Főoldal Városok, látnivalók London látnivalók: amiket ne hagyj ki 2024-ben

London látnivalók: amiket ne hagyj ki 2024-ben [térképpel]

50831
London nevezetességei - Tower Bridge

London látnivalókban annyira gazdag, hogy az ember azt se tudja, hol kezdjen bele a városnézésbe. Természetesen mindenki a saját érdeklődési körének megfelelően alakíthatja ki az útvonalát, de van nagyon sok nevezetesség, amelyet a legtöbb turista felkeres, ha Londonban jár. Ezeket gyűjtöttük össze a leghasznosabb információkkal, érdekességekkel, nyitvatartásokkal, belépőjegy árakkal együtt. A cikk végén pedig egy térképen is feltüntettük a látnivalókat, amely segít áttekinteni az elhelyezkedésüket.

London tömegközlekedése

Miután bejutottunk valamelyik Londoni reptérről a belvárosba, át tudunk szállni helyi metróra vagy buszra. London tömegközlekedés szempontjából 6 zónára van osztva. A város központja az 1. zóna, és ahogy haladunk kifelé úgy növekedik a számozás. A legtöbb látnivaló az 1. és 2. zónákban van, így ha a szállásunk is itt van, és csak Londonban kirándulunk, akkor elegendő e két zónára érvényes jegyet, bérletet váltani. Londonban 11 metróvonal van és több mint 300 buszvonal. Ha gyorsan akarunk eljutni valahova, mindenképpen metróval utazzunk, de ha inkább a látványban szeretnénk gyönyörködni, akkor a lassabb buszos közlekedést ajánljuk. Az utolsó metrók többnyire éjjel 1 óra körül járnak, az első járatok pedig 5 óra körül indulnak. Éjszaka a Trafalgar Square-ről induló éjszakai járatokkal közlekedhetünk a városban.london közlekedése metró

A legolcsóbb, ha úgynevezett Travelcarddal utazunk. Ez váltható egy napra, egy hétre, de akár egy hónapra is. Korlátlan számú utazásra jogosít a metrón, buszon, és bizonyos vonatjáratokon is.

Travelcard árak 2024:

11-15 éves kor közötti gyerekek számára a kártya érvényességi idejétől függően kb. 50%-os kedvezménnyel váltható Travelcard a felnőttjegy árához képest. 11 éven aluli gyerekeknek ingyenes az utazás.

1 napos Travelcard – Peak

(Érvényes a vásárlás napján, de nem 24 órán keresztül):

  • 1-4. zóna: 15.20 font
  • 1-6. zóna: 21.50 font

1 napos Travelcard – Off-Peak

(Érvényes hétköznap 9:30 után, hétvégén és ünnepnapokon egész nap):

  • 1-6. zóna: 15.20 font

7 napos Travelcard

(Érvényes egész nap):

  • 1-2. zóna: 40.70 font
  • 1-3. zóna: 47.90 font
  • 1-4. zóna: 58.50 font
  • 1-5. zóna: 69.60 font
  • 1-6. zóna: 74.40 font

A londoni közlekedési társaság honlapja


Reptéri buszjegy vásárlása online:
Luton repülőtér-London, Victoria Station (belváros)
Stansted repülőtér-London, Victoria Station (belváros)

A TV5NETKOFF kuponkód beírásával a fenti buszjegyek árából most további 5% kedvezmény érhető el. A kódot a buszjárat kiválasztása után, a Promocode alatti mezőbe kell beírni.

Szállás Londonban

A hatalmas kínálatnak köszönhetően nem nehéz szállást találni Londonban. A hatalmas távolságok miatt azonban érdemes odafigyelni arra, hogy a látnivalókhoz közel, vagy metróhoz, buszmegállóhoz közel legyen a szállásunk. Az igényeinknek leginkább megfelelő szállás kiválasztásában jól jöhet egy szálláskereső honlap, ahol számos szűrési lehetőség segítségével nagyon gyorsan találhatjuk meg a számunkra legmegfelelőbb, legjobb szállást. Keresek egy jó szállást Londonban!

