Főoldal Úti élmény Budapest-Nizza-Madrid-Brüsszel 40 ezer forintból

Budapest-Nizza-Madrid-Brüsszel 40 ezer forintból

4547
Nizza Madrid Brüsszel

Mindössze ennyibe került összesen a 4 fapados repülőjegy a címben szereplő útvonalra. Az elmúlt két hétben sorrendben a SkyEurope, a Ryanair és a Wizz Air járataival utaztunk, így alkalmunk nyílt összehasonlítani az egyes légitársaságok repülőjegy foglalási rendszerét és utasszállítási gyakorlatát. Tapasztalatainkat az alábbi cikkben foglaltuk össze.

Eredetileg autós utazásnak tervezett franciaországi nyaralásunk akkor vett fordulatot, amikor két héttel az indulás előtt csak úgy kíváncsiságból megnéztük a SkyEurope nizzai járataira szóló repülőjegyek árait. Meglepetésünkre a tervezett indulásunkhoz közeli időpontra találtunk olyan jegyeket, amelyek 790 forintba kerültek. Repülőjegy foglalási lavinánk ekkor indult el, ugyanis eldöntöttük, hogy a repüléssel megspórolt benzinpénzt és autópályadíjakat repülőjegyekre költjük, ha találunk további olcsó lehetőségeket. Végül az alábbi útvonalat sikerült bejárnunk és közben összegyűjtöttük azokat a tényezőket, amelyekre érdemes odafigyelni a foglalás és az utazás során.

Útvonal: Budapest-Nizza (júl. 12. 7:00)

Légitársaság: SkyEurope
Ár: 7,364 forint/fő

A végső jegyár a 790 forintos alapárból, 5899 forint repülőtéri illetékből és 675 forint kártyadíjból (bankkártyával történő fizetés esetén) alakult ki. A foglalásnál érdemes odafigyelni arra, hogy a járat kiválasztása utáni lépésben a rendszer automatikusan kijelöli a biztosítást is, így ha esetleg már van másik biztosításunk az útra, akkor érdemes kivenni a pipát, hogy felesleges költségekkel ne növeljük tovább a repülőjegy árát. További választható szolgáltatásként legkevesebb 530 forintért kiválaszthatjuk a helyünket a repülőgépen, ehhez egyszerűen csak be kell jelölni a foglalás egyik lépéseként a kívánt üléseket a repülőgép alaprajzán.

A fedélzetre maximum egy 5 kg-os kézitáska vihető fel, a feladott poggyász súlyhatára pedig 20 kg, a túlsúlyért 2090 forintot kell fizetni kilogrammonként. A repülés kellemesen telt, a pilóta tájékoztatta az utasokat a repülési útvonalról, a várható érkezési időről és időjárásról. A légikísérők profin látták el feladatukat, de a háromfős (két lány, egy fiú) csapatból egyedül csak a fiút láttuk mosolyogni, amit betudtunk a kora reggeli utazási időpontnak.

Útvonal: Marseille-Madrid (júl. 20. 21:00)

Légitársaság: Ryanair
Ár: 55,65 EUR/fő (13,934 forint)

A Nizzában és Provence-ban eltöltött napok után Marseille-ből folytattuk utunkat Madrid felé. Repülésünkhöz Európa legnagyobb fapados légitársaságát, a Ryanairt vettük igénybe. A foglalás során tapasztaltak hasznosak lehetnek a magyar utasoknak is, ugyanis a Balaton melletti sármelléki repülőtér után október végétől már Budapestről is indít járatokat öt európai városba az ír légitársaság.

Talán itt kellett leginkább odafigyelni a repülőjegy foglalásának folyamata során, ugyanis sok szolgáltatás csak ekkor igényelhető a legalacsonyabb áron, későbbi változtatások esetén minden sokkal többe kerülhet. Egy példa: a feladott poggyász maximum 15 kg lehet, és mindenképpen fizetni kell érte. Ha a foglaláskor megjelöljük, hogy szeretnénk majd feladni egy csomagot, akkor 6 euróval kerül többe a végső jegyár, de ha csak a repülőtéren szembesülünk azzal, hogy a feladott poggyászért is kell fizetni, akkor már 12 euróért viszik csak el a csomagunkat. Több embert is láttunk, akiket emiatt a check-in pultoktól a Ryanair repülőtéri „pénztárához” irányítottak. A túlsúlyért 8 eurót kell fizetni kilogrammonként, a fedélzetre vihető kézi poggyász maximálisan 10 kg lehet. Választható szolgáltatásként lehet igényelni a foglalás alatt az elsőbbségi beszállást. Azok, akik kifizették érte a 3 eurót, egy külön sorban várakozhattak, és valóban elsőként indulhattak a fedélzetre, ugyanis itt gyalog lehetett eljutni az utas termináltól a repülőgépig.

