Főoldal Balaton A Káli-medence felfedezése

A Káli-medence felfedezése

5823
Salföld, a legszebb helyek egyike a Balaton mellett

A Balaton-felvidék egyik legszebb része a klíma és a táj szépsége miatt gyakran mediterrán tájakhoz hasonlított Káli-medence. Apró falvai, a hol zöld, hol aranyló színben pompázó dimbes-dombos táj, a csodálatos szőlőföldek, útmenti fasorok és takaros kis házikók turisták sokaságát vonzzák a környékre nemcsak nyáron, hanem egész évben.

Miről nevezetes a Káli-medence? Természeti kincsekben, látnivalókban rendkívül gazdag. Elég csak a geológiai múltat idéző sziklaképződményekre, Hegyestű lenyűgöző bazaltoszlopaira és a Szentbékkállán látható kőtengerre gondolni. A szép környezet mellett a Káli-medence gaztronómiájáról is híres. Hangulatos éttermek, remek, országszerte ismert fagylaltozó, pékség és kávézó is van itt, ami miatt szintén nagyon sokan keresik fel a környéket.

Káli medence legszebb látnivalói

A Káli-medence települései: Salföld, Kékkút, Mindszentkálla, Szentbékkálla, Köveskál, Kővágóörs, Monoszló és Balatonhenye. Mindegyik helyen találunk érdekességeket, különlegességeket.

Kőtengerek

Egyedülálló geológiai képződményei a Káli-medencének a kőtengerek. Több millió évvel ezelőtt képződött különböző formájú és méretű kövek, sziklák alkotják a kőtengereket, melyek közül a legnagyobb és legismertebb a szentbékkállai kőtenger, de van Kővágóörs és Salföld mellett is.

Kőtenger a Káli-medencében

Kővágóörs

A Káli-medence legnagyobb települése alig 3 km távolságra van a Balatontól, hangulata mégis teljesen más, mint a partmenti üdülőfalvaké. Népies lakóházak, kisnemesi kúriák és egy apró múzeum is van a településen. Az itt álló kőkereszt (Kovács-kereszt vagy Csonka-kereszt) a legenda szerint már a török időkben is létezett, és arról híres, hogy alapkövén próbálta ki a török adószedő a beszedett arany valódiságát, ezért próbakeresztnek is hívják.

Kővágóörs is egyike azon településeknek, amely a kőtengerekről (is) ismert. Egykor sok-sok hatalmas kődarab volt itt, de azok egy részéből malomkő készült (innen ered a „kővágó” előtag a falu nevében), majd jelentős részét a kőbányászat használta fel, így az eredetileg összefüggő kőtengerből ma már csak itt, Salföldön és Szentbékkállán láthatóak maradványok. Az egykor 8 km hosszan, 500 méter szélességben húzódó kőtengernek egy 300 méteres szakaszát láthatjuk ezen a részen.

Kővágóörsi kőtenger

Érdekesség, hogy Kővágóörsön a régi házak egy része is 1-1 lapos kőtömbre épült, mert nehéz lett volna a hatalmas sziklákat feldarabolni.

Kővágóörs és Köveskál között érdemes egy picit megállni, ott található ugyanis a Kornyi-tó, mellette pedig egy kis dombon az Emberi komédia nevű szoborcsoport. Az 1986-ban készült szoborcsoport 240-360 cm magas acél- és mészkőszobrokból áll.

Emberi komédia a Kornyi tó mellett

A Kornyi-tó mellett lévő táblákról sokat megtudhatunk a tó élővilágáról, így például azt is, hogy közel 100 madárfaj él a környéken. Innen akár hosszabb túrára is indulhatunk, a Theodora tanösvényt követve nagy sétát tehetünk.

Köveskál

Az apró kis falu elsősorban gasztronómiájáról híres, több hangulatos és méltán népszerű étterem is van itt, melyek szinte egész évben nyitva tartanak. Nyáron a nagy érdeklődés miatt érdemes asztalt foglalni.

Számos gyönyörű túraútvonal vezet a falun át, és remek borászatokat, boros pincéket is találunk a közelben. Itt szinte minden a vidéki turizmusról szól, sok bájos parasztházban panziót hoztak létre, vannak egyszerűbb és egészen elegáns szálláshelyek is, nem véletlen, hogy a Káli-medencében sokan Köveskált választják bázisnak, ahonnan aztán pár nap alatt bejárják a környék látnivalóit.

Káli medence tájkép

Kékkút

A Káli-medence már az ókorban is lakott vidék volt, sőt, régészeti leletek alapján bizonyítható, hogy szőlőművelést is folytattak itt, Kékkút környékén pedig ókori lakóépületek és egy bazilika falaira is rábukkantak.

A vidék kincsei közé tartozik a rómaiak kora óta kedvelt kékkúti forrásvíz is, ami a legenda szerint Theodora bizánci császárnő kedvenc itala volt – ezért kapta később az ásványíz is ezt a nevet.

Van is Kékkúton egy bárki által használható kút a Theodora-forrásnál, ezt nemrég felújították, szép, görög stílusú házikója könnyen felismerhető.