Londoni utcakép buszokkal

London látnivalók, nevezetességek

A látnivalók megtekintéséhez érdemes lehet megvásárolni a London Pass kártyát. A kártyával ingyenes a belépés sok látnivalóba, és néhány helyen még a sort sem kell kivárnunk a bejutáshoz, ráadásul jár hozzá egy 1 napos, ingyenes hop-on hop-off buszhasználat is.

A kártyához szintén jár egy útmutató, térképekkel, hasznos tippekkel, valamint a kedvezményeket biztosító helyek listájával, amely megkönnyíti a londoni városnézést. A London Pass érvényességi ideje az első használattól indul. Célszerű mobiltelefonra letölteni, így nem kell időt tölteni a személyes átvétellel.
További részletek és a megtekinthető látnivalók listája.

London Pass kártya ár:

  • 1 napos:
    Felnőtt: 89 font
    Gyerek: 54 font
  • 2 napos:
    Felnőtt: 124 font
    Gyerek: 69 font
  • 3 napos:
    Felnőtt: 137 font
    Gyerek: 79 font
  • 4 napos:
    Felnőtt: 149 font
    Gyerek: 94 font
  • 5 napos:
    Felnőtt: 164 font
    Gyerek: 99 font
  • 6 napos:
    Felnőtt: 169 font
    Gyerek: 104 font

London Pass vásárlása

Hop on hop off turistabusz

Több cég is kínál hop on hop off szolgáltatást. Az emeletes, nyitott buszokkal is be lehet járni a látnivalókat, és annyiszor szállunk le és fel, ahány alkalommal csak szeretnénk. A buszokon többféle nyelven ingyenes audioguide is elérhető, illetve egy kedvezményeket tartalmazó kuponfüzet is jár általában. Az árak az alábbiak:

Buckingham palota – Buckingham palace

A Buckingham palota London nevezetességei közül az egyik leghíresebb, a mindenkori brit uralkodó hivatalos rezidenciája 1837 óta.

A palota 77.000 m2, az épületben és az azt körülvevő parkban van teniszpálya, mozi, úszómedence, postahivatal, orvosi rendelő műtővel, helikopter leszállópálya és egy kisebb tó is.

Hogy hány szobás vajon a világ legismertebb lakóépülete, a Buckingham palota? Összesen 775 helyiség van benne, ebből 52 királyi hálószoba és vendégszoba, 188 személyzeti hálószoba, 78 fürdőszoba és 92 iroda. Legnagyobb terme a 36,6 méter hosszú és 18 méter széles bálterem, amit többek között külföldi delegációk látogatása során és különféle ünnepségek, hivatalos rendezvények alkalmával használnak. Összesen kb. 800 fős személyzet gondoskodik a Buckingham Palota működéséről.

A Buckingham Palota 775 helyiségéből 19 (az úgynevezett State rooms, vagyis állami szobák) nyitva áll a közönség előtt is az alábbi időpontokban. A látogatás időtartama 2-3 óra:

Nyitvatartás:

  • 2024. július 11.-augusztus 31.:
  • H és Cs-V: 9:30-19:30 (utolsó belépés 17:15)
  • 2024. szeptember 1-29.:
  • H és Cs-V: 9:30-18:30 (utolsó belépés 16:15)
  • Kedd és szerda szünnap

Árak:

  • Felnőtt (a helyszínen): 35 font
  • Diák 18 és 24 éves kor között (azonosító igazolvány felmutatásával): 22,5 font
  • 17 éves kor alatt: 17,50 font
  • 5 év alatt: ingyenes
  • 15 fő felett csoportos jegy váltható elővételben.
  • A Palota csak 10 hétre nyit ki minden évben, ezért ha biztosan szeretnénk bejutni az adott napon, akkor érdemes előre lefoglalni a jegyet, ráadásul így kb. 10% kedvezményt is kapunk: Részletek és belépőjegy vásárlása online (a pénznemet érdemes fontra állítani)

A kastély előtti tér ad helyet a látványos őrségváltásnak.

