Főoldal Hasznos tanácsok Extra költségek a fapados jegyek vásárlásakor

Extra költségek a fapados jegyek vásárlásakor

9575
Extra költségek fapados repülőjegy foglalásakor

Egyre inkább igaz a fapados légitársaságokra, hogy minden szolgáltatásért fizetni kell, amit az utas igénybe vesz. Az utóbbi időben egyre több olyan költséggel kell számolni a repülőjegyek foglalása során, amelyek korábban nem merültek fel. Kis odafigyeléssel azonban ezeknek a költségeknek egy része elkerülhető, éppen azért, mert nincs az adott szolgáltatásra szükségünk.

Néhány éve még elképzelhetetlen volt, hogy a feladott poggyász után plusz díjat kelljen fizetnünk, vagy éppen az otthoni számítógépről on-line tudjunk „becsekkolni” a járatunkra. A légitársaságok nagyjából azonos feltételekkel repítették el utasaikat a céljukig. A fapados légitársaságok azonban továbbfejlesztették üzleti modelljeiket és igyekeznek minél több bevételre szert tenni úgy, hogy a repülőjegy foglalás és az utazás körüli szolgáltatások közül egyre több igénybevételéért számítanak fel díjat. Azonban sem a szolgáltatások köre, sem az értük felszámított díj nem azonos a különböző légitársaságoknál, ezért érdemes felkészülni, mielőtt nekiugranánk a repülőjegy foglalási rendszernek, ugyanis több ezer forintot spórolhatunk. Segítségképpen az utasokat érintő új díjak bevezetésében élenjáró Ryanair, a rivális easyJet, és a legnagyobb hazai szereplő, a Wizz Air díjtáblázatát hasonlítottuk össze.

Poggyász

Kezdjük a feladott poggyásszal. Az easyJet maximum 20 kg, a Wizz Air maximum 23 kg-os csomag feladását engedélyezi az utasoknak, amiért kb. 5,000-15,000 forintot számít fel poggyászonként és utanként. A Ryanairnél a korlát 15 kg vagy 20 kg, a díj hasonló a másik két légitársaságéhoz. Ezek a díjak azért mozognak ilyen széles határok között, mert ma már sok mindentől függ a végső díj. Nem mindegy, hogy főidényben utazunk vagy sem, a repülőjegy foglalása során jelöljük-e be a csomagot vagy csak a repülőtéren jelezzük a feladni kívánt csomagok számát, esetleg a telefonos ügyfélszolgálaton keresztül adjuk hozzá a repülőjegyünkhöz, és az sem mindegy, hogy milyen messzire utazunk.

A fedélzetre ingyenesen felvihető poggyász mérete sem egyforma. A Wizz Air egy 42x32x25 cm-es, az easyJet egy 56x45x25 cm-es kézipoggyászt enged fel ingyenesen, a Ryanair utasai viszont két kézipoggyászt is vihetnek magukkal díjmentesen, egy nagyobbat (55x40x20 cm) és egy kisebbet (35x20x20 cm). 2-3, de akár még 5-6 napos utazás esetén is mindenképpen érdemes átgondolni, hogy megéri-e bőröndöt feladni, vagy beleférünk egy kisebb táskába is, amelyért nem kell fizetnünk. A pontos poggyászfeladási dijakat, méreteket ebben a cikkben gyűjtöttük össze.

Check-in

Az online check-in előnye, hogy otthon kényelmesen kinyomtathatjuk beszállókártyánkat, így nem kell sorban állni a check-in pultoknál, hanem egyből mehetünk a biztonsági kapukhoz, azaz később is elég kiérni a reptérre, mintha a klasszikus utat járnánk be. Ez akkor van így, ha kizárólag kézipoggyásszal repülünk, ha feladandó poggyászunk is van, akkor azzal úgyis sorba kell állni a check-in pultoknál, hogy leadhassuk a bőröndöt. De még ebben az esetben is mindenképpen online csekkoljunk be, mert az online check-in mindhárom fapados légitársaságnál ingyenes.

Sőt az easyJetnél kizárólag online utasfelvétel lehetséges. Az online utasfelvétel a járat indulását megelőző második óráig lehetséges. Ha csak a reptéren jut eszünkbe, hogy be kellett volna „csekkolni”, akkor a Ryanairnél ez 15 euróba kerül, ha még ki is akarjuk nyomtatni, akkor további 45 eurót kell fizetnünk. Ilyen esetben inkább érdemes letölteni a légitársaság mobil alkalmazását és azon bemutatni a beszállókártyát (becsekkolás után), így legalább a 45 eurós díjat elkerülhetjük. A Wizz Airnél a reptéri utasfelvétel 10 euróba kerül, ha előzőleg az online foglalás során jeleztük, hogy ezen a módon szeretnénk bejelentkezni a járatra. Ha ezt elmulasztottuk, akkor 30 euróért végzik el az utasfelvételt az adott repülőtéren. A költségekből látszik, hogyha nem figyelünk oda arra, hogy az online utasfelvételt időben elvégezzük, akkor akár a repülőjegyünk árát is meghaladhatja a repülőtéri utasfelvétel díja.

Elsőbbségi beszállás

Az elsőbbségi beszállás kényelme mindhárom légitársaságnál elérhető, de a feltételek eltérőek. A Ryanairnél utanként 1,750 forintba kerül ez a szolgáltatás online foglalva, a reptéren fizetve 2,100 Ft. A Wizz Air online olcsóbban kínálja ezt a szolgáltatást, 1,250 forintot kell fizetni érte, ha interneten foglaljuk, ha a reptéren, akkor viszont már 6,250 forintot. Az easyJetnél külön nem foglalható az elsőbbségi beszállás, hanem egyéb emelt szintű szolgáltatások (pl. extra lábtér, kiemelt ülőhely, rugalmas repülőjegy) foglalása esetén vehető igénybe. Megnyugtatásképpen szeretnénk megjegyezni, hogy a gyermekekkel, babakocsival utazókat minden repülőtéren ingyenesen előreengedik a beszállásnál.

Tekintse meg összeállításunkat a név és indulási időpont módosításának költségeiről, valamint a feladott és a kézi poggyász méret- és súlykorlátairól!

A kép forrása: Designed by Freepik

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com