Főoldal Városok, látnivalók Neuschwanstein kastély – belépő ár, hasznos infók

Neuschwanstein kastély [2024-ben] – belépő ár, hasznos infók

30847
A mesebeli Neuschwanstein kastély

A Neuschwanstein kastélyt II. Lajos bajor király építtette a 19. században. A leghíresebb bajor kastélyok egyike, ma Németország legtöbbet fényképezett épülete. Hogy miért?! A kastély már messziről is mesebeli látnivaló, hiszen nem mindennapi külsejével egy szikláról emelkedik a magasba. Jöjjön néhány érdekesség, majd a legfontosabb információk – megközelítés, nyitvatartás, belépő árak stb. -, amelyek egy látogatás megszervezéséhez szükségesek.

  • A különleges kastély lovaskocsival vagy gyalog látogatható, ahogyan egykor. A jegyvásárlástól a bejáratig vezető 30-40 perces út tökéletes lehetőség az „átszellemüléshez”.
  • A kastély megihlette Walt Disney-t is. A Hamupipőke című rajzfilmjében a kastélyt a Neuschwanstein kastélyról mintázta és a Disneylandben látható Csipkerózsika kastélynak is a bajor nevezetesség adta az alapját.
  • II. Lajos király Richard Wagner iránti tisztelete jeléül a kastély egyes termeit a zeneszerző operáinak szereplőivel díszíttette. A szobák falait királyok és lovagok, költők és szerelmes emberek díszítik. Leggyakrabban Lohengrin, a Hattyú-lovag látható a freskókon.
  • II. Lajos király mesterséges cseppkőbarlangot építtetett a kastélyába, amelyben egykor mini vízesés is működött. A színes fényekkel megvilágított barlangfalakon keresztül egyébként egy télikertbe lehet jutni.
  • II. Lajos király palotái voltak az elsők, amelyekben elektromosságot vezettek be. Az uralkodó sok mesterembernek biztosított munkát, így történhetett meg, hogy az épületben folyóvíz állt rendelkezésre és a konyhában még meleg víz is volt! A királyi rezidenciát meleg levegős központi fűtés melegítette a WC-k pedig automata öblítő rendszerrel működtek.

A kastély távolról

  • A király a politikától visszavonulva élt, szinte teljesen elzárkózott a külvilágtól. Magánya és ábrándozásai hosszú távon már nem voltak összeegyeztethetőek egy államfő feladataival. Az álomvilágban élő uralkodót 1886-ban egy állami küldöttség egy pszichiáter vezetésével őrültnek nyilvánította. Letartóztatták és a Starnbergi-tónál található elmegyógyintézetbe hurcolták. Három nappal később holtan találták a Starnbergi-tóban a királyt és az őt őrültnek nyilvánító pszichiátert is. Halálának körülményei máig tisztázatlanok. A kastély a Neuschwanstein (Új Hattyú kő) nevet a király halála után kapta, addig Új hohenschwangaui kastélynak hívták.
  • A kastély a király halála óta, 1886 óta látogatható. Évente közel 1,5 millióan tekintik meg a fellegvárat, nyáron naponta akár 6000 látogató is érkezik.
  • A közeli, 93 méter magasan található Mária hídról tökéletesen látható a kastély egésze, de rengeteg látnivaló akad odalent, a kastélyt magasba emelő szikla lábánál is! Az említett függőhíd például egy 45 méter magas vízesés felett ível át!
  • Az épület különlegességét bizonyítja, hogy 2007-ben döntős volt „A világ hét új csodája” nevű versenyben. A versenyben az emberi kéz által alkotott, 2000. évet megelőzően épített történelmi műemlékek vehettek részt.

Neuschwanstein kastély belépő 2024

Belépőt a Hohenschwangauban található jegypénztárakban lehet kapni, ahonnan gyalog, lovaskocsival vagy busszal lehet feljutni a kastélyba (még bicikli sem használható). Érdemes interneten elővételben megvenni a jegyet a kastély hivatalos oldalán, ugyanis a napi kiadható jegyek száma korlátozott, és ha kimerül az adott napi keret, akkor nem engednek fel több turistát a kastélyba. Az elővételben megváltott jegyek a látogatás napján vehetők át legkésőbb a belépést megelőző 90. percig.