Kezdete (2024. június eleje-július vége): naponta 11:00 óra

Kezdete a többi hónapban páratlan napokon (H, Sze, P, V): 11:00 óra

Időjárástól függő program. Van lehetőség idegenvezető kalauzolásával megtekinteni az őrségváltást. A túra közben az idegenvezető mesél az őrségváltás kulisszáiról, illetve biztosítja, hogy olyan helyről nézhessük a ceremóniát, ahonnan jól lehet követni és fényképezni, videózni az eseményeket. Jegyvásárlás – részletes program

Buckingham Palota, őrségváltás idején

Tower of London

A Temze partján álló Tower is a népszerű londoni látnivalók közé tartozik. Hódító Vilmos kezdeményezésére 1078-ban kezdődött meg a Tower építése, ami aztán még hosszú évtizedeken, évszázadokon át bővült, formálódott. Elsőként a ma is látható legmagasabb torony, a Fehér torony épült meg, és eleinte még királyi palota és erőd volt az elsődleges funkciója a várnak, csak később kezdték börtönként és kivégzőhelyként is használni.

Hosszú történelme során volt a Tower területén állatkert is, használták csillagvizsgálóként és fegyverraktárként is, ma – bár alapvetően ez is a királyi család egyik rezidenciájának számít – elsősorban múzeumként működik, Nagy Britannia legnépszerűbb turisztikai célpontjai közé tartozik.

A 14. század eleje óta a londoni Towerben őrzik a királyi család koronázási ékszereit. Értékük szinte felbecsülhetetlen, ezért rendkívül komoly biztonsági rendszerrel védik.

Jellegzetes őrei a Beefeaterek (másnéven Yeomen Warders), akik legalább olyan fontos jelképei a Towernek, mint a fekete hollók. Évszázadok óta élnek itt fekete hollók, a legenda szerint ugyanis, ha eltűnnek a hollók a Towerből, akkor összeomlik a Fehér Torony és vele együtt a monarchia is.

Nyitvatartás:

  • Október 1.- március 1.: 9:00-16:30 (K-Szo), 10:00-16:30 (V, H)
  • Március 2.- július 19.: 9:00-17:30 (K-Szo), 10:00-17:30 (V, H)
  • Július 20.- szeptember 1.: 9:00-17:30 (H-V)
  • Szeptember 2.- szeptember 30.: 9:00-17:30 (K-Szo), 10:00-17:30 (V, H)
  • Utolsó belépés zárás előtt egy órával

Minden belső épület bezár 30 perccel az utolsó belépés után. A látogatásra érdemes 2-3 órát rászánni.

Árak a helyszínen:

A londoni Tower

London nevezetességei: Tower híd – Tower Bridge

Bár ott áll mellette, és nevét is a Towerről kapta, a Tower Bridge teljesen független a vártól. 1886-94 között épült Horace Jones tervei alapján, abból a célból, hogy összekösse az akkoriban rohamosan fejlődő keleti városrészt London központjával. Építésekor az is fontos szempont volt, hogy a tengerről érkező hajók is elférjenek alatta, ezért közepét hidraulikus rendszer segítségével felemelhetővé tették. (Ma már egy modern változat működteti.)

A híd öregebbnek néz ki, mint amilyen valójában. Ez szándékos volt, Viktória királynő ugyanis kimondottan kérte, hogy vegyék ezt figyelembe a tervezéskor, ezért két gótikus kőtornya stílusában a Towerhez igazodik.

A viktoriánus stílusú nyitható híd 240 méter hosszú, tornyai 65 méter magasak. Alsó részén autók is közlekednek, felső része csak belépő ellenében látogatható – gyalogosan. A komplett Tower Bridge Élménycsomaggal meg lehet nézni a tornyokat, az ottani kiállításokat és a viktoriánus korabeli géptermet is.

