Főoldal Városok, látnivalók Catania látnivalók, amiket látni kell + térkép

Catania látnivalók, amiket látni kell [2024-ben] + térkép

70005
Szicíla tengerpartja

Az Etna lábánál fekszik Catania, amit egyes területeken a „láva városaként” is szoktak emlegetni. A várost megannyi megpróbáltatás érte az évek során, több vulkánkitörés és földrengés is pusztított a településen. Mindezek után barokk stílusban épült újjá, aminek köszönhetően rengeteg gyönyörű épület fogadja az érkezőket, amelyek közül több a vulkánból kiömlő lávából épült. Catania látnivalók tekintetében tehát sokat tud nyújtani a turistáknak, bemutatásukat kezdjük a katedrálissal.

  1. Piazza Duomo és a Santa Agata katedrális
  2. Szent Ágota zárdatemplom
  3. Az elefántos szökőkút
  4. Cataniai római színház
  5. Ursino-vár, Ursino-kastély
  6. Bellini-park és Villa Bellini
  7. Bellini Operaház
  8. Benedettini kolostor
  9. Biscari-palota
  10. Cataniai halpiac
  11. Catania tengerpart
  12. Catania szállás
  13. Catania környéke látnivalók
  14. Catania parkolás
  15. Catania időjárás
  16. Catania látnivalók térkép

Piazza Duomo és a Santa Agata katedrális (Cattedrale di Sant’Agata)

Catania főtere, a Piazza Duomo a történelmi városközpontban található, ez a tér az óváros szíve, legforgalmasabb része. Itt található Catania székesegyháza, a Santa Agata katedrális. Eredetileg 1078-ban épült római kori fürdők romjaira. Nevét a város védőszentjéről, a vértanú halált halt Szent Ágotáról kapta. Ez a székhelye a cataniai érsekségnek, és itt található a híres olasz zeneszerző, Vincenzo Bellini sírja is.

A cataniai katedrális az évszázadok során nagy károkat szenvedett a földrengések következtében, de mindig újjáépítették. Az eredeti normann stílusú katedrálisnak azonban épp ezért ma már csak töredéke van meg, a ma látható templom az 1693-as földrengés után épült barokk stílusban, Giovanni Battista Vaccarini tervei alapján.

Szent Ágota katedrális

Szent Ágota zárdatemplom (Chiesa della Badia di Sant’Agata)

Szent Ágota nevét viseli a katedrális melletti zárdatemplom is, amit azért is érdemes felkeresni, mert fel lehet menni a tetejére, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik nemcsak a városra, hanem az Etnára is. Innen a legszebb a panoráma Cataniában, tényleg érdemes beiktatni a programba (hétfő kivétel minden nap van rá lehetőség.)

Az elefántos szökőkút (Fontana dell’Elefante)

A dóm és a zárdatemplom mellett Vaccarini nevéhez fűződik a Piazza Duomo-n látható elefántos szökőkút is. A szökőkút közepén egy fekete lávából készült elefánt szobor áll, hátán egy 3 méter magas egyiptomi obeliszkkel. A helyiek által „Liotru” néven emlegetett misztikus cataniai elefánt legendája évezredes történet, a fekete elefánt szobra is létezett már korábban, és túlélte a nagy földrengést is, de maga a szökőkút az 1730-as években készült el. Az elefántos szökőkút azóta a város egyik legnépszerűbb látnivalója, a helyiek kedvelt találkozóhelye.

Az elefánt Catania jelképe, kabalája, ami megvédi a várost az Etna kitörésétől. De miért pont az elefánt? Számos legenda övezi, de leggyakrabban egy Eliodoro nevű, 8. századi varázslóhoz kötik a cataniai elefánt történetét. A nemesi származású Eliodoro püspök szeretett volna lenni, amikor azonban nem nyerte el ezt a vágyott tisztséget, dühében a varázslás „tudománya” felé fordult. Alkut kötött az ördöggel, aki ezért mágikus képességekkel ruházta fel Eliodorot.

