Főoldal Városok, látnivalók Schönbrunni kastély – belépő árak, infók, parkolás

Schönbrunni kastély [2024-ben] – belépő árak, infók, parkolás

42991
Schönbrunni kastély Bécs mellett

A Schönbrunni kastély Bécs egyik legfontosabb látnivalója, Ausztria és egyben Európa egyik legjelentősebb barokk építészeti, kulturális és történelmi emlékműve. Káprázatos lakosztályai, a csodálatos park és az állatkert turisták millióit vonzza ide minden évben.

A Schönbrunni kastély bemutatása

A kastély homlokzata 200 méter hosszú, jobbra és balra is szárnyépületek csatlakoznak hozzá. Jelenleg 1441 helyiségből áll (csak konyhából például 139 van benne), ebből több mint 40 tekinthető meg, zömében a császári lakosztályok látványos helyiségei, melyek most is úgy vannak berendezve, ahogy használatuk idején voltak. A császári pár (Ferenc József és Erzsébet császárné) lakosztályai, Mária Terézia kvártélyai és a császár szüleinek lakrészeiben a barokk, rokokó és biedermaier stílusjegyek is felismerhetőek.

Különleges Mária Terézia korának legnagyszabásúbb terme, a 40 méter hosszú, 10 méter széles Nagy képtár (Grosse Galerie), ami fantasztikus kristálycsillárjaival, stukkódíszítéseivel és pompájával a barokk kultúra egy csodálatos mintapéldája.

Megtekinthető többek között Ferenc József dolgozó- és hálószobája, Erzsébet királyné, vagyis Sissi lakosztálya, valamint az a terem (a Kék Kínai Szalon) is, ahol IV. Károly lemondott az osztrák császári jogairól. Csodálatos, fényűző termek sokaságában is gyönyörködhetünk.

Ilyen a Caroussel-szoba, a kínai kék-szalon, a Vieux Laque (vagyis régi lakk-)szoba, ahol Napóleon tanácskozott, az 1200 éves perzsa miniatűrökről híres Millionenzimmer (Milliós szoba), amit a világ egyik legszebb rokokó helyiségének is tartanak, a németalföldi faliszőnyegekkel díszített gobelin-terem és a meisseni porcelán-szoba is.

A Schönbrunni kastélypark

A kastély körüli 200 hektáros parkot a klasszikus barokk kertrendezési szokások szerint alakították ki az 1700-as években francia és osztrák kertépítőművészek tervei alapján. Az évszázadokon át tartó folyamatos gondozásnak köszönhetően ma a legszebben fennmaradt francia stílusú barokk kertek közé tartozik, és méltán lett 1996-ban az UNESCO Világörökségének része.

Csodálatos fák, virágok, emlékművek, szobrok díszítik a parkot, és itt található a Neptun-kút barokk szoborcsoportzata, valamint a névadásnak emléket állító Schöner Brunnen díszkút is.

A gyönyörű Schönbrunni kastélypark

A Pálmaház

A Pálmaház, melyet I. József császár hozott létre, Európa legnagyobb pálmaháza, a versailles-inál is nagyobb. A mediterrán, trópusi és szubtrópusi növényekkel teli (eredetileg a citrusok teleltetése céljából kialakított) Pálmaház nemcsak a növények, de a vendégek számára is kedvelt helyszínné vált.

Mivel sokáig ez volt az egyetlen hely, ahol kellemes volt a hőmérséklet, itt rendeztek koncerteket, előadásokat. Ez a szokás a mai napig megmaradt, Mozart és Strauss koncerteket szoktak itt tartani – bár ma már az épület többi részének fűtése sem okoz gondot.

A Pálmaház jellegzetes épülete

A labirintus / útvesztő

Az eredeti, első schönbrunni útvesztő az 1700-as évek elején létesült, és teljes hossza több mint 3 km volt. Négy részből állt, közepén egy magaslatra emelt pavilonnal, ahonnan át lehetett látni az egész zegzugos labirintust. Akkoriban a császári család tagjai sétálgattak benne, mások számára nem volt megnyitva.

Később folyamatosan egyszerűsítették az útvesztőt, és 1892-re az utolsó sövényrészt is kiírtották. 1998-ban kezdték meg a történelmi példa alapján helyreállítani a labirintust, amiből így egy igazán izgalmas program lett, immár turistáknak is megnyitva.

