Főoldal Hasznos tanácsok Kisállat szállítás repülőn

Kisállat szállítás repülőn

10197
Utazás kutyával repülőn

Az állatok utazásának kérdését két részre kell bontani. A kisállat szállítás történhet a fedélzeten (PETC) a gazdival (szigorúbb előírások betartásával), vagy – amennyiben az adott gépen van erre lehetőség – utazhat a csomagtérben (AVIH), a gazdi nélkül, kvázi csomagként is. Az élőállatok szállítására általában nagyon szigorú szabályok vonatkoznak, így érdemes körültekintően eljárni a szállítás előkészítése során. Meg kell felelni a küldő és a fogadó ország vonatkozó jogszabályainak, az állategészségügyi szabályoknak, illetve a légitársaság és egyéb, a folyamatba bevont szolgáltatók szabályainak is.

Macska, kutya szállítása repülőn, a fedélzeten

Az első és legfontosabb dolog a kisállatok, kutyák, macskák repülőn való szállításával kapcsolatban az, hogy még azelőtt tájékozódni kell a célország és a légitársaságok vonatkozó szabályairól, mielőtt megvennénk a repülőjegyet. Sokféle szabályozás létezik, még ha a légitársaság engedi is, lehet, hogy az adott ország szabályzata tiltja a beléptetést, és akkor hiába vettük meg a jegyet, nem fogjuk tudni magunkkal vinni a kis kedvencet.

Nem minden légitársaság vállalja kisállatok utaztatását, és amelyik vállalja, az sem biztos, hogy minden úti célra. A fapados légitársaságok többsége például egyáltalán nem engedélyezi a kisállatok szállítását, csak látás- és halláskárosultakat segítő, illetve katasztrófamentő kutyák utaztatását engedélyezik a fedélzeten – és természetesen erről is egyeztetni kell előzetesen. Kutya szállítása repülőn Wizzair, Ryanair, easyJet járatok esetében nem lehetséges. A diszkont légitársaságoknál tehát kis kedvencet nem tudunk szállítani, ezért jobb, ha inkább egyből a hagyományos légitársaságoknál nézzük meg a lehetőségeket.

Alaposan körül kell járni a témát, mert lehet, hogy egy légitársaságról már esetleg hallottunk, hogy oda valakinek a kutyáját felengedték, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy minden járaton van erre lehetőség. Még légitársaságokon belül is vannak eltérések: egyes járatokra felengedik a kisállatokat, míg máshova nem. Időben el kell kezdeni a szervezést, és csak akkor szabad megvenni a jegyet, ha a légitársaság már engedélyezte a kisállat utaztatását.

Méret, iratok, repülőjegy

Ha a légitársaság szállít is kisállatot a fedélzeten, általában csak kutyát és macskát. Egy gépen egyszerre maximum 2 egyforma fajtájú állat utazhat, ezért is fontos, hogy már a repülőjegy megvásárlása előtt jelezzük ezt az igényünket. Egy utas maximum két állatot vihet fel a fedélzetre, ha ennél több állatot szeretne utaztatni, akkor azokat már csak a poggyásztérben lehet szállítani.

Az utastérben kizárólag kistestű állatokat lehet szállítani: a ketrec és az állat súlya együtt maximum 8 kg lehet, az utasok testi épségét veszélyeztető, illetve vemhes állat nem szállítható a fedélzeten. A fedélzeti szállítás esetén a ketrec maximális mérete kb. egy kisebb kézipoggyászéval azonos: 42x32x29 cm, és fontos, hogy az állat ketrece elférjen az ülés alatt.

Ahogy az emberek, úgy az állatok között is vannak különbségek, van olyan, amelyik jól viseli a repülést, más kisállatok számára ijesztő ez a helyzet, és nehezen viselik a repülést. Erre fel kell készülni, figyelembe véve azt is, hogy a repülőút alatt az állatot nem lehet kivenni a ketrecből, így a „szórakoztatását” ketrecen belül kell megoldani. Ezért is fontos az a kötelező előírás, hogy a ketrecben az állat kényelmesen meg tudjon fordulni, leülni, felállni!

Akár EU tagországba, akár azon túl utazunk, útlevélre van szüksége az állatnak. Az egységes Európai Uniós Állatútlevél csak beültetett mikrochippel és hatályos, (felnőtt állatok 30 napon túli, egy éven belüli) veszettség elleni védőoltással együtt érvényes. Országonként eltérő a kisállatok beléptetésének szabályozása, ezért nagyon fontos, hogy előzetesen tájékozódjunk, nehogy aztán a landolás után legyen gond, és esetleg karanténba zárják az állatot. A Magyar Állatorvosi Kamara weboldalán érdemes utánaolvasni az egyes országokra vonatkozó szabályoknak. Általában 1 hétnél nem régebbi állatorvosi igazolás is kell az útlevélhez. Speciális szabályok vonatkoznak a vemhes és a kölyök állatokra, ezekről is pontosan tájékozódni kell.

A kisállatok repülőn való szállításának a díja légitársaságonként változik: van, ahol kg-onként kell fizetni a kisállat után, máshol plusz csomag felárat számítanak fel utána. Attól is függ az ár, hogy melyik országba utazik az állat, és hogy van-e közben átszállás.

Az Amerikai Egyesült Államokban egyébként van egy kisállat-légitársaság is. A Pet Airways kifejezetten állatok luxusszínvonalú szállítására szakosodott. Ennél a társaságnál azonban nem utazhatnak gazdák a járattal.

Kisállat szállítás repülőn

Állatok szállítása a poggyásztérben

Ha az utastérben való szállítás követelményeinek nem felel meg az állat, de egyébként a légitársaság élőállat fuvarozási szabályainak eleget tesz, akkor a gép poggyászterében légi áruként utazhat. Ilyen esetben kevesebb a követelmény, de ezeket is fontos előre megismerni. A poggyásztérben utaztatott állat súlya a ketreccel együtt maximum 32 kg lehet, amennyi az itt szállítandó csomagoké is. Poggyásztéri szállítás esetén a ketrec maximális paraméterei: 125x69x80 cm. Fontos, hogy a szállító eszköz stabil és kemény falú legyen, amin fel kell tüntetni a tulajdonos címét és elérhetőségét is, és érdemes „élő állat” feliratú (Live animal) matricát ragasztani rá. Ha nagyobb állatról/bonyolultabb szállításról van szó, akkor egy élő állatok légi szállítására szakosodott szállítmányozó céget kell bevonni a folyamatba, ők tudni fogják, mi a teendő.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com