Úgy lett kialakítva a Tower Bridge, hogy a felső, kb. 42 méter magasan lévő gyaloghíd akkor is használható, ha az alsó rész fel van nyitva, így igazán különleges élményben van része azoknak, akik épp olyankor vannak fent, amikor hajó halad át a híd alatt.

A Tower Bridge az egyik emblematikus látványossága Londonnak, turisták tízezrei keresik fel évente, képeslapok, London-prospektusok és megannyi filmjelenet visszatérő szereplője ez a gyönyörű híd. De vigyázat! Hiába ez A londoni híd, amit mindenki ismer, nem tévesztendő össze a London Bridge nevű híddal, ami a város legrégebbi hídja.

Nyitvatartás:

  • mindennap: 9:30-18:00 (utolsó belépés 17:00)

Zárva tart:

  • December 24-26.

Árak a Tower Bridge kiállításra:

  • Felnőtt: 12,30 font
  • Gyerek (5-15 év): 6,20 font
  • Diák: 9,20 font
  • Nyugdíjas (60 év felett): 9,20 font
  • 5 év alatt: ingyenes

A Tower Bridge honlapja

A Tower Bridge

Szent Pál katedrális – St. Paul’s Cathedral

A Szent Pál katedrális az anglikán egyház székesegyháza, London egyik legismertebb látnivalója, a londoni városkép ikonikus épülete. Történelme és kulturális jelentősége jóval túlmutat a turisztikai vonzerején, a legnehezebb időkben is stabil pont volt a londoniak számára.

Az épület az 1666-ban pusztító nagy londoni tűzvész után épült, amikor is az angol kormány úgy döntött, hogy építeni kell egy új székesegyházat, hogy megőrizze a város történelmi emlékeit, és hogy jelképe legyen a város újraépítésének.

Sir Christopher Wren építész tervei alapján épült fel a Szent Pál székesegyház, több mint 30 év alatt (1675-1710 között). A katedrális építése hosszú és nehéz folyamat volt, azonban a végeredmény lenyűgöző. Önmagában a 111 méter magas és 31 méter átmérőjű kupola is rendkívüli, de emellett a székesegyház belseje is igazán impozáns.

Számos festmény, szobor, dombormű és más műalkotás található itt, melyek a brit művészettörténet kiemelkedő darabjai közé tartoznak. A Szent Pál katedrálisban nyugszik mások mellett Winston Churchill, Nelson admirális és Sir Christopher Wren is. Itt ünnepelte gyémántjubileumát Viktória királynő 1897-ben, és II. Erzsébet is 2022-ben, 1981-ben pedig itt házasodott össze Charles herceg és Diana hercegnő. A Szent Pál katedrális remek akusztikája miatt megannyi koncertnek is otthont adott már.

Nyitvatartás:

  • H-K és Cs-Szo: 8:30-16:00 (utolsó belépés ideje)
  • Sze: 10:00-16:00 (utolsó belépés ideje)

Árak:

Szent Pál katedrális Londonban

Westminster Apátság – Westminster Abbey

A Westminster Abbey (Westminster Apátság) gyönyörű, gótikus épülete az egyik legjelentősebb emlékmű Londonban, történelmileg és építészetileg egyaránt. A ma látható Apátság alapjait 1045 és 1065 között tették le, de nem készült el az egész akkor. Jelentős része a 13. században épült, a két torony pedig csak a 18. században nyerte el mai formáját.

A Westminster Abbey az angol királyi család hivatalos koronázási és temetkezési helye. Hódító Vilmos óta – aki 1066-87 között volt Anglia királya – minden uralkodót itt koronáztak meg (látható is a templomban a trónszék), és bár nagyon sokáig itt is temették el őket, a 18. században ez a szokás megváltozott. Azóta már nem itt vannak eltemetve az uralkodók, de a hivatalos temetési ceremóniát továbbra is itt szokták tartani, ahogy ezt II. Erzsébet halála után is láthattuk.

