Főoldal Városok, látnivalók Güell park belépő, jegyek + hasznos infók

Güell park belépő, jegyek [2024-ben] + hasznos infók

18662
Güell Park lépcsősor

Barcelona egyik leghíresebb látnivalója, Gaudi egyik remekműve, turisták millióinak kedvenc helye a Güell Park. A park, amit valójában nem is parknak terveztek, ahol nincsenek egyenes vonalak, ahol fa alakúak az oszlopok, és színes mozaikok borítják a padokat. Összegyűjtöttünk néhány érdekességet a világ egyik leghíresebb parkjáról, amit egyszer az életben mindenkinek látnia kell.

  • A parkot Antoni Gaudi tervezte, de nevét Eusebi Güellről kapta, aki Gaudi egyik legjobb barátja és patrónusa volt, ő bízta meg a park tervezésével.
  • Güell és Gaudi eredetileg nem parkban gondolkozott, ilyesmiről szó sem volt a terveikben. Egy, a város zajától távol eső, friss levegőjű, természeti környezetben felépített kertvárosi lakónegyedet szerettek volna létrehozni, igényes, a legmodernebb eszközökkel felszerelt luxus házakkal, melyeket művészi elemekkel tettek volna különlegessé.
  • Güell és Gaudi a 19. századi brit kertvárosi mintákat vette alapul, ahol a lakóházak közösségei számára közös tereket, üzleteket, intézményeket hoztak létre, úgy, hogy közben megőrizték a városrész természeti adottságait is. Innen jött a lakónegyed létrehozásának ötlete.
  • Eredetileg 60 villát terveztek ide, lett volna egy főtér, saját piac, templom és mosoda is itt, a projekt azonban kudarcba fulladt. 1900-ban kezdődött az építkezés, de érdeklődés hiányában pár év múlva befejezték a munkálatokat, és végül csak két épület készült el. Messze volt a belvárostól, és az emberek nem igazán értették Gaudi különleges megoldásait: furcsállották a mesebeli házikókat, a lépcsőn lévő színes gyíkokat és sárkányokat, és nem szerettek volna ideköltözni.
  • A már felépült egyik épületbe végül maga Gaudi költözött be 1906-ban (amit egyébként nem ő, hanem egy másik katalán építész, Francesc Berenguer tervezett), és ez ma Gaudi munkásságát és életét bemutató múzeumként működik. Gaudi-háznak is hívják, pedig – bár sok minden mást igen – ezt a házat tényleg nem ő tervezte, kollégája, Berenguer azonban még nem volt végzett építész, ezért Gaudi írta alá a tervet.

A Güell park Barcelonában

  • Güell is a parkban élt, de ő a ma már híres Larrard Házat vásárolta meg és abban lakott.
  • A munkálatok 1914-ben zárultak le teljesen, és végül hivatalosan 1926-ban nyitották meg, de nem villa-, hanem közparkként. (Barcelona városa megvásárolta a parkot a Güell-családtól.)
  • Nem ez az egyetlen műve Gaudinak, amit Güellről neveztek el. Ilyen többek között a Colonia Güell és a Palao Güell is.
  • Gaudi 1926-ban halt meg, miután elütötte egy villamos. Szerény ruházata miatt koldusnak hitték, és nem siettek a segítségére. Csak egy ember volt, aki felismerte és kórházba vitte: épp annak a barcelonai jogásznak a fia, aki egyetlen érdeklődőként házat vásárolt a Güell Parkban. Ő vitte kórházba Gaudit, de sajnos segíteni már nem tudtak rajta, pár nappal később belehalt a sérüléseibe. A Sagrada Família kriptájában temették el.
  • Sokan azt hiszik, hogy a Güell Park összes épületét Gaudi tervezte, de ez egyáltalán nem igaz.
  • Gaudi maga Barcelona. A városvezetés már azelőtt felkérte őt több nagy projektre, hogy lediplomázott volna. Ő építette a Casa Míla-t, a Sagrada Família-t és a Casa Batlló-t is, a katalánok egyik leghíresebb építésze.
  • A mesebeli park Barcelona egyik legfontosabb látványossága, Gaudi életművének ékköve.
  • 1984 óta az UNESCO Világörökség része.

