Főoldal Városok, látnivalók Lisszabon látnivalók, amiket ne hagyj ki – térképpel

Lisszabon látnivalók, amiket ne hagyj ki [2024-ben] – térképpel

43428
Lisszabon látnivalók listája

Portugália fővárosa, a világvárosok egyike, a sokoldalúság mintapéldája. Lisszabon látnivalók tekintetében is rengeteg érdekes látványossággal vár minket. Minden világjáró egyik elsődleges úti célja, színes és lüktető kisugárzása még éjjel sem hagy alább. Lássuk hát, milyen nevezetességeket érdemes felfedezni, ha eljutunk Portugália csodálatos központjába.

  1. Lisszabon látnivalói: Alfama és Graca
  2. Belém
  3. Szent Jeromos kolostor
  4. Pasteis de Belém cukrászda
  5. Belém-torony
  6. Baixa és a 28-as villamos
  7. Sintra
  8. Lisszaboni kilátópontok, Miradour-ok
  9. Ócenárium – Oceanário de Lisboa
  10. Time-out Market piac
  11. Április 25. híd
  12. Vasco Da Gama híd
  13. Lisszabon látnivalói térképen

Szállás Lisszabonban

A hatalmas portugál városban könnyű szállást találni, viszont a városon belüli távolságok miatt célszerű inkább metró vagy villamos, busz közelében keresgélni. Az igényeinknek leginkább megfelelő szállás kiválasztásában jól jöhet egy szálláskereső honlap, ahol számos szűrési lehetőség segítségével nagyon gyorsan találhatjuk meg a számunkra legmegfelelőbb, legjobb szállást. Keresek egy jó szállást!

Lisszabon látnivalói: Alfama és Graca

Alfama a város legrégibb, legelbűvölőbb, és történelmileg az egyik legérdekesebb negyede, amit szinte egyáltalán nem viselt meg az 1755-ös földrengés, ezért autentikus épületei, szűk, középkori utcái egy az egyben megőrizték épségüket. Neve az arab alhama szóból ered, mely forrást, fürdőt jelent, és valószínűleg egy, a közelben található meleg vizű forrásra utal. A mórok idején az előkelők lakhelye volt, de később a munkások és a halászok vették birtokba Alfamát. Ma kedvelt célpont a turisták körében, meredek kis utcáit, kanyargós sikátorait érdemes bejárni, itt kicsit kívülállóként is beleszimatolhatunk a hangulatos lisszaboni zsizsegő életbe.

A Szent György-várat (Castelo de Sao Jorge) az 5. században a nyugati gótok építették, később a mórok erődítménnyé alakították és csak a 12. században került keresztény kézbe. A 14—16. században a portugál királyok rezidenciája és börtön volt.

A lisszaboni katedrális (Sé, hivatalos nevén Igreja de Santa Maria Maior) egy szaracén mecset helyére épült 1150-ben, miután Alfonz Henrik visszafoglalta Lisszabon városát a móroktól. Lisszabon első temploma eredetileg román stílusú, de az évszázadok során többször is át kellett építeni, és végül gótikus stílusban épült újjá. Gyönyörű, rusztikus épület, amely öreg óriásként emelkedik ki a színes kis házikók tömegéből. Belseje román stílusú, gyönyörű síremlékek, szarkofágok láthatók a főoltár mögött, de érdemes megnézni a keresztelő kutat (itt keresztelték meg a későbbi Szent Antalt), a barokk Betlehem szoborkompozíciót és a barokk orgonát is. Ingyenesen látogatható, belépődíjat csak a kincstár és a kerengő látogatóinak kell fizetni.

Nem múlhat el lisszaboni kirándulás fado nélkül, ezért az estét érdemes az Alfama negyed valamelyik fado házában tölteni. A fájdalmas, panasszal teli portugál fado Lisszabonban, az Alfama negyedben született a 18. században, és ma is szerves része a portugál kultúrának. A melankolikus dallamokról ismert fado leghíresebb előadója, Amália Rodrigues volt, és bár őt már élőben nem tudjuk meghallgatni, az alfamai fado-házakban gyönyörű fado-énekeseket hallhatunk.

