Főoldal Városok, látnivalók Schönbrunni állatkert jegyek – belépő, parkolás

Schönbrunni állatkert jegyek [2024-ben] – belépő, parkolás

18911
Schönbrunni állatkert elefántja

A bécsi Schönbrunni Állatkertet 1752-ben Lotharingiai Ferenc István herceg (a későbbi I. Ferenc császár) alapította, és ezzel a bécsi Európa legrégebbi, még ma is működő állatkertje. Korábban már Savoyai Jenő kezdeményezésére létrehoztak egy állatseregletet a Belvedere kertjében, ezeket az állatokat vásárolta meg Mária Terézia férje, amikor a kastély mellett kialakították a megfelelő környezetet az állatkertnek. Ezt az állományt aztán folyamatosan bővítették, nagykövetek és utazó kereskedők voltak megbízva azzal, hogy utazásaik során szerezzenek be különleges állatfajokat, és hozzák el őket a bécsi állatkertbe.

Eredetileg magáncélra, a császári család és vendégeik számára hozták létre az állatkertet, 1778-ban azonban vasárnaponként megnyitották a lakosság számára is, azzal a kikötéssel, hogy csak megfelelően öltözött emberek látogathatják. Az egzotikus állatok nagy érdeklődésre tartottak számot, 1828-ban az első zsiráfok pedig még divatot is teremtettek. Zsiráfmintás ruhákat viseltek az emberek és zsiráf-galoppnak nevezett táncot jártak.

A Scönbrunni állatkert mottója az, hogy „Legyen ez az állatkert a boldog állatok otthona”, aminek az első bizonyítéka az volt, amikor 1906-ban itt született az első, emberi tartásban tartott kiselefánt. Ezt a korabeli zoológusok addig elképzelhetetlennek tartották, mert úgy vélték, hogy fogságban nem szaporodik az elefánt, mivel azonban megtörtént, ezért ezt a körülményeknek tulajdonították, és megállapították, hogy az állat feltehetően boldog volt itt, és biztonságban érezte magát.

Elefántbébi a bécsi állatkertben

1914-ben 3400 állatfaj élt az állatkertben, és bár a világháború után pénzügyi gondok miatt majdnem bezárták, a város lakói gyűjtésbe kezdtek. Adományaikból, valamint az akkor bevezetett belépődíjakból származó bevételből sikerült megmenteni az állatkertet. Ennek ellenére többször került a bezárás szélére, és csak a 90-es években kezdett igazán fejlődni, amikor egy cég megvásárolta, és dinamikus fejlesztésbe kezdett.

Ma már 17 hektáron több mint 700 állatfaj él a világ egyik legmodernebb és legjobb állatkertjének tartott Schönbrunni állatkertben, ami egymás után ötször nyerte el Európa legjobb állatkertjének díját.

A világhírű bécsi állatkertben zsiráfok, orángutánok, mókás kis szurikáták, koalák, szibériai tigrisek, iszapfürdőben heverésző afrikai elefántok és megannyi érdekes, izgalmas állatfaj él. Jelenleg összesen 8500 lakója van az állatkertnek. A Schönbrunni kastéllyal együtt az UNESCO világörökségének része.

Pandamánia

A Schönbrunn Zoo legnépszerűbb lakói és egyben jelképei az óriáspandák. Ez az egyetlen európai állatkert, ahol természetes módon tenyésztik ezt a fajt, amiből becslések szerint összesen 1000-1500 példány él a Földön. Az első pandapárt a Kínai Népköztársaság ajándékozta/adta kölcsön az állatkertnek 2003-ban, azóta több kölyökpanda is született már itt.

Egészen különleges a 2016-ban született pandaikrek története, akiket emberi segítség nélkül nevelt fel Yang Yang pandamama. Erre korábban állatkertben nevelt pandák között nem volt példa.

A pandák érkezése igazi szenzáció volt Ausztriában, óriási volt az érdeklődés irántuk, a kancellár is személyesen kereste fel őket, míg a posta pandás bélyegekkel ünnepelte ezt a különleges eseményt. Egy rádióállomás kezdeményezésére át is keresztelték a pandapárt, és egy időben előszeretettel hivatkoztak rájuk Ferenc József és Sissi néven.

Népszerűek a pandák

Az óriási állatkertben több állatház is ki lett alakítva, ahol különféle állatcsoportok életterével ismerkedhetnek meg a látogatók.