A korábbi uralkodók mellett megtaláljuk itt számos művész, tudós és nemes sírját is. A Westminster Abbey-ben van eltemetve többek között William Shakespeare, Isaac Newton, Charles Darwin és Ernest Rutherford is, összesen közel 3000 sír van az Apátságban.

A gyönyörű Westminster Apátságban házasodott össze Erzsébet királynő és Fülöp-herceg 1947-ben, majd sok évvel később William herceg és Kate Middleton is.

A Westminster Apátság a Parlamenttel és a Szent Margit templommal együtt az UNESCO Világörökségének része.

Nyitvatartás általában (az ettől való eltérések miatt érdemes megtekinteni a honlapot):

  • H-P: 9:30-15:30
  • Szo: 9:00-15:00
  • V: csak istentisztelet

Árak:

  • Felnőtt: 29 font
  • Kedvezményes (65 év felett, diák): 26 font
  • Gyerek (6 és 17 éves kor között): 13 font
  • Családi jegy (1 felnőtt + 1 18 év alatti gyerek): 29 font
  • Belépőjegy vásárlása

Az istentiszteleteken való részvétel ingyenes. Az apátságon belül megtekinthető a Westminster Abbey Múzeum, a Kolostor, és a St Margaret’s Church.

A Westminster Abbey

British Múzeum

A British Múzeum London leglátogatottabb nevezetessége, évente több mint 6 millió turistát lát vendégül. Óriási gyűjteménye az emberiség történetét mutatja be a kezdetektől napjainkig, így többek között rengeteg egyiptomi, mezopotámiai, görög és római régészeti leletet is tartalmaz. Itt látható a Rosette-i kő, a görög Elgin-márvány, illetve több egyiptomi múmia maradványai is.

A múzeumot 1753-ban alapították, akkor még nagyrészt Sir Hans Sloane orvos 71.000 darabból álló magángyűjteményéből. A közönség előtt 1759-ben nyitották meg a mai helyen, de egy másik épületben, ami aztán folyamatosan bővült, alakult ahogy a gyűjtemény is gyarapodott.

Ma már közel 8 millió darabból áll a teljes gyűjtemény, ezzel az egész világon a legnagyobb múzeumi kollekcióval rendelkezik a British Museum. Kiállítva egyszerre „csak” kb. 80.000 darab van, de a többi műtárgyat is meg lehet nézni a múzeum online katalógusában. Többségük azért nincs kitéve, mert nem bírnák a folyamatos fényterhelést.

A múzeumba való belépés ingyenes mindenki számára, de bizonyos kiállítások belépőjegyhez kötöttek. Noha fizetni nem kell érte, az ingyenes jegyeket is érdemes lefoglalni előre, mert korlátozott a múzeum befogadóképessége. Be lehet ugyan menni „csak úgy, az utcáról is”, de nem tudják garantálni, hogy be is jut mindenki, attól függ, épp mennyien vannak a múzeumban.

  • H-V: 10:00-17:00 (pénteken 20:30-ig)

A British Múzeum honlapja

London nevezetességei: London Eye

2000 márciusa óta magasodik London felé a világ legmagasabb kilátókereke, a London Eye, amelynek üvegkalitkáiból páratlan kilátás nyílik a városra. 1 kalitkában 25 ember utazhat, és összesen 32 kalitka van a nagy keréken, amelyből szép időben akár 30-40 km távolságra is ellátni. A korlátozott kapacitás miatt érdemes felkészülni a sorban állásra vagy előre lefoglalni a jegyeket a kívánt időpontra.

Nyitvatartás (2024):
Változó, általában mindennap 10:00 vagy 11:00 órakor nyit és 18:00 vagy 20:30-kor zár.

Zárva tart:
Az éves felújítás idején, január elején 10-14 napon keresztül, és december 25-én.

