Főoldal Városok, látnivalók Nápoly látnivalók, nevezetességek A-tól Z-ig

Nápoly látnivalók, nevezetességek A-tól Z-ig [2024-ben]

22484
Nápoly látnivalói egy képen

Kétség sem férhet hozzá, hogy az olasz tengerpart a napfény szerelmeseinek és a kalandoroknak egyaránt kedvelt úti célja. Bátran mondhatjuk, hogy nincs ember, aki ne pihenné ki szívesen a mindennapi fáradalmakat a homokos partokon, élvezve a mesés kilátást és az Olaszországra oly jellemző pezsgő hangulatot, és ehhez remek helyszínt nyújt Nápoly, illetve a nápolyi látnivalók.

  1. Castel Nuovo
  2. Castel dell’Ovo, a Tojásvár
  3. San Gennaro Duomo, Nápoly katedrálisa
  4. Cappella Sansevero
  5. Santa Chiara
  6. Napoli Sotteranea és San Gennaro katakombái
  7. Királyi Palota, Palazzo Reale Napoli
  8. Operaház, Teatro San Carlo
  9. San Francesco di Paola bazilika
  10. Bourbon-alagút
  11. Capodimonte Királyi Palota és a Nemzeti Galéria
  12. Galleria Umberto
  13. Nápoly látnivalói térképen

Dél-Olaszország legnagyobb városa a Vezúv és a Campi Flegrei, egy másik vulkáni terület között, nagyjából félúton található. A városnak és környékének igen gazdag történelmi múltja és kulturális élete van. Nápolyt a még ma is élő népszokások tradicionálissá, a rendkívüli ételek „finommá”, a lenyűgöző lehetőségek pedig igen izgalmassá teszik.

Nápoly kikötője

Nápoly városa megannyi érdekes látnivalóval várja a látogatókat, akik kedvükre válogathatnak a gyönyörű templomok, a mesés terek és a lenyűgöző múzeumok közül. Garantáltan megtalálja mindenki a legjobb lehetőséget, hiszen ez az olasz város rengeteg különleges izgalmat tartogat.

Szállás Nápolyban

A hatalmas kínálatnak köszönhetően szállást nagyon könnyű találni Nápolyban, de ha nyáron vagy a kiemelt ünnepek környékén szeretnénk utazni, akkor érdemes időben foglalni. Az igényeinknek leginkább megfelelő szállás kiválasztásában jól jöhet egy szálláskereső honlap, ahol számos szűrési lehetőség segítségével nagyon gyorsan találhatjuk meg a számunkra legmegfelelőbb, legjobb szállást. Keresek egy jó ajánlatot!

Castel Nuovo

Nápoly egyik jelképe, és talán leghíresebb szimbóluma a Castel Nuovo (másnéven Maschio Angionio). Anjou Károly a 13. században építtette ezt a várat, amelynek helyén korábban ferences kolostor állt. A francia építészek tervei alapján készült épületet az évszázadok során több alkalommal átépítették és bővítették. Az egyetlen Anjou-kori emlék a várkápolna, amit a 16. században reneszánsz stílusban építettek át. A vár az UNESCO Világörökségének része, egy része múzeumként működik és látogatható. (Tipp: ha nem fér bele az időbe, akkor a múzeumi részt ki lehet hagyni a programból, ez a vár inkább kívülről érdekes.)

Híres nápolyi látnivaló a Castel Nouvo

Castel dell’Ovo, a Tojásvár

A Castel dell’Ovo (a Tojásvár) Nápoly legnagyobb múltú erődítménye, nevét az ókori költőtől, Vergiliustól kapta. A legenda szerint Vergilius a vár elődjének számító épület egyik szobájában felakasztott egy vaskalitkát, benne egy üvegbe zárt tojással és azt mondta, hogy ameddig a tojás el nem törik, a vár mindenkori ura biztonságban van. Így is lett, a nápolyi Anjou-ház utolsó tagja itt halt meg.