Lisszaboni panoráma

A vártól északkeletre, a Graca városnegyedben található a Nemzeti panteon, ahol többek között Vasco da Gama síremléke is megtekinthető. Lifttel fel lehet menni a tetejére, ahonnan csodálatos kilátás nyílik Alfamára és a folyóra. Hasonlóan szép a panoráma a közelben található Külső Szent Vince-templom (Igreja de Sao Vicente de Fora) tetejéről is. A templom egy reneszánsz mester alkotása, gyönyörű kazettás mennyezettel és reneszánsz motívumokkal. Kolostorában gyönyörű azulejókat láthatunk, első emeletén pedig egy különleges, a La Fontaine meséket ábrázoló kiállítás nézhető meg.

A Graca negyedben található Lisszabon egyik legjobb múzeuma is, a Nemzeti Azulejo Múzeum (Museu Nacional do Azulejo), ami a 15. századtól napjainkig készült szebbnél szebb portugál csempéket mutatja be. Egészen különleges az 1730-ban készült, 36 méter hosszú kék-fehér azulejo, ami a földrengés előtti Lisszabon látképét ábrázolja.

Lisszabon nevezetességei közé tartoznak az azulejos házak

Belém

A Belém negyed a Tejo folyó partján található, itt szálltak hajóra a portugál tengerészek a nagy földrajzi felfedezések idején. A partról indult többek között Vasco da Gama is útnak 1497-ben, aki két évig tartó útja során felfedezte az Indiába vezető tengeri útvonalat. Visszatérését követően I. Mánuel kolostortemplomot építtetett a parton, mely ma Lisszabon egyik leghíresebb látnivalója, a Jeromosok kolostora (Mosteiro dos Jeronimos). A kolostor egy régi folyóparti kápolna helyén épült, ahol Vasco da Gama és társai indulás előtt egy teljes éjszakán át imádkoztak. A kolostort akkor Betlehemi Szűz Máriának szentelték: ebből ered a városrész elnevezése is, mivel a Betlehem portugál nyelven Belém.

Az egyik legszebb látnivaló a Jeromosok kolostora

Szent Jeromos kolostor

A Jeremosok kolostora, és a szintén I. Mánuel által épített parti őrtorony az UNESCO világörökség része, a portugál reneszánsz-gótikus építészet (vagyis a Mánuel-stílus) eklatáns példái. A kolostor építésére hatalmas összegeket fordított I. Mánuel, szerette volna, ha méltó módon állít emléket a sikeres felfedezésnek, és egyúttal panteonként szolgál majd neki, és leszármazottainak is az épület.

Az építkezés finanszírozásához még a borspénzt is felhasználta az uralkodó, mely egy olyan adó volt, amit minden olyan bevételre kivetettek, ami a Portugália egyre növekvő gyarmataival folytatott fűszerkereskedelemből származott. A kolostor építésével Diogo de Boitaca építészt bízták meg, akit később a gótikus és mór építészeti elemek ötvözetéből kialakult Mánuel-stílus atyjaként emlegettek. 1502-től 17-ig az ő felügyelete alatt zajlott az építkezés, halála után más mesterek folytatták az építkezést még hosszú évekig, évtizedekig.

A kolostorban Jeromos-rendi szerzetesek laktak, akiknek legfontosabb feladata – amellett, hogy a király lelki üdvéért imádkozzanak – az volt, hogy nyugalmat, békét és útmutatást nyújtsanak a tengerészeknek. 1833-ban feloszlatták a Jeromos-rendet, így ezután a kolostorban iskola és árvaház működött az 1930-as évek végéig. Érdemes megnézni a kolostor kerengőjét is, amely a világ egyik legszebb kerengője csodálatos kőfaragásokkal, még a turistákkal együtt is békés nyugalommal.

Pasteis de Belém cukrászda

A kolostortól nem messze van Lisszabon ikonikus süteményének, a pastel de Belém-nek a „központja”, a Pasteis de Belém cukrászda. Volt ugyanis egy cukorfinomító a kolostor közelében, így amikor a rend feloszlatása után szorult helyzetbe kerültek a szerzetesek, akkor egy hirtelen ötlettől vezérelve süteményeket kezdtek készíteni a cukorfinomítóban, amit aztán pénzért árultak a kolostor melletti boltban. A belémi süteményeknek hamar híre ment, és bár akkoriban – az 1800-as évek közepén – még csak gőzhajókkal lehetett a belémi városrészbe eljutni, rengetegen jöttek el a sütemény miatt a kolostorhoz.