A kastély egyénileg nem látogatható, csak csoportosan. A csoportokat meghatározott időpontokban indítják, ezért ha előre foglalunk jegyet, akkor a lefoglalt időpontnál azzal a 30-40 perccel is fontos számolni, amíg a faluban található jegypénztárból gyalogosan felérünk az emelkedőn a kb. 1,5 km-re fekvő kastély bejáratához.

A csoportokat pontosan indítják, ha lemaradunk a csoportunk indulásáról, akkor elvész a jegyünk, és nem tesznek át másik csoportba. Ezért nagyon fontos, hogy inkább hamarabb legyünk ott a bejáratnál. A kastély belsejében a fényképezés és a videokészítés nem engedélyezett.

A belépő ára 2024-ben:
Felnőttjegy: 18 euró (plusz regisztrációs díj 2.50 euró)
65 éven felüli jegy: 17 euró (plusz regisztrációs díj 2.50 euró)
Gyerekjegy (18 éven aluliaknak): ingyenes (plusz regisztrációs díj 2.50 euró)
Csoportos jegy (15 főtől): 17 euró

Neuschwanstein kastély nyitvatartás 2024

A kastély az év minden napján nyitva van, kivéve december 24., 25., 31. és január 1.

A kastély március 23-tól október 15-ig reggel 9 órától este 6 óráig van nyitva, október 16-tól március 22-ig pedig reggel 10 órától délután 4 óráig.

A jegypénztár március 23-tól október 15-ig reggel 8 órától délután 4 óráig van nyitva, október 16-tól március 22-ig pedig reggel 8:00 órától délután 15:30-ig.

Neuschwanstein kastély megközelítése

A kastély Budapesttől kb. 800 km-re található, autóval 8-9 óra lehet az út, szinte végig autópályán lehet haladni. A kastély lábánál fekszik Hohenschwangau, ameddig autóval el lehet jutni. A faluban lehet megvenni a jegyeket is a kastélyba és innen, a jegypénztártól gyalog, lovaskocsival vagy busszal lehet megközelíteni a kastélyt.

Parkolási díj:
személyautó: 10 euró/nap
busz: 30 euró/nap
lakóautó: 13 euró/nap
motorkerékpár: 3 euró/nap

A Hotel Müller elől induló lovaskocsira a jegy felfelé 8 euró, lefelé 4 euróba kerül fejenként. Előre nem foglalható, csak a helyszínen lehet megvenni a lovaskocsi vezetőjétől. Az út kb. 20 perc, de a lovaskocsi nem visz teljesen a kastélyig, miután megáll, még 15 percet kell sétálni a bejáratig. Havas, jeges körülmények között a lovaskocsik nem járnak.

Busszal is fel lehet menni a P4-es parkolóból (lásd az alábbi térképen) a Mária-hídig, ahonnan kb. 15 perces, meredeken emelkedő sétával érhetünk el a kastély bejáratáig. A buszjegy felfelé 3 euróba, lefelé 2 euróba kerül, a retúrjegy 3.50 euró/fő. Gyerekeknek 6 éves korig ingyenes, 7 és 12 éves kor között pedig felfelé 1.50 euróba, lefelé 1 euróba kerül a buszjegy, a retúrjegy 2 euró. A buszoknak nincs fix menetrendjük, de kb. 20 percenként indulnak. A jegy megvásárolható közvetlenül a sofőrtől. A buszok is csak megfelelő időjárási körülmények között közlekednek.

Szállás a kastély környékén

A környék kínálatának köszönhetően apartmanokból és szállodákból is kedvünkre válogathatunk. Az igényeinknek leginkább megfelelő szállás kiválasztásában jól jöhet egy szálláskereső honlap, ahol számos szűrési lehetőség segítségével nagyon gyorsan találhatjuk meg a számunkra legmegfelelőbb, legjobb szállást. Ráadásul szálláskereső partnerünk több szállásközvetítő ajánlatát hasonlítja össze, így biztos, hogy végül a legalacsonyabb áron foglalhatunk. Keresek egy jó ajánlatot!

