Főoldal Hasznos tanácsok A feladott poggyász tartalma – Mit lehet és mit nem?

A feladott poggyász tartalma [2024] – Mit lehet és mit nem?

46223
Feladott poggyász a repülőnél

Ha hosszabb útra indulunk, akkor elképzelhető, hogy egy vagy több feladott poggyász is része lesz a csomagjainknak. Ilyenkor először általában arra keressük a választ, hogy mekkora lehet a feladott poggyász mérete. A feladható bőrönd mérete légitársaságonként változik (általában 20-23 kg körül van), ezért mindenképpen ellenőrizzük, hogy milyen mérethatárok vonatkoznak ránk. Ez nagyon fontos információ, ezért külön cikkben gyűjtöttük össze az egyes légitársaságoknál a feladott poggyászok méretét. Ha ezeket a méreteket meghaladja a bőröndünk, akkor a repülőtéri check-in során pótdíjat vethetnek ki a csomagra, ami már 1-2 kg túlsúly esetén is elég magas összeg lehet. Ha a méret megvan, akkor jöhet a következő kérdés megválaszolása, vagyis, mi lehet a feladott poggyász tartalma, mit lehet, és mit nem lehet bepakolni a bőröndbe.

Mit tehetünk a feladott poggyászba?

Először is a feladott poggyászt mindig lássuk el címkével, amin rajta van a nevünk, címünk, telefonszámunk, így ha elveszne a repülőtéren vagy valaki véletlenül elvinné a csomagkiadó szalagnál, akkor gyorsan el tud érni minket.

A feladandó bőröndbe általánosságban az utazás, nyaralás során használandó ruháinkat, használati tárgyainkat érdemes pakolni. Egy csereruhát azért a kézipoggyászba is célszerű betenni arra az esetre, ha esetleg késve érkezne meg a csomagunk az úti célunkra. Elektromossággal működő eszközöket is be lehet pakolni (pl. hajszárító, elektromos borotva, vasaló), de arra figyelni kell, hogy akkumulátorral, lítiumos, lítium-ionos cellával rendelkező eszközöket csak a kézipoggyászba lehet csomagolni. Illetve bizonyos érték felett az elektromos eszközöket (pl. fényképező) érdemes inkább magunknál, illetve a fedélzeti táskánkban tartani.

Élelmiszer a feladott poggyászban

Akik csak az Európai Unión belül szeretnének utazni, azoknak könnyű dolguk van, mert az Unión belül nincsenek megkötések, tilalmak, azaz lehet bármilyen élelmiszert pakolni a feladott poggyászba.

Az EU-n kívül viszont nincs egységes szabályozás, ezért csomagolás előtt mindig ellenőrizni kell az adott ország hivatalos weboldalán, turisztikai honlapján a vonatkozó szabályokat, amelyek általában a friss, feldolgozatlan élelmiszerekre tartalmaznak korlátozásokat. Például az Egyesült Államok területére nem lehet bevinni a legtöbb húsfélét vagy olyan élelmiszert, amely húst tartalmaz (pl. a leveskocka is idetartozik). A legtöbb zöldség- és gyümölcsféle, dió, gabona és más magok bevitele szintén tilos vagy beviteli engedély szükséges hozzá. Fontos, hogy az Európai Unió területére más országból behozni kívánt élelmiszerekre hasonlóan szigorú szabályok vonatkoznak.

Folyadék a feladott poggyászban

A feladott poggyász esetében nincsenek a folyadékokra vonatkozóan olyan szigorú szabályok, mint a kézipoggyászok esetében, azaz nem kell max. 100 ml-es flakonokban szállítani a különböző folyadékokat. A feladandó bőrönd esetében inkább arra érdemes figyelni, hogy a törékeny üvegek megfelelően védve legyenek az utazás alatt. A feladott poggyászba célszerű tehát pakolni a nagyobb kiszerelésű folyadékokat, például:

  • naptejet,
  • üdítőt,
  • borotvahabot,
  • alkoholtartalmú italokat stb.

Erősen gyúlékony folyadékokat (pl. benzin) nem lehet feladott poggyászban szállítani.

Ha az Európai Unión kívülre utazunk, akkor ellenőrizzük le, hogy az adott országba milyen és mekkora mennyiségű folyadékot lehet bevinni. Általában az alkoholtartalmú italokra szokott lenni külön szabályozás.

Feladott poggyászok a csomagkiadó szalagnál

Különleges tárgyak

Sok olyan használati eszköz van, amely nem fér bele egy bőröndbe, de szintén a feladott poggyász kategóriájába tartozik. Ilyenek lehetnek a

  • különböző sporteszközök (pl. sí- vagy szörffelszerelés, kerékpár, búvárfelszerelés),
  • nagyobb hangszerek stb.

Ezeknek a tárgyaknak a tekintetében eltérő lehet az egyes légitársaságok szabályozása, ezért mindenképpen érdemes tájékozódni az adott légitársaság honlapján.

Mit ne tegyünk a feladandó bőröndbe

A fentiekben már említettünk néhány dolgot, amelyeket nem lehet a feladott poggyászba tenni. Ezeken túl nem lehet szállítani erősen gyúlékony és robbanásveszélyes anyagokat, olyan vegyi és mérgező anyagokat, amelyek az utasok, a személyzet és a repülőgép biztonságát veszélyeztetik. Az Európai Unión belül a feladott poggyászba nem tehető termékek körét a 185/2010 EU rendelet 5B függeléke tartalmazza tételesen.

Vannak továbbá olyan tárgyak is, amelyek betehetők ugyan a feladott poggyászba, de különböző okok miatt célszerű mégis inkább magunknál tartani. Ilyen lehet például a készpénz, az útlevél, a repülőjegy, a bankkártya, a szállás, az autóbérlés visszaigazolása és egyéb fontos iratok.

A feladott poggyász tartalmának ellenőrzése

A feladandó bőröndöket, tárgyakat a repülőtérre érkezés után a check-in pultoknál kell leadni. A csomagokra a jegykezelők felragasztják a szükséges azonosító matricákat, majd a bőröndök a csomagszállító szalagon elindulnak a repülőgép felé. Útközben a csomagok biztonsági ellenőrzésen, átvilágításon esnek át, és ha olyan tárgyat látnak a biztonsági szolgálat munkatársai a monitoron, amelyet pontosabban is szükséges megvizsgálniuk, akkor a tulajdonost megkérik, hogy nyissa ki a csomagot az ellenőrzés érdekében. Szerencsére ilyen eset nem fordul elő gyakran.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com