Készített is lávából egy elefántot, majd az elefántot lóként (és madárként) használva járta Cataniát, és számára szórakoztató varázslatokkal bosszantotta a város népét. Volt olyan eset például, amikor a piacon vásárolt sok-sok pénzért, csakhogy amikor távozott, a pénz kővé változott, de ez csak egy a sok-sok gonoszkodása közül. Végül aztán elfogták és halálra ítélték, de ő elpárolgott egy tál vízben, az elefánt viszont megmaradt, és Catania ikonikus figurájává vált. Az Eliodoro névből eredeztetik a cataniaiak által használt Liotru elnevezést is.

Elefántos szökőkút

Cataniai római színház (Teatro Romano és Odeon)

A Piazza Duomo közelében, a bencés kolostor és a cataniai katedrális között áll a cataniai római színház, amfiteátrum. Az i.e. 2. században épült színház az óváros egyik jelentős kultúrtörténeti látnivalója. Lenyűgöző, hogy a mai napig ilyen jó állapotban megmaradt. A lépcső – mint megannyi más épület a környéken – lávakőből, az ülések márványból készültek. A néhány utcára lévő Odeon színház teljes egészében lávakőből épült.

A belváros szívében, ma már sok, relatíve modern épület által körülvett cataniai római színház volt egykor a legnagyobb a szigeten, a 100 méter átmérőjű színházban 15.000 ember fért el.

Ennél ugyan kisebb közönségnek, de napjainkban is rendeznek a színházban különféle koncerteket, rendezvényeket, így aki szeretne ilyen különleges környezetben eltölteni egy estét, annak feltétlenül érdemes megnézni az aktuális programokat.

Catania, római színház

Ursino-vár, Ursino-kastély

A lávakőből épült Ursino-kastély II. Frigyes megrendelésére a 13. század közepén épült. Ma már csak robosztus külseje utal régi funkciójára, mert elhelyezkedése alapján (egy lakóövezet közepén áll) nehéz elhinni, hogy egykor a tenger felőli támadásoktól védelmező erődként működött.

Évszázadokon át a tengerparton, egy kisebb sziklán állt az Ursino-vár, az 1669-es vulkánkitörés, valamint a földrengés 1693-ban teljesen átrendezte a környék domborzati viszonyait, majd később körbenőtte a város, így ma már egy modern épületekkel körülvett területen áll az egyébként kiváló állapotú vár. Négy szárnya egy belső udvart vesz körül, épületeiben múzeum működik.

Ursino vár, kastély

Bellini-park és Villa Bellini (Gardini Bellini)

Kellemes időtöltés egy kicsit sétálni, üldögélni a Villa Bellini kertjében. Szökőkutak, árnyékot adó trópusi fák, padok és még játszótér is van a parkban. Az este 10-ig nyitvatartó park szabadtéri színpadán koncerteket, előadásokat is szoktak tartani.

Ugyancsak az óvárosban, a Bellini-park közelében van a cataniai Botanikus kert (Orto Botanica), amit szintén érdemes felkeresni.

Bellini park

Bellini Operaház (Teatro Massimo Bellini)

Bellini nevét viseli a cataniai Operaház is, ami nem maradhat ki a látnivalók sorából. 1890-ben épült szicíliai barokk stílusban, és természetesen a város szülötte előtt tisztelegve Belliniről nevezték el. Leghíresebb operájával, a Normával nyitották meg az Operaházat.

A rendkívüli akusztikával rendelkező Bellini Operaházba akkor is érdemes ellátogatni, ha egyébként egy egész estés opera nem fér bele a programba. Vezetett túrák keretében lehet körbejárni az Operaházat (angol nyelven is), így aki szeretné belülről is látni a gyönyörűen díszített épületet, és belesni a kulisszák mögé, annak érdemes előre regisztrálnia.

Van egyébként a városban egy Bellini-múzeum is, ahol a zeneszerző életéről tudhatunk meg többet.