A pastel de Belém a mai napig az 1837-ben megszületett – szigorúan titkos – recept alapján készül, és az eredeti, hamisítatlan példányt csak és kizárólag a belémi cukrászdában lehet kapni (az eredetihez hasonló süteményeket pastel de nata néven országszerte lehet kapni, de az eredetiért Belém-be kell menni). Az eredeti cukorfinomító üzem helyén működő cukrászda előtt szinte mindig hosszú sorok kígyóznak, könnyű megtalálni egy belémi séta során.

Lisszabon sütije a pastel de nata

Belém-torony

A kolostortól kb. 1 km-re, közvetlenül a folyó partján áll a hatszögű sakkfigurát mintázó Belém-torony, mely Lisszabon és a felfedezések korának jelképe. A 16. században épült I. Mánuel megrendelésére, aki a lisszaboni kikötő bejáratát őrző erődítménynek szánta, és bár eredetileg a folyó partvonala előtti kis szigeten állt, később a sziget a szárazföldhöz kapcsolódott, így ma már a parton található egyik legnépszerűbb lisszaboni látványosság. A torony ötszintes, csigalépcsőn lehet felmenni a tetejére.
A Belém-torony

Baixa és a 28-as villamos

1755-ben hatalmas földrengés rázta meg Lisszabon városát, mely óriási károkat okozott a portugál fővárosban. A földrengés, az azt követő tűzvész és szökőár szinte teljesen elpusztította az alsóvárost, több ezer ember eltűnt, és rengeteg emlékmű és épület elpusztult. Pombal márkija, I. József teljhatalmú minisztere a földrengés után gyors újjáépítésbe kezdett: ekkor alakult ki a város központja szabályos, egyszerű és olcsón kivitelezhető stílusban.

A Baixa negyed széles, egymásra merőleges utcái akkoriban kereskedőutcaként születtek újjá – minden utcában más-más szakmát űztek. A Tejo folyó partjától egészen a Rossióig terjedő negyed utcanevei ma is őrzik ennek az emlékét: az Aurea utca az aranyművesek, a Sapateiros utca a cipészek, a Prata az ezüstművesek, a Fanquerios utca a késesek utcája volt egykor, ahogy azt mai nevük is jelzik. A sétálóutca mellett érdemes megnézni a Szent Jusztina-felvonót (Elevador de Santa Justa), ami egy 1902-ben készült hatalmas, kovácsoltvas díszítésű lift. A 32 méter magasra emelkedő lift tetejéről gyönyörű kilátás nyílik Lisszabon belvárosára és a várhegyre.

A 32 méter magas lift Lisszabonban

A Largo Martim Moniztól indul Lisszabon emblematikus villamosa, a képeslapokról és hűtőmágnesekről is visszaköszönő 28-as villamos. Az egykocsis, sárga kis városi ikon amolyan hopp on – hopp off városnéző buszként is funkcionál, mivel az egész belvárost körbejárja, és a lehető legszűkebb utcákon is átpréseli magát. Érdemes felülni rá, ha nézelődni akarunk, ha magunkba akarjuk szippantani a város hangulatát, vagy ha csak rácsodálkoznánk a sikátorokon átdöcögő villamosútvonal mérnöki megoldásaira.

Lisszabon emblematikus látnivalója a 28-as villamos Lisszabon

Kihagyhatatlan program Lisszabonban a Calouste Gulbenkian Múzeum (Museu Calouste Gulbenkian), mely a 20. század egyik leggazdagabb emberéről, Calouste Sarkis Gulbenkianról kapta a nevét, aki hatalmas vagyonra tett szert, így egy idő után hatalmas üzleteiből csak 5%-ot kért – ezért úgy is emlegetik, mint Mr Five Percent (Öt százalék úr). Hatalmas műgyűjteményét az örmény származású milliomos választott hazájára, Portugáliára hagyta, így ma több ezer darabból álló fantasztikus gyűjteményt csodálhatunk meg Lisszabon leghíresebb múzeumában.