Hohenschwangau és a Neuschwanstein kastély térképe

Tippek, jótanácsok a Neuschwanstein-kastély látogatásához

  • A Neuschwanstein-kastélyba szóló belépőt érdemes előre megvenni! Rendkívül népszerű látnivalóról van szó, így – különösen nyáron – hamar elfogynak a jegyek.
  • Személyes tapasztalatok alapján javasoljuk, hogy a visszaigazolásban lévő csatolmányt is mindenképpen át kell nézni. Megtörtént ugyanis, hogy a 2 órára foglalt jegy csatolmányában már az szerepelt, hogy 4-kor lehet belépni, ami azonban csak a helyszínen derült ki, nem kevés bosszúságot és két órás várakozást okozva ezzel.
  • Ha mégis úgy adódik, hogy nincs elővételben megváltott jegy, és a helyszínen szeretnénk megvenni, nagyon fontos, hogy senki ne induljon el a bejárathoz vezető 40 perces kaptatón úgy, hogy nincs zsebben a jegy. A Neuschwanstein-kastély bejáratánál már nem lehet jegyet venni, erre csak lent van lehetőség a Hohenschwangauban lévő jegypénztárban. Nagy kár lenne felmászni feleslegesen.
  • Ráhagyással kell számolni az utat. Ha lekéssük a megadott kezdési időpontot, akkor elvész a jegy, ezért fontos, hogy időben odaérjünk. Ehhez viszont előbb le kell parkolni, (helyben vásárlás esetén sorba állni, jegyet venni), és feljutni a kastélyhoz. Csúcsidőben a buszra vagy a lovaskocsira is várni kell, és még felérve is vár ránk egy kis séta: egy szó, mint száz, bőven legyen idő a kezdés előtt!
  • Kétségtelenül romantikus a lovaskocsival felmenni, de elég lassan halad, ezért ha szűk az időkeret, akkor nem érdemes azt választani. Érdemes felfele busszal menni, és majd a túra után, a visszafele úton élvezni a lovaskocsis élményt.
  • Természetesen gyalog is fel lehet menni a Neuschwanstein-kastélyhoz. Legalább 45 perccel kell számolni, az út betonozott, de igen meredek.
  • Fontos tudni, hogy a kastélyon belül kb. 300 lépcsőt kell megmászni a túra közben, így akinek bármilyen problémát okoz a járás vagy lépcsőzés, annak kimerítő lehet a túra.
  • Ugyanitt érdemes megemlíteni, hogy a busz és a lovaskocsi sem visz közvetlenül a bejáratig. A Mária-hídig lehet menni velük, így még onnan is kell számolni 10-15 perces sétával. Ezt fontos figyelembe venni a pontos érkezés tervezésekor.
  • Maga a vezetett túra 30 perc, a fel- és lejutással együtt összesen 3-4 órát legalább rá kell szánni a Neuschwanstein-kastélyra.
  • Ha nem sikerül jegyet venni a helyszínen, de már úgyis ott vagyunk, akkor érdemes egy kicsit sétálni a kastély körül, ahhoz nem kell belépőt váltani.
  • Nagyméretű táskát nem lehet bevinni, és a kisebb hátizsákokat is előre kell fordítani, nehogy véletlenül leüssünk valamit vele.
  • A Neuschwanstein-kastélyban nem szabad fotózni, kívülről viszont annyi fotót készíthetünk, amennyit csak szeretnénk. (Drónt azonban nem lehet használni!)
  • Nyáron vannak a legtöbben, de nyitva van a kastély egész évben, és nagyon szép őszi, téli és tavaszi időben is.
  • Mivel a Neuschwanstein-kastély mindennel együtt néhány óra alatt bejárható, kastélyrajongók számára jó kiegészítő program lehet a Hochenschwangau-kastély megtekintése. Lehet akár kombinált jegyet is váltani.
  • A kastélytól 15 percre lévő Mária-hídon rengetegen vannak. Mindig. Nem véletlen, hiszen innen lehet a legjobb képeket készíteni a Neuschwanstein-kastélyról. Itt egymást váltják a turisták, sokszor kényelmetlen sokaság adja egymásnak a helyet 1-1 fotó erejéig. Sokszor viszont a híd másik végén jóval kevesebben vannak, ezért a jótanácsunk az, hogy érdemes átmenni a híd másik felére. A látvány ugyanaz lesz!

+ 1 tipp: érdemes a kirándulás előtt olvasgatni kicsit II. Lajos életéről. Sok minden elhangzik a túra alatt is, de még érdekesebb lesz a kastély látogatása, ha kicsit többet tudunk a király életéről.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com