A több ezer négyzetméternyi területen vidám játékok szórakoztatják a kalandvágyó gyerekeket és felnőtteket. Ugrálós játékoktól kezdve a tapintás tesztelésén keresztül az óriási kaleidoszkópig megannyi izgalmas feladat várja a vállalkozókedvű érdeklődőket. A labirintusban felfedezhető a 12 csillagjegy szimbóluma, a legvégén pedig egy magaslatról tekinthetünk le az útvesztőre.

A Gloriette

A park legmagasabb pontján épült a kastély homlokzatával szemben a park építészeti koronája, a Gloriette, amelynek tornácáról bámulatos kilátás nyílik a parkra és a kastélyra. A hármas tagolású diadalív a győztes kolini csata emlékére épült 1775-ben Hohenberg tervei alapján. Az épületben ma cukrászda üzemel, vasárnaponként élőzene szól.

Gloriette diadalívei

A Hintómúzeum

Az udvar nyugati oldalán, a régi lovardában alakították ki a Hintómúzeumot, ahol többek között megtekinthető az arany koronázási hintó, Sissi menyasszonyi fogata, Ferenc császár vadászatokon használt kocsija és a császári temetések díszes halottaskocsija is.

Gyerekmúzeum

A kastély nyugati szárnyában 4-12 éves gyerekek és családok számára olyan részt alakítottak ki, ami interaktív módon teszi lehetővé a kastély hétköznapjainak megismerését. A gyerekek megtapasztalhatják, milyen volt a gyerekek élete a kastélyban, milyen ruhákat viseltek, hogyan tisztálkodtak.

Szerepjátékokban megtanulhatják a császárok köszöntésére vonatkozó szabályokat, és még a legyező nyelvezetének titkaiba is bevezetik a gyerekeket, mindezt úgy, hogy közben a felnőttek is sok-sok érdekességről hallhatnak.

A Schönbrunni kastély története

Az egykor sűrű erdőkkel teli területet 1569-ben II. Miksa császár vásárolta meg, és a Habsburgok udvari birtokává, vadászterületévé nyilvánította. Schönbrunn szó szerinti fordításban „szép kutat/forrást” jelent, és a legenda szerint Mátyás császárnak köszönhető, aki 1612-ben a környéken vadászva talált rá egy szép forrásra.

A területen már állt egy vár (Katerburg), ezt alakíttatta át vadászkastéllyá I. Lipót 1694-ben. Fischer von Erlach tervezte meg az új, barokk kastélyt, ami az első tervek alapján pompájában és méreteiben a versailles-i kastélyt is felülmúlta volna, de végül annál valamivel szerényebb lett.

Később még kisebb-nagyobb átalakításokat végeztek rajta, majd Mária Terézia idejében, Nicolaus Pacassi átépítései eredményeként nyerte el a kastély mai, végleges formáját. Onnantól kezdve a Habsburgok már nemcsak nyári rezidenciaként használták a palotát, az udvari élet központja ide került át.

Akkoriban 2000 helyiségből állt a grandiózus kastély, és volt olyan időszak, amikor 1000-nél is több fős személyzet szolgálta a császári családot.

A kastély virágos parkja

Itt született és életének utolsó éveit is itt töltötte Ferenc József császár. 1918-ig a bécsi Hofburg mellett Schönbrunn volt a német-római, majd az osztrák császárok állandó rezidenciája, csakúgy, mint az építésekor is már mintának tekintett Versailles Párizs mellett.

1918-ban az Osztrák Magyar Monarchia bukásával a kastély az Osztrák Köztársaság tulajdonába került. Először az volt a terv, hogy gyermekotthonná és óvónőképző intézményé alakítják, de hamar rájöttek, hogy nagyon nehéz megoldani az épület fűtését és fenntartását, és végül úgy döntöttek, múzeummá alakítják. A 20-as évek végére már kedvelt turisztikai célpont lett belőle, és a mai napig a Schönbrunni kastély Ausztria egyik legnépszerűbb emlékműve.

A második világháború alatt bombatámadás érte egy részét, később a szovjet, majd a brit hadsereg is katonai székhelyként használta, majd 1955-től újra múzeumként működött.