A Castel dell’Ovo a szárazföldről egy 100 méteres töltésen keresztül megközelíthető Megarides szigeten áll, ott, ahol az első görög telepesek megalapították a város magját. Lucullus hadvezér építtetett itt először villát az i.e. 1. században, majd később kolostor épült a helyén. Az ókori épületeket azonban a 9. században lebontották, és a 12. században épült meg az új erődítmény, ami mai formáját a 15. században nyerte el. A vár körül aprócska halászfalu (Borgo Marinari) jött létre, ahol ma éttermek és hajók sorakoznak. A Tojásvár tetejére érdemes felmenni, mert nagyon szép a kilátás! Ingyenes ez a lehetőség, érdemes élni vele.

Tojásvár Nápolyban

San Gennaro Duomo, Nápoly katedrálisa

A Centro Storico a történelmi városközpont, ahol megannyi érdekesség várja, hogy felfedezzék. Szinte minden sarkon elragadó kápolnák és gyönyörű templomok magasodnak, amelyek mindegyike egy külön világot rejt.

Itt található Nápoly katedrálisa, a San Gennaro Duomo (vagy más néven Santa Maria Assunta), ami a 14. századból származik. Az eredeti épületet többször is átalakították, mert többek között a nápolyi földrengések is nagy károkat okoztak benne, de 1407-ből származó főbejárata állta az idők próbáját. A barokk stílusú nápolyi dómban őrzik a város védőszentje, San Gennaro ereklyéjét, amit minden év május első szombatján és szeptember 19-én ünnepélyes szertartás keretében kihoznak a templomból. Az ereklye valójában San Gennaro vére, ami szilárd halmazállapotú, de ezeken az ünnepeken kis időre folyékonnyá válik, amit isteni csodának tartanak a hívők. A legenda szerint, ha nem történik meg ez a csoda, akkor valamilyen nagy katasztrófa vár a városra.

A dóm egy 4. századi őskeresztény bazilika helyén épült fel, annak padlója, oszlopai és San Giovanni in Fonte nevű keresztelőkápolnája ma is látható a nápolyi katedrálisban. A katedrális mellett van a nápolyi Érseki Palota, valamint több kisebb templom is. A gótikus Santa Maria Donnaregina gyönyörű freskóiról híres, a San Lorenzo Maggiore pedig arról, hogy alatta egy régészeti lelőhely van.

Nápoly katedrális

Cappella Sansevero

Nápoly egyik legkülönlegesebb nevezetessége, a történelmi városközpontban lévő Cappella Sansevero 1590 körül épült kápolna, ahol a késői barokk mintegy 30 műalkotása tekinthető meg. A Sansevero család magánkápolnájaként épült, majd később temetkezési kápolnájuk is lett. A 18. században Sansevero hercege, a különc Raimondo di Sangro alakíttatta át rokokóba hajló barokk stílusban. A herceg egy igazi reneszánsz ember volt, több nyelven beszélt, érdekelte az alkímia, szívesen kísérletezett, több saját találmánnyal is rendelkezett, és a nápolyi szabadkőművesek vezetője volt.

Az általa megrendelt szobrok közül a legismertebb Guiseppe Sanmartino, Fátyolos krisztus / Krisztus a lepel alatt című, 1753-ban készült alkotása. A tökéletesen kidolgozott márványszobor rendkívül drámai módon mutatja be Jézus szenvedését.

Mindenképpen említést érdemel még a kápolnában látható két „anatómiai gép” is, amely az emberi keringési rendszert és izomzatot mutatja be, elképesztően élethű módon. Az 1760-as években Giuseppe Salerno anatómus közreműködésével készült hátborzongató alkotás valódi csontvázakra épült – egy férfiéra és egy állapotos nőére – drótok, selyem és méhviasz használatával.