Bellini operaház, Catania látnivaló

Benedettini kolostor (Monastero dei Benedettini di San Nicolò l’Arena)

Európa egyik legnagyobb bencés kolostora az 1500-as években épült, és a késői szicíliai barokk építészet egyik jellegzetes épülete. Nemcsak az épület, hanem a kertjei is lenyűgözőek, könyvtára pedig 40.000 kötetével az egyik legjelentősebb barokk könyvtár.

A Benedettini kolostor az UNESCO Világörökségének része, Catania egyik legfontosabb műemléke. Mivel egyetemi épületről van szó, így be lehet menni nézelődni, de alaposabban csak a vezetett túrák keretében lehet körbejárni.

Benedettini kolostor és egyetem

A mellette lévő San Nicolo l’Arena templom érdekessége, hogy bár már a 18. században megkezdődött az építkezés, a mai napig nincs befejezve. Ennek a templomnak is fel lehet menni a kupolájába, a panoráma innen is remek.

Biscari-palota (Palazzo Biscari)

Biscari hercege építtette ezt a híres cataniai palotát a 18. században. A mai napig magántulajdonban van, és a herceg leszármazottai élnek benne. Különleges homlokzatát hosszasan lehet csodálni, ez a város egyik, ha nem a leghivalkodóbb háza.

A herceg unokája, Ignazio Biscari kibővíttette a palotát, hogy legyen hely művészeti gyűjteményének is. A csodálatos kollekciót többek között Goethe is személyesen nézte meg a palotában. A gyűjtemény nagyrészt ma már a Museo Civico-ban látható.

A Biscari-palota szervezett túrák keretében látogatható.

Biscari palota

Cataniai halpiac (La pescheria)

A Piazza del Duomo mellett van a cataniai halpiac, a La pescheria, aminek szintén helye van a cataniai látnivalók között, hiszen egy igen nagy múltú, a 19. század óta ugyanitt működő hagyományos piacról van szó.

Minden van, amit a tengerből ki lehet fogni, és sokszor ott helyben tisztítják, bontják a halakat, így igazán különleges élmény itt sétálgatni a standok között. Kicsit kaotikus, illatos-szagos, véres, tengervizes, zajos, olaszos és nagyon autentikus. Érdemes korán reggel odamenni, majd megebédelni egy közeli étteremben.

A halpiac melletti utcákban is sok-sok portéka kapható: sajtok, zöldség-gyümölcs, sonka és sok egyéb finomság. Cataniában mindenképp érdemes piacra menni, élményszámba megy! A hét minden napján van piac, kivéve vasárnap.

Catania halpiac, tenger gyümölcsei

Catania tengerpart

Catania alapvetően nem egy nyaralóhely, noha van tengerpartja. 18 km hosszú homokos tengerpartja a „Lido”, ahol ingyenes és fizetős szakaszok is vannak. Bérelhető napernyő, napozóágy és vannak éttermek, bárok is bőven. Tömegközlekedéssel is elérhető, autót sem kell bérelni, ha mindenképpen szeretnénk látni a tengerpartot.

Catania közeli tengerpart

Catania szállás

A hatalmas kínálatnak köszönhetően szállást nagyon könnyű találni a városban, de a nyári szezonra hamar elkelnek a legjobb helyek, ezért érdemes legalább néhány hónappal előre foglalni. Az igényeinknek leginkább megfelelő szállás kiválasztásában jól jöhet szálláskereső partnerünk weboldala, ahol többféle szempont szerint lehet szűrni a lehetőségeket, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Keresek egy jó ajánlatot!

Catania környéke látnivalók

A városhoz közel fekszik az Etna, amely Európa legmagasabb, még ma is működő vulkánja. A jelenleg 3329 méter magas, de a kitörések miatt folyamatosan változó magasságú Etna „megmászása” egy életreszóló élmény, még akkor is, ha kényelmesebb megoldást választunk a feljutásra. Gyalogosan 1900 méterről kell felmászni 2900-ig, majd vissza. Aki ezt választja, mindenképp számoljon rá 5-7 órát.