Egyiptomi, iszlám, kínai és japán gyűjtemények mellett az európai művészet számos alkotása is megtalálható itt: Rembrandt és Rubens egyes művei, Rodin Calais-i polgárok nevű híres szoborcsoportja, és megannyi különleges műtárgy, melyek egy részét Gulbenkian még a szentpétervári Ermitázstól vásárolta meg 1930 környékén.

Sintra

Lisszabontól mindössze 28 km-re van Sintra, amit mindenképpen érdemes beiktatni egy lisszaboni utazás programjába. A mesébe illő táj a színes, egyedülálló épületek, a fantasztikus panoráma és a gyönyörű kertek keverékéből születik. Csodálatos szépsége már az ibériaiakat is megragadta, ők a hegyormot a Hold hegyének nevezték, és kultikus istentiszteletük központjává tették. Később a mórok is nagyra becsülték Sintrát, és a portugál királyok is előszeretettel töltötték itt szabad idejüket. Dénes király óta Sintra volt a portugál királyi család nyári rezidenciája, ahol fantasztikus villákat és palotákat építettek az erdős hegyoldalban. Ahogy egy spanyol mondás fogalmaz: „hiábavalóság a világot látni, elég Sintrát látni”.

Sintra

Lisszaboni kilátópontok, Miradour-ok

Lisszabont a hét domb városának is hívják, mivel hét dombra épült, ami nemcsak azzal jár, hogy sokat kell városnézés közben mászni és lépcsőzni, hanem azt is jelenti, hogy sok-sok remek kilátópont van a dombokon. Ezeket Miradour-nak hívják portugálul, így ha ilyet látunk a térképen, akkor az azt jelenti, hogy érdemes megállni egy picit és gyönyörködni a kilátásban. Általában egy kis terasz, esetleg 1-2 pad is van ezeken a helyeken, a nagyobb teraszokon kávézó is. Belépő nincs sehova, remek ingyenes program a Miradour-ok útba ejtése.

A legszebb kilátást nyújtó lisszaboni kilátópontok az alábbiak:

  • A Miradouro das Portas do Sol – az egyik legnépszerűbb lisszaboni kilátópont
  • Miradouro de Santa Luzia – különlegessége, hogy a kis terasz támfala azulejo-val van díszítve (Tipp: ez az egyik legjobb hely a naplemente-rajongóknak!)
  • Miradouro de São Pedro de Alcántara – a legromantikusabb kilátópont, szép kis parkkal, szökőkutakkal, virágokkal és padokkal (Tipp: este is nagyon hangulatos!)
  • Miradouro da Graça – míg a fentiek általában igen népszerűek a turisták körében is, ide főleg helyiek járnak kávézni, beszélgetni, így itt más hangulatra számíthatunk, mint a többi helyen
Miradouro de São Pedro de Alcántara
Miradouro de São Pedro de Alcántara

Ócenárium – Oceanário de Lisboa

Lisszabonban van a világ egyik legnagyobb ócenáriuma, Európa legnagyobb fedett akváriuma. Hatalmas, 5.000 m3-es, 7 méter mély, háromszintes főakváriumában több mint 100 féle élőlény él, köztük a holdhal is, mely igen ritka, mindössze három ilyen ócenárium van a világon, ahol megtekinthető.

Több kisebb akvárium és izgalmas időszakos kiállítások is várják az érdeklődőket, igazán érdekes program a belvárosi csatangolás után kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Az 1998-as Világkiállítás alkalmából épült Ócenáriumban több mint 15.000 élőlény él, cápák, ráják, pingvinek, vidrák és sok-sok különleges tengeri állat és növény (400-nál is több faj).

Hosszú sorokra lehet számítani, ezért érdemes előre megváltani a jegyet.

Az Ócenárium Lisszabonban

Time-Out Market piac, Mercado da Ribeira

Nagyvárosi kirándulások során érdemes útba ejteni egy-egy helyi piacot is. Lisszabonban a Time-Out Market a leghíresebb piac, ami kihagyhatatlan program a gasztronómia iránt érdeklődők számára, de hozzátartozik az igazsághoz, hogy ez egy gourmet-közösségi tér inkább, mint klasszikus piac.