Santa Chiara

A Santa Chiara egy templomból, kolostorból, múzeumból és kriptákból álló komplexum. A 14. század első évtizedeiben építtette Anjou Károly és felesége, később itt is temették el őket. Az eredeti provanszi-gótikus stílusú épületet a 17. században barokk stílusban átépítették, a II. világháborúban azonban jelentős károk érték, ezért restaurálni kellett. Akkor fedezték fel a régészek az 1. századból származó római termálfürdő szinte sértetlen maradványait, ami ma több más lelettel együtt a múzeumban látható.

Ami igazán különlegessé teszi a nápolyi Santa Chiara komplexumot, az a belső udvara, ami egyáltalán nem úgy néz ki, mint egy kolostor udvara. 72 db nyolcszögletű oszlop van az udvarban, melyeket – és a köztük lévő padokat és kutakat – színes majolikatéglák borítanak. A téglák a hétköznapi életből vett jeleneteket ábrázolnak, becsempészve ezzel a világi életet az egyházi épület falai közé. Egy apácává vált festőművésznő készítette a díszítést, hogy ezzel színesítse meg az apácák életét. Az oszlopcsarnok alatt, a kolostor mind a négy oldalát 17. századi freskók borítják ótestamentumi jelenetekkel.

Santa Chiara

Város a város alatt – Napoli Sotteranea és San Gennaro katakombái

Nápoly egyik legérdekesebb látványossága a Napoli Sotteranea, 40 méterrel a nyüzsgő óvárosi utcák alatt húzódó barlangrendszer, melynek kialakulása elsősorban a vidék geológiai sajátosságainak köszönhető. A Vezúv és a Campi Flegrei vulkánok hamuja által létrehozott tufaréteg egyrészt könnyen bányászható, másrészt ideális építőanyag. Ennek a sajátos kettősségnek hála jött létre ez a különleges világ. Ezt a rendkívüli területet vezetett túrákkal lehet bejárni, ami vízvezetékeken, alagutakon, bányavájatokon vezet keresztül.

Itt találhatóak a 2. századból származó, sírkamrák és átjárók labirintusaiból álló San Gennaro katakombák. Nevét a város védőszentjéről San Gennaro püspökről kapta, aki – több más nápolyi püspökhöz hasonlóan – itt van eltemetve. A San Gennaro-katakombákat az Incoronata Madre del Buon Consiglio templomból közelíthetjük meg.

Királyi Palota, Palazzo Reale Napoli

Nápoly legnagyobb tere a Piazza del Plebiscito, ami számos látnivalóval, remek hangulattal, frissítő olasz kávékkal és ínycsiklandozó ételekkel várja a látogatókat.

Nápoly legnagyobb tere, a Piazza del Plebiscito

A téren található a 17. századi Királyi Palota (Palazzo Reale Napoli), ami a régi korok fényűzésének és az impozáns uralkodói életnek állít emléket. Gyönyörűen berendezett termeket, változatos szobákat és a festészet remekműveit tekinthetik meg az ideérkezők.

1600-ban kezdték meg az építkezést, majd a 19. században jelentős átalakításon esett át. Egyike azon palotáknak, amelyet a Bourbon-uralkodók lakhelyként használtak.

Királyi Palota, Palazzo Reale

Operaház, Teatro San Carlo

VII. Károly király építtette meg a palota mellett lévő operaházat, a Teatro San Carlo-t. 1737-re készült el, így ma ez az egyik legrégebb óta működő Operaház, ami egyben sok más európai operaház mintájául is szolgált. 1816-ban leégett, ezért az eredeti tervek alapján, ámde annál még nagyobb méretben újjáépítették.

A nápolyi Operaház Európa egyik legnagyobb színháza, és Olaszország egyik legjelentősebb Operaháza. 1300 ülőhely, királyi páholy, arany és vörös színben pompázó elegáns, 7 emelet magas páholysor, és gyönyörű erkélyek sorakoznak egymás mellett, amit akár turistaként is be lehet járni, szerveznek ugyanis vezetett túrákat a nápolyi San Carlo Operaházban.