Az 1923 méteren lévő Rifugio Sapienza-ból felvonóval (Funivia dell’Etna) vagy kis terepjáró minibuszokkal lehet feljutni 2500 méterig, majd onnan már csak vezetett túrák keretében lehet továbbmenni (minibuszokkal) a geológusok által biztonságosnak ítélt 2900 méteres magasságig. 2500 méteren egy panorámateraszos bár és szuvenírbolt is van. A megfelelő öltözékre minden esetben figyelni kell, mert igen hideg van fent, de lehet egyébként a helyszínen is kölcsönözni kabátot és bakancsot.

A jegyeket mind a felvonóra, mind a felvonó+minibusz kombinációra érdemes elővételben megvásárolni, ugyanis így nemcsak a helyszíni sorbanállás kerülhető el a pénztáraknál, de a jegyek soron kívüli bejutást is biztosítanak. Arra is van lehetőség, hogy Cataniából transzferrel és vezetett túra keretében jussunk fel az Etnára. Részletek és jegyvásárlás

Tipp: Szerveznek naplemente túrákat is az Etnára, télen pedig akár hókotró járgányokra is fel lehet ülni, és azzal kalandozni az Etna lejtőin. Mindkettő különleges élmény lehet.

Az Etna

Cataniától 55 kilométerre, északra fekszik Taormina, amelyet kb. 10 ezren laknak. A két város között menetrendszerinti busz is közlekedik, így könnyen elérhető. A hangulatos belváros felfedezése után tekintsük meg az i.e. 300-ban épült ókori görög színházat, ahonnan fantasztikus a panoráma az Etnára. Ezután sétáljunk el a tenger felé és tekintsük meg az Isola Bella-t, vagyis a gyönyörű szigetet, amely hol sziget, hol félsziget a tenger szintjétől függően.

Ha még több időnk is van vagy egyébként is tervezzük a sziget részletesebb bejárását, akkor érdemes lehet autót bérelni, amelyhez a következő cikkben gyűjtöttük össze a leghasznosabb tudnivalókat, gyakorlati tippeket, árakat: Catania autóbérlés

Catania parkolás

Ha autót bérlünk a szigeten, akkor a következőkre érdemes figyelni a városokban. A kék jelölésű parkolóhelyek fizetősek, a sárga felfestéssel rendelkezőkhöz engedély szükséges, ezért ezeken a helyeken ne álljunk meg.

Vigyázzunk, hogy ne hajtsunk be a ZTL, azaz Zona Traffico Limitato területekre, mert megbüntethetnek, ha észreveszik. Nemcsak Cataniában, hanem az egész szigeten a Zona Traffico Limitato, azaz ZTL azokat a zónákat jelöli, ahova csak engedéllyel lehet behajtani, amikor azok aktívak, olaszul attivo. Ez lehet, hogy csak néhány óra egy nap, de sok ZTL 24 órában aktív. A belépési pontokat általában kamerák figyelik, és a behajtás többszáz eurós büntetést is jelenthet, ezért célszerű erre odafigyelni.

A városokban lámpák is találhatók általában a behajtási pontoknál. A ZTL területek többnyire a történelmi, belvárosi részeken vannak kijelölve, céljuk, hogy csökkentsék a terület forgalmát és a légszennyezés mértékét. Turistaként ha egy ZTL-ben van a szállásunk, akkor valószínűleg kapunk behajtási engedélyt.

Catania időjárás

A városnézéshez igazán kellemes időjárás a tavaszi és az őszi hónapokban jellemző, amikor 20-25 fokra lehet számítani, ősszel még a tenger is sokáig alkalmas a fürdésre. A nyári hónapokban szinte semmi sem zavarja meg a napsütést és a hőmérséklet nappal közelít a 35 fokhoz, de lehet még melegebb is. A téli hónapokban is lehet kirándulni a városban és környékén, mert nappal 12-16 fokra lehet számítani, ezekben a hónapokban már több az esős nap is.

Catania látnivalók térkép

Számos látnivaló található a városban, ezek közül a cikkben szereplő híres és népszerű nevezetességek elhelyezkedése látható az alábbi Catania térképen. A térkép bal felső sarkában lévő nyílra kattintva jönnek elő a sorszámok mögötti elnevezések, részletek.

Hasznos cikkek:

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com