Hegyestű

A Monoszló közelében található 337 méter magas Hegyestű a Káli-medence nevezetességei közül az egyik legnépszerűbb kirándulóhely a Balaton környékén nyaralók körében. Csodálatos bazaltorgonáihoz hasonló Magyarországon egyáltalán nincs, és Európában is csak nagyon kevés van.

Az orgonasípokhoz hasonló bazaltképződmények 8 millió évvel ezelőtt képződtek, az akkor itt működő vulkán kráterében megdermedt láva a kihűlés folytán sokszögletű, függőleges oszlopokra vált el. Hegyestűn betekintést nyerhetünk a vulkán egykori működésébe, a bazaltoszlopok kialakulásának folyamatára, a tetejéről pedig csodálatos panoráma nyílik a Káli-medencére. A geológiai bemutatóhely belépő ellenében látogatható.

Salföld

A Káli-medence és az egész Balaton egyik legszebb települése, a festői szépségű Salföld remek kirándulási célpont, ahol kellemesen el lehet tölteni egy délutánt. A salföldi kőtenger mellett érdekes, a családok által nagyon kedvelt program a Salföldi Major felkeresése is, ahol régi, jellegzetesen magyar állatfajtákat (pl. szürkemarha, rackajuh, mangalica) mutatnak be. Érdekes továbbá az erdőben található, Mária Magdolna tiszteletére emelt pálos kolostor romjaihoz vezető túra is.

Ha mindenre esetleg nincs idő, a szépen felújított parasztházak között akkor is érdemes egyet sétálni, olyan picike a falu, hogy egy félóra alatt körbejárható, és meg is ér minden rászánt percet.

Salföld, nádfedeles ház

Szentbékkálla és Mindszentkálla

Szentbékkállán a kőtenger megtekintése után érdemes a faluban is sétálni egyet a zegzugos utcákban. Mindszentkálla szintén egy aprócska, ámde hangulatos falu a Káli-medencében, ahol a kirándulás közben jól esik megpihenni egy üdítőre a központban lévő szuper romkocsmában és fagyizni a környék egyik legjobb fagyizójában.

Káptalantóti piac

A káptalantóti Liliomkert piac a Balaton-felvidék egyik legnépszerűbb turistacélpontja. A 2007 óta létező termelői piac fogalommá vált az elmúlt évek során, ahova akár még az ország másik feléből is eljönnek az érdeklődők. A hangulatos környezetben a termelői zöldség-gyümölcs mellett kézműves friss pékáru, méz, házi szörp, lekvár, bor, kolbász, sajt is akad bőséggel, de találunk itt régiségeket, antik könyveket, ékszereket is. A piac egész évben vasárnap délelőttönként van nyitva. Parkolni a piac mellett ingyenesen lehet.

Balatonhenye

Balatonhenye aprócska zsákfalu, ami a kirándulók számára azért lehet ismerős és érdekes, mert a falun át vezet az Országos Kéktúra útvonala is. Innen indulva is eljuthatunk a 369 méter magas Fekete-hegyen lévő Eötvös Károly kilátóhoz, ahonnan fantasztikus körpanorámában gyönyörködhetünk.

Környékén számos apró (némileg mocsaras) tó is van, melyek a vadkacsavadászok és a horgászok kedvelt helyszínei.
Nem messze Balatonhenyétől, a Kapolcs felé vezető sárga turistajelzést követve találjuk a Törökök halála nevet viselő sziklafalat, ami azért kapta ezt a nevet, mert a legenda szerint a falu felfegyverzett lakossága itt csalta tőrbe a törököket, akik a 370 méter magas szikláról a mélybe zuhantak.

Mikor utazzunk?

A Káli-medence nyáron rendkívül népszerű, de mivel az utóbbi években már – a Balaton nagyobb városaihoz hasonlóan – itt sem csak a nyári szezonban gondolkodnak, egész évben nyitva tart az éttermek, szállásadók jelentős része, így tavasszal, ősszel és télen is kellemes kikapcsolódás lehet egy Káli-medencében eltöltött hosszú hétvége. A mediterrán vidéki turizmus és a gasztronómia rajongói számára a Magyarország legszebb helyei között szereplő Káli-medence sok élményt és látnivalót tartogat.

Káli medence este

Káli-medence térkép

Hivatalosan a Balaton-felvidék Zánka, Révfülöp, Ábrahámhegy és a 77-es út közötti részét nevezik Káli-medencének. A Balaton felől Révfülöpről lehet a legrövidebb úton megközelíteni a területet, de Zánkáról és Ábrahámhegyről is vezet aszfaltozott út ide.

Bejárható autóval, biciklivel vagy akár gyalogosan is. Az utóbbira példa a Kál-Horka körportya néven ismert 27 km-es körtúra, amit 3-4 nap alatt szoktak megtenni a túrázók. Rövidebb, fél- és egynapos túrákat is tehetünk a falvakból indulva a zöld és kék jelzéseket követve.

Az alábbi Káli-medence térképen megjelöltük a cikkben szerepő helyeket. A bal felső sarokban lévő kicsi nyílra, vagy a megjelölt pontokra kattintva jönnek elő a részletes információk az adott helyről. A köenyék nevezetes helyeiről a következő cikkben írtunk részletesen: Balatoni látnivalók a tó körül

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com