Teatro San Carlo, Operaház

San Francesco di Paola bazilika

A Piazza del Plebisciton áll a római Pantheonhoz hasonló San Francesco di Paola bazilika is. A 19. század első felében épült neoklasszicista stílusú templom Nápoly egyik legjelentősebb egyházi épülete, nevét Paolai Szent Ferencről kapta, aki egykor a tér helyén álló kolostorban élt. Az 53 méter magas kupola alatti templom belsejét is a Pantheon inspirálta.

San Francesco di Paola

Bourbon-alagút

A tér mellett, a Vico del Grottone 4 alatt lehet eljutni a Bourbon-alagúthoz (Galleria Borbonico), ami a királyi palotát köti össze a Piazza Vittoriával. II. Ferdinánd király építtette 1853-ban, abból a célból, hogy menekülési útvonalat biztosítson a királyi család részére, valamint, hogy az alagúton keresztül lehessen a palotát védő katonák utánpótlásáról gondoskodni.

Az alagutat soha nem fejezték be teljesen, menekülésre sem került sor, a 2. világháború alatt azonban sok nápolyi talált menedéket a bombázások során a Bourbon-alagútban, és katonai kórházként is használták. Egy időben a bombázások során megsérült vagy lefoglalt csempészett robogók és autóroncsok tárolására használták, majd tönkrement háztartási eszközeiket hordták ide a helyiek, míg végül feledésbe nem merült az alagút. A kétezres években tárták fel újra, megtisztították a kacatoktól, és Galleria Borbonico néven megnyitották a látogatók előtt. Az autók és robogók ma is láthatóak itt, igazán érdekes túrát lehet tenni az alagútban.

Capodimonte Királyi Palota és a Nemzeti Galéria

III. Károly király vadászkastélyként építtette a 18. század első felében ezt a San Gennaro katakombáihoz közeli palotát, de végül királyi rezidenciává vált. A király édesanyjától igen értékes festményeket örökölt, melyeket itt, a Capodimonte Palotában állítottak ki, megalapozva ezzel a mai Nemzeti Galéria csodálatos gyűjteményét. Ez ma Nápoly legjelentősebb múzeuma (Museo e Real Bosco di Capodimonte). Látható itt több, Tiziano által készített portré a királyi család tagjairól, valamint Botticelli, Caravaggio, El Greco, Mantegna és Bellini-festmények is, de nehéz is lenne felsorolni mennyi minden, hiszen a kollekció több mint 500 festményből áll.

A múzeumban ókori római és görög műtárgyak, továbbá reneszánsz, barokk és nápolyi műalkotások láthatóak, a királyi lakosztályokban pedig a Bourbon és Savoya-dinasztiák idején használt bútorok, porcelánok vannak kiállítva, melyek többsége itt, a III. Károly által alapított Capodimonte Porcelángyárban készült. A palota gyönyörű kertjében is érdemes sétálni egyet, nemcsak a botanikus kert, hanem a csodálatos panoráma miatt is.

Capodimonte épülete

Galleria Umberto

A milánói Galleria Vittorio Emanuele II sétányhoz hasonló Galleria Umberto a belvárosban található, egyik része az Operaházra, másik vége a Via Toledora nyílik. Az elegáns kávézókkal és üzletekkel teli fedett sétány 1887-91 között épült, a már említett milánói példa nyomán, és nevét ugyanúgy egy királyról kapta (Umberto II. Viktor Emanuel fia volt). A 19. század végétől a második világháborúig élte fénykorát a passzázs, akkoriban a nápolyi polgárság kedvelt találkozóhelye volt, utána azonban feledésbe merült. Mára azonban gyönyörűen felújították, Nápolyban járva érdemes rajta végigsétálni.

Umberto Galleria

Nápoly látnivalói térképen

A városban számos látnivaló található, ezek közül a leghíresebbek, legnépszerűbbek elhelyezkedése látható az alábbi Nápoly térképen. A térkép bal felső sarkában lévő nyílra kattintva jönnek elő a sorszámok mögötti elnevezések, részletek.

Hasznos cikkek:

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com