Főoldal Balaton A balatonfüredi Koloska-völgy

A balatonfüredi Koloska-völgy

8270
Koloska-völgy vadaspark

Balatonfüred arácsi városrészéből egy jelzett sétaúton juthatunk el a Koloska-völgybe, a Balaton-felvidék egyik legszebb völgyébe. Az utat források, látványos sziklaformák, öreg fák szegélyezik, nem véletlen, hogy ez a környék egyik legnépszerűbb kirándulóhelye a túrázók, családok, kiránduló osztályok és turistacsoportok körében egyaránt.

Csak feltételezések vannak a név eredetére vonatkozóan. Cholnoky Jenő szerint a völgyben álló fehér sziklatömb egykor egy kolostor része lehetett, és a „kolostorka” névből alakult ki aztán a koloska elnevezés. Ezt a magányos, szigetszerű dombon lévő sziklát ma Barátlakásnak hívják, feltételezve, hogy itt valaha remeték éltek.

A Koloska-völgy tökéletes úti cél a kirándulóknak. Szalonnasütő helyek, padok, rusztikus faasztalok és esővédő tetők is vannak itt, így a túra után kellemesen elkölthetjük itt ebédünket, vagy ha már ebédet emlegetünk, túra közben megállhatunk a festői környezetben lévő Koloska-csárdában is akár. Több állomásból álló erdei tornapályát is kialakítottak a közeli túraútvonalon.

Pihenőpadok a Koloska völgyben

Erdei tornapálya
Az erdei tornapálya egyik állomása.

Nagy túrákat is tehetünk, innen indul az út a Jókai-kilátóhoz is, vagy akár a Lóczy-barlang irányába is barangolhatunk.

Koloska-völgyi vadaspark

Nem sokkal a csárda után, 6-800 méterre jobbra találjuk a kirándulók egyik kedvenc helyét, a 2013-ban létrehozott és azóta rendkívül népszerű Koloska-völgyi vadasparkot. Ezen a kb. 2 hektáros területen a hazánkban leggyakrabban előforduló kis- és nagyvadak élnek: őzek, muflonok, gím- és dámszarvasok (fehér, fekete és pöttyös-szőrű), fürj, fogoly, fácán és tőkésréce, melyekről sok érdekességet is megtudhatunk a kerítésekre kihelyezett táblákat olvasgatva.

A faragott kapu után Tody kutya és gazdája szintén fából faragott szobra fogadja a vadaspark látogatóit. A park dombos részein két kilátóra, magaslesre is fel lehet mászni. Innen nemcsak a vadasparkra lehet rálátni, hanem a Koloska-völgy erdeinek panorámájában is gyönyörködhetünk.

Vadász és kutyája szobor

Koloska-völgyi vadaspark nyitvatartás

A balatonfüredi vadaspark egész évben nyitva van, és ingyenesen látogatható, nincs belépődíj. Minden évszakban remek program, bár télen az állatok egy kicsit jobban elhúzódnak a hideg elől, ezért tavasszal és nyáron nagyobb esély van rá, hogy minden állat előbújik és látható a parkban tett séta során.

A vadaspark nem túl nagy, könnyen bejárható, a kisgyerekek apró lábai is bírni fogják a sétát. Sosincsenek túl sokan, aki egy-két óra csendre és nyugalomra vágyik a természetben, itt szinte mindig megtalálja.

Muflon a Vadasparkban

Az állatokat etetni szigorúan tilos, és kutyákat sem lehet bevinni az elkerített vadaspark területére. Fontos szabály továbbá, hogy nem szabad a vadasparkban kiabálni. Az állatok nyugalmát könnyű ugyanis megzavarni, így ha nagy a hangoskodás, visszahúzódnak, elbújnak.

A Koloska-völgy megközelítése, parkolás

A piros turistajelzést kell követni, az arácsi templom melletti Koloska utcán indul az út a völgybe, vagy a Béke utcán is elindulhatunk, a sarkon hatalmas tábla jelzi az utat a vadaspark felé.

A Koloska völgy felé mutató tábla

Ha autóval érkezünk, akkor azt érdemes Arácson hagyni (akár a kisbolt parkolójában, vagy a Koloska-utca elején, ha van hely), de leparkolhatunk a Koloska-csárda mellett is, sokan innen indulnak túrázni. Ha a túrázás nem fér bele az időbe, akkor el lehet menni autóval vagy biciklivel is egészen a vadasparkig, ingyenes parkolója van, ahol egyébként mobil wc-t is találunk, így erre sem lesz gond a kirándulás során. A vadaspark után az aszfaltozott utat murvás út váltja fel a völgy végében található pihenőpadokig.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com