A hatalmas vásárcsarnok egyik részében klasszikus piaci standok vannak, ahol kiváló minőségű zöldséget, gyümölcsöt, tengeri herkentyűket és sok egyéb alapanyagot lehet vásárolni, ami miatt viszont rendkívül népszerű a Time Out Market, az az éttermi kínálat. Modern, színvonalas üzletek, bárok és éttermek sorakoznak egymás mellett, köztük Michellin-csillagos séfek bisztrói is, mivel a város legjobbjait igyekeztek összegyűjteni. A hagyományos portugál ételek mellett színes, változatos kínálat várja a vendégeket: a serrano sonkától az olasz gelaton át az ázsiai konyháig szinte mindent meg lehet itt találni.

2014-ben nyílt meg a Time Out Market, de a helyszín ennél sokkal nagyobb múltra tekint vissza. A Mercado da Ribeira vásárcsarnok a 19. század végén épült, de már az 1600-as években is ismert vásárhely volt a Tejo-partján lévő terület. Sokáig itt volt a nagybani piac, majd bezárták, és a Time Out projektje keretében modernizálták, és ezzel az új, gourmet-koncepcióval nyitották újra.

Óriási siker lett, nagyon felkapott hely, Lisszabon látnivalói között az egyik legnépszerűbb jelenleg, ezért mindig sokan vannak, de előbb-utóbb le lehet ülni, csak kitartónak kell lenni! Érdemes előtte kicsit tájékozódni, hogy milyen éttermek vannak, mert hatalmas a választék!

Április 25. híd

Az Április 25. híd (Ponte 25 de Abril) a Setúbal-félszigetet köti össze Lisszabonnal. Négy év alatt épült meg, 1966-ra készült el, és ugyanaz az amerikai építész és csapata tervezte, aki a Bay Bridge-et is San Franciscóban, színe pedig épp olyan, mint a Golden Gate hídé. A tekintetben is van hasonlóság a kaliforniai hidakkal, hogy ahogy azok, úgy a lisszaboni híd is földrengés-veszélyes vidéken épült, így erre tekintettel kellett lenni a tervezés során.

2277 méter hosszú a híd, naponta 150.000 jármű és 150 vonat közlekedik rajta, lezárni csak nagyon ritkán szokták, ilyen alkalom például a lisszaboni félmaraton.

Eredetileg Salazar volt a híd neve, új nevét abból az alkalomból kapta, hogy 1974. április 25-én megdöntötték az országban a diktatúrát.

Április 25. híd, lenyűgöző lisszaboni látnivaló

Vasco Da Gama híd

Az Április 25. híd mellett van még egy világhírű lisszaboni híd, a lenyűgöző látványt nyújtó Vasco Da Gama híd. Az 1998-as lisszaboni világkiállításra épült abból a célból, hogy tehermentesítsék az Április 25. hidat, és hogy ne kelljen átmennie az egész városon az ország déli és északi része között közlekedőknek.

Nevét azért kapta Vasco Da Gama-ról, mert épp ugyanabban az évben, 1998-ban volt az 500. évfordulója annak, hogy felfedezte az Indiába vezető hajóutat.

A híd a viaduktokkal együtt 17,2 kilométer hosszú, ezzel a Vasco Da Gama híd a leghosszabb híd az Európai Unióban. Érdemes végigmenni rajta, egészen egyedülálló élmény. Ha erre nincs mód, akkor is érdemes „közelről” megnézni. A híd közelében, a Parque des Nacoes városrészben, ahol egyébként az Ócenárium is van, van egy hangulatos sétány és egy felvonó is (telecabine), ami 1230 méter magasra visz fel és tökéletes panorámát nyújt a hídra.

Vasco da Gama híd

Lisszabon látnivalói térképen

Lisszabonban számos látnivaló található, ezek közül a leghíresebbek, legnépszerűbbek elhelyezkedése látható a térképen. A térkép bal felső sarkában lévő nyílra kattintva jönnek elő a sorszámok mögötti elnevezések, részletek.

Hasznos cikkek:

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com