Esőerdő-ház

A többemeletes Esőerdő-házat az állatkert 250. évfordulóján, 2002-ben nyitották meg. Az 1000 négyzetméteres üvegházban a trópusi esőerdők növény- és állatvilágával ismerkedhetünk meg. Alsó szintjén a mocsarak, rizsföldek élővilágát, a felső szinten a dzsungeleket mutatják be, úgy, hogy közben egyes részeken mi magunk is függőhidakon közlekedhetünk, és még mennydörgésre is számíthatunk.

Zsiráfház

A Zsiráfháznak egy, a szavannákat idéző hatalmas télikert a szíve, ami tágas belső és külső kifutójával együtt otthonos környezetet teremt a zsiráfoknak. A belső részen egy galériát is építettek, ahonnan farkasszemet nézhetünk a hosszúnyakú állatokkal.

A Zsiráf-ház lakója

Patkányház

Az állatkert korábbi Mexikó-házát alakították át patkánytanyává, ahol a világ 60 patkányfajtája közül 3 tekinthető meg. Itt például megtudhatjuk, hogy a luzoni kéregpatkány szőrzete az óriáspandáéhoz hasonló, kb. 2 kg súlyú és évente csak egyetlen utódot fial, míg az afrikai szavannákon őshonos gambiai patkány akár 45 cm hosszú is lehet, és rendkívül kifinomult szaglásának köszönhetően a taposóaknák felderítésében is segítségül szolgálhat. A patkányházban már délben szürkület van, mert a patkányok éjszakai sötétségben aktívak.

A bécsi állatkert, a Schönbrunn Zoo más állatai

Az Akvárium-Terrárium a halak és hüllők otthona, a Majomházban a legkülönfélébb majomfélék, köztük mókusmajom, vörös vari is él. A Poláriumban víz alatti nézetből láthatók a fókák és pingvinek, míg a Polardomban a jegesmedvéket nézhetjük meg.

A Tiroli udvarban mindent megtudhatunk a régi haszonállat fajtákról, a Schönbrunn Zoo közepén található császári pavilonban pedig úgy érezhetjük magunkat, mint a császári pár, ez volt ugyanis egykor a reggeliző- és társalkodóhelyük.

Sivatagi Ház

A Sivatagi Ház az állatkerten kívül, a Pálmaházzal szemben, a Hietzingi főbejárat mellett található. Fontos tudni, hogy oda külön belépőjegyet kell váltani, vagy pedig kombinált jegyet kell választani, ami az állatkerten túl a Sivatagi Házba szóló belépőt is tartalmazza.

Az élményösvény sivatagi vidékeken vezet végig, bemutatja azok növény- és állatvilágát. Itt látható a világ legszebb gőtéjének tartott császári foltos gőte, de van itt fekete farkú csörgőkígyó, ritka sugarasteknős, kipróbálhatjuk, milyen az, ha vörös márna csipkedi meg a kezünket, és nagyon érdekes a 70 méter hosszú üveglabirintus is, ahol csupasz földikutyákat láthatunk.

Gyönyörű tigris pihen a bécsi állatkertben

Bécsi állatkert belépőjegy árak 2024

Mivel Bécs, illetve Ausztria egyik legnépszerűbb turisztikai látnivalójáról van szó, érdemes a jegyvásárlást elővételben megtenni, így garantáltan be tudunk jutni a kiszemelt napon és sorba sem kell állni. A Schönbrunni állatkert belépő árak az alábbiak:

Bécsi állatkert nyitvatartás

Az állatkert egyes részei (pl. a Madárház) 30-60 perccel hamarabb zárnak. Ezért nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni a látogatást.

  • Nyitvatartás (a hét minden napján):
    január: 9:00-16:30
    február: 9:00-17:00
    március: 9:00-17:30
    április-szeptember: 9:00-18:30
    október-december: 9:00-16:30

Megközelítés

A Bécs belvárosából érkezők többféleképpen is elérhetik a kastély bejáratát, amelyen keresztül az állatkert is megközelíthető. Az U4-es metró, a 10-es és 60-as villamos, illetve a 10A jelű busz is megáll a Schloss Schönbrunn nevű megállóban.

Schönbrunni állatkert parkolás

Az autóval érkezők a Parkplatz Schönbrunn Wien nevű parkolóban tudnak leparkolni az állatkerthez, illetve a kastélyhoz közel. A parkolás díja óránként 4,20 euró.