Sok emlékezetes kulturális és történelmi esemény helyszíne volt az évszázadok alatt a Schönbrunni kastély:

  • Itt, a Tükörteremben (Spiegelsaal) tartotta élete első koncertjét az akkor még mindössze hatéves csodagyerek, Wolfgang Amadeus Mozart.
  • Az 1800-as évek elején Napóleon rendezte be itt főhadiszállását, és később, a 20. században is számos fontos eseményt tartottak itt.
  • Például itt tartotta csúcstalálkozóját 1961-ben John Fitzgerald Kennedy amerikai elnök és Nikita Hruscsov szovjet pártfőtitkár.

Az állatkert

A bécsi Schönbrunni állatkertet 1752-ben Lotharingiai Ferenc István császár alapította, és ezzel ez Európa legrégebbi még ma is működő állatkertje. Zoológiai különlegességek, a Délkelet-Ázsia állat és növényvilágát bemutató óriási nyílt esőerdőház, zsiráfpark és több mint 700 állatfaj van a világ egyik legmodernebb és legjobb állatkertjének tartott Schönbrunni állatkertben.

Évente több mint 2 millió látogatója van az állatkertnek, a vendégek speciális túrákon és workshopokon is részt vehetnek. Az állatkert mellett található meg a Sivatagi ház, ahol a világ legszárazabb vidékeinek növény- és állatvilágával lehet megismerkedni. További információk: Schönbrunni állatkert

Hasznos információk

A kastélypark egész évben ingyenesen látogatható. A kastélyba és a többi látnivalóba fizetni kell a belépésért, de lehet venni kombinált jegyeket is.

  • A kastélypark nyitvatartása:
    november-február: 6:30-17:30
    március: 6:30-19:00
    április: 6:30-20:00
    május-július: 6:30-21:00
    augusztus-szeptember: 6:30-20:00
    október: 6:30-19:00

Schönbrunni kastély belépő árak 2024

Mivel Ausztria legnépszerűbb turisztikai látnivalójáról van szó, érdemes a jegyvásárlást elővételben megtenni, így garantáltan bejutunk és elkerülhető a hosszú sorbanállás, viszont időben meg kell jelenni.

A kastély megtekintéséhez két túra közül lehet választani. A Birodalmi vagy másnéven Imperial túra keretében 22 terem látogatható meg, többek között Ferenc József és Sissi császárné szobái is. A valamivel drágább Nagy vagy Grand túra keretében 44 szobát lehet megnézni, Ferenc József és Sissi szobái mellett Mária Terézia szobái is végiglátogathatók. Mindegyik jegyhez ingyenes audioguide vagy nyomtatott útikalauz jár.

  • Belépő árak:
    Imperial túra: 24 EUR/felnőttjegy, 17 EUR/gyerekjegy
    Grand túra: 29 EUR/felnőttjegy, 21 EUR/gyerekjegy

    Tipp: Van lehetőség idegenvezető kalauzolásával megtekinteni a kastélyt és a parkot. A túra közben az idegenvezető mesél a kastély történetéről, a szobákról, Mária Teréziáról, Sissiről és még sok más érdekességről. Jegyet elővételben lehet vásárolni, amely egyben soron kívüli bejutást is biztosít:
    Belépőjegy – részletes program

  • Schönbrunni kastély nyitvatartás:
    április 1-november 3.: 8:30-17:30
    november 4.-március 31.: 8:30-17:00

Megközelítés

A Bécs belvárosából érkezők többféleképpen is elérhetik a kastély bejáratát. Az U4-es metró, a 10-es és 60-as villamos, illetve a 10A jelű busz is megáll a Schloss Schönbrunn nevű megállóban.

Schönbrunni kastély parkolás

Az autóval érkezők a Parkplatz Schönbrunn Wien nevű parkolóban tudnak leparkolni a kastélyhoz közel. A parkolás díja óránként 4,20 euró.

Schönbrunni kastély térkép

Megjelöltük a kastély pontos helyét, a parkolót, illetve a tömegközlekedési eszközök megállóhelyeit. A megjelölt pontokra vagy a térkép bal felső sarkában lévő apró nyílra kattintva lehet megnézni a pontokhoz tartozó részleteket. Bécs többi híres helyéről ebben a cikkben írtunk: Mesés bécsi látnivalók

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com