A repülés a szokásos módon zajlott, különösebb érdekesség nélkül. A pilóta elmondta a szokásos útvonalat, az utaskísérők pedig gyorsan és hatékonyan dolgoztak, bár a kedvességgel egy kicsit szűkmarkúan bántak, csakúgy mint a fedélzeti magazinnal, amiből egyet sem osztottak ki.

Útvonal: Madrid-Brüsszel (júl. 23. 12:45)

Légitársaság: Ryanair
Ár: 25,43 EUR/fő (6,367 forint)

A spanyol fővárosban két és fél napig maradtunk, majd továbbrepültünk Brüsszel felé, vagyis attól kicsit délre Charleroi-ba, ugyanis a Wizz Air mellett a Ryanair is ezt a repülőteret használja brüsszeli reptérként. Mivel majdnem egyszerre érkeztünk három másik Ryanair járattal, a kicsi repülőtér elég zsúfolt volt, de már építik az új és nagyobb terminált, ezért remélhetőleg a jövőben már kényelmesebb feltételek fogadják majd az utasokat.

Repülőjegyünk végső ára a következő elemekből állt össze: 0,01 euró jegyár, 16,42 euró illeték, 6 euró csomagdíj és 3 euró kártyadíj. A repülés közben érdekes volt megfigyelni, hogy a Ryanair mennyi területen spórol még a többi fapados légitársasághoz képest is. Például nincs a székek hátán zseb, így a rendszerint abban tárolt „segédeszközök” sincsenek ott: a vészhelyzetekre vonatkozó utasításokat tartalmazó táblát ráragasztották az ülések háttámlájára, a fedélzeti magazint az utaskísérők osztják ki és szedik össze (ezen a járaton kaptunk), a rosszullétek esetére tartott zacskók pedig teljesen hiányoznak. Az utastérben található csomagtartókra reklámok vannak kihelyezve és az út során a szokásos szendvicsek és üdítők mellett sorsjegyek vásárlására is lehetőség van, amelyek plusz bevételt biztosítanak a légitársaság számára.

Útvonal: Brüsszel-Budapest (júl. 24. 22:05)

Légitársaság: Wizz Air
Ár: 12,002 forint/fő

A hazafelé tartó repülőjegyünk teljes ára a következőképpen alakult ki: 3990 forint jegyár, 6510 forint illeték, és 751 forint kártyadíj. A Wizz Air is biztosít külön díj ellenében (990 forint) lehetőséget elsőbbségi beszállásra. A repülőgéphez itt is gyalogosan lehetett eljutni, így aki szereti az elsők között kiválasztani ülőhelyét, annak érdemes megjelölnie és kifizetnie a szolgáltatást a foglalás során. A fedélzetre maximum 10 kg-os kézi poggyász vihető fel, a feladott poggyász pedig 20 kg lehet, a túlsúlyért 2000 forintot kell fizetni kilogrammonként. Személyenként az első feladott poggyász ingyenes, a további csomagok feladása darabonként 1300 forintba kerül, ha a repülőjegy foglalásakor kifizetjük, ha csak később, akkor a duplájával kell számolni. A repülőgép személyzete a többi járathoz hasonlóan kitűnően végezte a munkáját, de itt még mosoly is jutott az utasoknak a késői időpont ellenére.

Összességében minden úttal elégedettek voltunk, késés egyik repülésünk esetében sem fordult elő, sőt volt olyan járat, amelyik harminc perccel a menetrend előtt érkezett meg. Tanulságként levonható, hogy nemcsak hónapokkal az utazás előtt érdemes kedvező árú repülőjegyek után kutatni a légitársaságok honlapjain, mert akár néhány héttel az indulás előtt is el lehet csípni néhány olcsó repülőjegyet.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com