Bécsi állatkert térkép

Megjelöltük a parkban az állatkert pontos helyét, amelyet a kastélyhoz vezető bejáraton keresztül lehet elérni, a parkolót, illetve a tömegközlekedési eszközök megállóhelyeit. A megjelölt pontokra vagy a térkép bal felső sarkában lévő apró nyílra kattintva lehet megnézni a pontokhoz tartozó részleteket. Bécs többi nevezetességéről ebben a cikkben írtunk: Mesés bécsi látnivalók

Hasznos infók

  • A Schönbrunni kastély és állatkert nagyon népszerű úti cél, több millió turista keresi fel évente a parkot, ezért – különösen hétvégéken – számítani kell a tömegekre. Sok bécsi családnak éves bérlete van az állatkertbe, és hétvégéken szívesen töltik itt a szabadidejüket, ezért ilyenkor különösen sokan vannak.
  • Rossz idő esetén sem kell megijedni, mert a különféle fentebb említett fedett épületekben is kellemesen el lehet tölteni az időt.
  • Sok állatfajt etetés közben is meg lehet nézni, melyek közül a dél-amerikai oroszlánfókák etetése a legnépszerűbb. Az, hogy mikor melyik állat etetése nyilvános, az az állatkert honlapján megtalálható, ezt érdemes már az állatkerti látogatás előtti napon megnézni, hogy ahhoz tudjuk igazítani a programot. Természetesen az állatkerten belül táblákon, szórólapokon is látható ez a beosztás, de jobb eleve úgy érkezni, hogy tudjuk, mikor lesz az a program, amiről semmiképp sem szeretnénk lemaradni.
  • Fontos tudni, hogy a bécsi állatkert teljes területén etetési tilalom van érvényben, csakis az állatkerti gondozók etethetik az állatokat, a látogatók nem.
  • A simogatás is tilos, megsimogatni csak a törpekecskéket lehet (a nagy kalandjátszótér mellett).
  • Néhány állatfajhoz kapcsolódnak úgynevezett élményutalványok, mellyel speciális túra keretében ismerkedhetünk meg például a koalákkal, pingvinekkel, afrikai elefántokkal és az orrszarvúval is. Az állatkert honlapján lehet ilyen élményutalványt vásárolni. Maximum 2 (12 éven felüli) személy vehet egyszerre részt a kb. 1,5 órás programon.

Koala a Schönbrunni állatkertben

  • Mivel az állatok saját ritmusuk szerint élnek az állatkertben, így nincs garancia rá, hogy mindig minden állatot látni fogunk, mert lehet, hogy épp ottlétünkkor húzódnak vissza pihenni. A gondozók annyit azért elárultak, hogy az állatok közül sok koránkelő, és olyankor viszonylag aktív, ezért reggel és délelőtt jobbak az esélyeink, hogy látni fogjuk őket. Ha nincs épp kint az állat, akkor érdemes a beltéri részen ránézni, erre sok helyen van lehetőség.
  • A hatalmas, 160 hektáros kastélyparkban kisvonat közlekedik, mellyel 50 perc alatt lehet körbejárni a parkot. 9 megállója van, az egyik az állatkert.
  • Magán az állatkerten belül is jár egy szerelvény (45 percenként), a császári Reggeli Pavilon, az Elefántház és Tiroli Udvar érintésével.

Néhány fontos szabály

  • 14 éven aluli gyerekek csak felnőtt kíséretében tartózkodhatnak az állatkertben.
  • Tilos felmászni a korlátokra, kerítésekre.
  • Mivel az állatoknak is szüksége van a pihenésre, nem szabad őket kiabálással, hangos zenével, ablakon kopogással ébresztgetni, mozgásra késztetni.
  • Fotózni, családi videókat lehet készíteni, kereskedelmi célú forgatáshoz azonban engedélyt kell kérni. Egyes részeken tiltott a vaku használata, ezt mindig jelzik az állatkertben.
  • Kutyát (és más állatot) bevinni tilos, kivételt képeznek ez alól a segítő és vakvezetőkutyák.
  • Kerékpár, gördeszka, görkorcsolya nem vihető be az állatkertbe, gyermekroller és bicikli is csak akkor, ha a kerekének átmérője nem nagyobb, mint 30 cm.
  • Szigorúan tilos luftballont, frizbit és labdát bevinni, mert ezek veszélyesek lehetnek az állatokra.
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com