Az oszlopsor a Güell parkban

  • Gaudi munkáit, így a Güell park építményeit is a természet ihlette, épp emiatt egyetlen egyenes vonal sincs a parkban, minden tekeredik, görbül, ahogy a természetben is. Kövek, fák, kagylók, sziklák inspirálták, és igyekezett mindent úgy megoldani, hogy az épületek alkalmazkodjanak a természethez és nem fordítva.
  • A pálmafalevél alakú vaskapu nem volt része az eredeti tervnek, fából készült kapu állt itt, csak később hozták át a most látható vaskaput a Casa Vicens-ből, amit szintén Gaudi tervezett.
  • A lépcső közepén lévő 2,4 méter hosszú szalamandra (amit sokszor „el drac” néven, vagyis sárkányként emlegetnek) mára már Barcelona egyik jelképe lett. A Barcelonában járó turisták kedvenc fotóalanya (a szalamandra) is a Gaudi által használt „trencadis” nevű technikával van kirakva színes kis kerámiadarabokkal.
  • A Trencadis a „törés” szó spanyol megfelelőjéből, a „trencar” szóból ered. Gaudi fejlesztette ki ezt a technikát, ami abból áll, hogy apró kerámiadarabokat ragaszt egymás mellé, ezzel fedi be a felületeket. Egyedi, színes dekorációs megoldást szeretett volna használni épületei tervezésekor, így találta ki ezt a technikát, ami mára már védjegyévé vált.
  • Korábban is használták már a mozaikokat, de elterjedése Gaudi nevéhez fűződik. A legenda szerint a Fincas Güell építése során egy nap, látva, milyen lassan haladnak a mozaikozással az emberei, felkapott egy virágcserepet, földhöz vágta, és azt mondta: „Ne egyesével rakjátok! Ragasszatok fel egyszerre egy maréknyi cserépdarabot, különben soha nem érünk a végére.”
  • A hatalmas oszlopcsarnok (Sala Hipóstila) eredetileg a villapark piactere lett volna. 86 dór stílusú oszlopból áll, és a tetején van kialakítva a Güell Park legnépszerűbb része, a hatalmas terasz, ahonnan fantasztikus panoráma nyílik Barcelonára. Gaudi „Görög Színháznak” nevezte ezt a teraszt, úgy képzelte, hogy itt előadások, programok lettek volna, amit a lakónegyed lakói az erkélyükről nézhettek volna.
  • A kanyargós padok is a mozaiktechnikával lettek feldíszítve, egyik szebb, mint a másik, és bár a tömeg miatt nehéz mindet megcsodálni, érdemes elidőzni és megfigyelni az apró részleteket.
  • Az építkezés során Gaudi kötelezővé tette, hogy a neki dolgozó mesterek időről időre maguk is leüljenek a padokra, hogy el tudják dönteni, valóban kényelmes-e ott ülni, vagy kell még rajtuk alakítani valamit. A módszer bevált, legendásan kényelmes padok lettek. Sokan az ergonómiai tervezés első példájának tekintik Gaudi művét.

Színes mozaikokkal kirakott padok a Güell Parkban

  • A fák alakjához hasonló árkádokkal az volt a terve, hogy azok összekötik majd a házakat, a tetejük pedig az út alátámasztásaként szolgáltak. (Ez egyébként is jellemző volt Gaudira: szerette, ha az építményei több funkciót is betöltenek. (ld. még a piactér tetejéből kialakított teraszt például.) Ahol csak tudott, környékbeli köveket használt az építményekhez, hogy azok a lehető legjobban beleolvadjanak a környezetükbe. Az árkádok tetején madárfészkeket alakított ki.
  • A park egyik részét Ausztria-kertnek nevezik. Amikor Barcelona városa megnyitotta a Güell-parkot, akkor ezen a területen egy faiskolát alakítottak ki. 1977-ben aztán Ausztria rengeteg fát ajándékozott a parknak, így azóta Ausztria-kertnek nevezik ezt a részt, ami egyébként teljesen más hangulatú, mint a park többi része.
  • A domb, amin a Güell Park felépült, Gaudinak köszönhetően „zöldült be”. Akkor, amikor az építkezést elkezdték, teljesen csupasz volt, Gaudi telepített ide különféle fákat és bokrokat. A sok-sok pálmafa, fenyő, eukaliptusz, tölgy, olíva és rengeteg más, zömében mediterrán növény a hosszú évek alatt szépen lassan zöldre színezte az egykor csupasz dombot.
  • Egyesek szerint Gaudi a szabadkőművesek társaságának szimbolikus jeleit is elrejtette a Güell Parkban. Az ötös szám szent szám a szabadkőművesek köreiben, az ötágú csillag pedig több helyen is felbukkan a Güell Parkban. A 33, ami a szabadkőművesek hierarchiájában elérhető legfelsőbb szint száma, szintén felfedezhető a parkban: a nagy lépcső ugyanis 33 lépcsőből áll. Történészek szerint a 33 használatával inkább a krisztusi korra utalt.
  • A park 95%-a ingyenesen bejárható, csak a központi terület (a lépcső, a piactér és a tetején lévő terasz) látogatása van belépőhöz kötve. 30 percenként 400 ember mehet be. Óriási az érdeklődés, ezért érdemes előre megvenni a jegyet az interneten. A külső részen belépő nélkül is lehet sétálgatni, és érdemes is, mert az erdős-parkos rész is gyönyörű, és onnan is lehet látni a belső építmények egyes részleteit.

Güell Park nyitvatartás

Hogy mennyi idő bejárni a parkot, arra nehéz válaszolni, de érdemes rászánni legalább egy délutánt, és elveszni a részletekben akár több órára is.

  • Október 29-március 25.: 09:30-18:00
  • Március 26-június 30.: 09:30-19:30
  • Július 1-augusztus 31.: 09:00-19:30
  • Szeptember 1-október 28.: 09:30-19:30

Güell Park belépő árak 2024-ben

A park legnagyobb része ingyen megtekinthető, viszont a központi terület – a lépcső, a piactér és a tetején lévő terasz – látogatása belépőhöz van kötve.

Barcelona további nevezetességeit egy 3-4 napos hosszú hétvégéhez a következő cikkben gyűjtöttük össze, nyitvatartásokkal, belépő árakkal: Barcelona látnivalók, nevezetességek

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com