Főoldal Városok, látnivalók 11+1 érdekesség a Károly hídról

11+1 érdekesség a Károly hídról

5705
A Károly híd esti kivilágításban

A Károly híd Európa legöregebb hidainak egyike. Prága ikonikus hídját, amely a prágai Óvárost a Kisoldal nevű városrésszel köti össze, turisták tömegei látogatják minden évszakban. Nagyon sok érdekességet lehetne leírni a hídról és történetéről, amelyből most 11-t válogattunk össze, plusz 1 érdekes tényt, amin sokan meg szoktak lepődni. Kezdjük is ezzel:

  • Nevét építtetőjéről, IV. Károly német-római császárról kapta, aki az alapkövet is maga helyezte el. A nevet azonban nem a császár adta a hídnak, ugyanis csak 1870 óta hívják hivatalosan is Károly hídnak, korábban Kőhídnak vagy Prágai hídnak nevezték.
  • A híd elődjét 1342-ben elvitte a jeges ár, a mai híd építése 1357-ben kezdődött és több évtizedes munka után 1402-ben készült el.
  • Az alapkő elhelyezésének pontos időpontját is lehet tudni, mivel a legcélszerűbb időponthoz a császár asztrológusok segítségét kérte, akik a csillagok állása alapján az 135797531 számsort jegyezték fel. A misztikus számsor alapján (amely elölről és hátulról olvasva is ugyanazt a számot adja) 1357. július 9-én reggel 5 óra 31 perckor került sor az alapkőletételre.
  • A híd mészkőből épült, a habarcsba még tojást és tejet is kevertek, mert úgy gondolták, hogy ettől erősebb, tartósabb lesz a híd.

A Károly híd az Óvárosi hídtoronnyal

  • A Károly híd hossza 516 méter, szélessége közel 10 méter.
  • A híd megépítése után egészen 1815-ig vámot kellett fizetniük a hídon átkelőknek.
  • A hídon 30, főként barokk szobor látható, ennél több szobrot egyetlen hídon sem helyeztek el a világon. A szobrokat eltérő időben helyezték ki, az első és az utolsó szobor kiállítása között 500 év telt el. A szobrok elhelyezésének ötlete egyébként a római Angyal-hídtól ered. A szobrok listája itt olvasható.
  • A ma látható szobrok már nem az eredetiek, az időjárás és a turisták okozta károk miatt folyamatosan cserélgetik őket. Eredeti darabok a Nemzeti Múzem kőtárában, a Lapidáriumban láthatók.
  • A Károly híd 1992 óta az UNESCO világörökségének része Prága történelmi központjával együtt.
  • A híd korlátján látható egy öt csillaggal ellátott sárgaréz kereszt. A legenda szerint teljesül egy titkos kívánsága annak, aki minden ujjával egy csillagot érintve ér hozzá a kereszthez.
  • A csillagot egyébként ott helyezték el, ahonnan Nepomuki Jánost, a királynő gyóntatóját 1393-ban a folyóba dobatta IV. Vencel cseh király, miután az nem volt hajlandó elárulni a királynő titkait.
  • A hídon korábban lovas kocsik, villamosok és buszok is közlekedtek, de az 1978-ban befejeződött felújítás óta csak gyalogosan lehet rajta közlekedni.

Prága további nevezetességeit egy hosszú hétvége eltöltéséhez a cseh fővárosban a következő cikkben gyűjtöttük össze: Prága látnivalók, nevezetességek

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com