Árak (online kedvezményesebb jegyár érhető el; érdemes minél korábban foglalni, mert a kedvezmény mértékét befolyásolja az adott időpont általános foglaltsága):

London Eye óriáskerék

Madame Tussauds Múzeum

A világhírű panoptikum, ahol számtalan hírességgel találkozhatunk, természetesen viasz formában.

Nyitvatartás:

Változó, általában 9:00 vagy 10:00 órakor nyit és 15:00, 16:00 vagy 17:00-kor zár.

Árak (online vásárlás esetén az adott időszak foglaltságától függően kedvezményesebb jegyár érhető el):

Westminster Palota – Westminster Palace

1836 és 1868 között épült az angol gótikus palota, amely a brit parlament székhelye. Noha maga a Parlament önmagában is gyönyörű épület, a legnagyobb hírnévre mégis óratornya, a 96 méter magas Big Ben tett szert, amelynek harangjátékát többek között egy 13 tonnás harang is szolgáltatja. A Big Ben talán a leghíresebb London nevezetességei közül. A közelben található a mindenkori miniszterelnök lakhelye, a Downing Street 10 is.

A Westminster és a Big Ben

Tate Modern Művészetek Múzeuma

Lenyűgöző kiállítás az 1900-tól napjainkig készült modern művészeti tárgyakkal, Dali, Picasso és Warhol képeivel és számos speciális időszakos kiállítással.

Nyitvatartás:

  • H-V: 10:00-18:00
  • Legkésőbbi belépés: 17:15

Árak: a belépés mindenki számára ingyenes

A Tate Modern honlapja

Harry Potter Múzeum

London belvárosától 40 percre, Leavesdenben található a Warner Bros. stúdiójában kialakított Harry Potter Múzeum, ahol a film kulisszatitkaival, érdekességeivel ismerkedhetünk meg.

Nyitvatartás:

  • H-P: 9:30-20:00
  • Szo-V: 8:30-22:00
  • Július-augusztus: H-V: 8:30-22:00

Árak:

  • Felnőtt (16 éven felül): 53,50 font
  • Gyerek (5-15 év között): 43,00 font
  • Családi jegy (2 felnőtt és 2 gyerek, vagy 1 felnőt és 3 gyerek): 172,00 font

Sherlock Holmes Múzeum

Sir Arthur Conan Doyle híres nyomozójának állít emléket ez a múzeum, amelyben minden úgy van megőrízve, ahogy a történetekben a szerző megírta.

Nyitvatartás:

  • H-V: 9:30-18:00

Árak:

  • Felnőtt: 16,00 font
  • Gyerek (16 év alatt): 11,00 font

A Sherlock Holmes Múzeum honlapja

London nevezetességei: Trafalgar Square

London legnagyobb tere évszázadok óta mozgalmas találkozó hely a városban. Közepén az 52 méter magas Nelson emlékmű Nelson admirálisnak állít emléket, aki 1805-ben Trafalgarnál legyőzte Napóleon seregeit. A téren található a Nemzeti Galéria, valamint a St Martin in the Fields barokk templom is, amelyek tovább emelik a tér szépségét.

A Trafalgar Square, hatalmas tér

Ha világvárosi hangulatra vágyunk, akkor mindenképpen érdemes egy sétát tenni az Oxford és a Regent street világhírű bevásárlóközpontjai között, megpihenni a New York-i Broadwayhez hasonló Piccadily Circus-on, vagy megnézni a Leicester square-i Odeon mozit, amelyek szintén London látnivalói. Ha egy piacot is szívesen megnéznénk, akkor a hangulatos Portobello Marketet célszerű felkeresni Notting Hillben.

További személyes információkat olvashat Úti élmény rovatunkban London nevezetességeiről: London

London látnivalói térképen

Londonban számos látnivaló található, ezek közül a leghíresebbek, legnépszerűbbek elhelyezkedése látható a térképen. A térkép bal felső sarkában lévő nyílra kattintva jönnek elő a sorszámok mögötti elnevezések részletek.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com