Főoldal Városok, látnivalók Louvre belépő, jegyek + hasznos infók, érdekességek

Louvre belépő, jegyek [2024] + hasznos infók, érdekességek

19355
A párizsi Louvre múzeum

A Louvre múzeum Párizs egyik leghíresebb nevezetessége, amit minden évben turisták milliói keresnek fel. Összegyűjtöttünk néhány érdekességet és hasznos információt – Louvre belépő árak, nyitvatartás – a világ legnagyobb, és leghíresebb múzeumáról, amelyet egy párizsi látogatás során semmiképpen sem szabad kihagyni.

A múzeumba történő belépés előtt szigorú biztonsági ellenőrzésen esik át minden látogató. Táskát és csomagot lehetőleg ne vigyünk magunkkal. Ha mégis, akkor érdemes tudni, hogy az 55x35x20 cm-nél kisebb méretűek megőrzését ingyen biztosítják (egy normál méretű hátizsák).

  1. Louvre belépő árak 2024-ben
  2. Louvre nyitvatartás 2024
  3. Mit érdemes megnézni a Louvre-ban?
  4. A párizsi Louvre érdekességek

Louvre belépő árak 2024-ben

A Louvre hatalmas gyűjteménnyel rendelkezik, ami akár egy hétre elegendő programot ad. Sokszor persze nincs ennyi idő, egy párizsi városlátogatás során jó, ha 1-2 napot tudunk szánni erre a múzeumra. Ezért nagyon fontos, hogy jól megtervezzük a Louvre-bejárását.

Az első lépés ehhez a jegyvásárlás. Ahogy megvan a repülőjegy és a szállás, érdemes egyből lefoglalni a múzeumi belépőket is. Sőt, ha van rá mód, akkor akár már a repülőjegy vásárlás előtt érdemes ránézni, hogy van-e még egyáltalán jegy a kinézett programokra (Louvre, Eiffel-torony, Versailles-i kastély, stb.) és ha nincs, és a lehetőségek engedik, úgy igazítani az utazás dátumát, hogy a látnivalókra is be tudjunk majd jutni. Ezek a párizsi műemlékek ugyanis a világ legnépszerűbb nevezetességei közé tartoznak, és akár hónapokkal korábban eladják a jegyeket. Foglalási naptár megtekintése

Arra nem érdemes építeni, hogy majd a helyszínen megvesszük a jegyet, főként a csúcsidőszakokban. Ez szinte esélytelen, és kár is kockáztatni, sokkal egyszerűbb biztosra menni, és előre lefoglalni a jegyeket. Ha van is rá esély, akkor általában órákat kell sorba állni, ami értékes elvesztegetett időt jelent, különösen egy ilyen fantasztikus múzeum esetében, ahol napokat el lehetne tölteni.

A Louvre belépő megváltásakor többféle lehetőség közül választhatunk. Egyénileg is bejárható a Louvre, de lehet kérni audioguide-ot, lehet idegenvezető által vezetett csoporthoz csatlakozni, vagy privát túravezetővel végigjárni a múzeumot. Bármelyiket is választjuk, az biztos, hogy konkrét időpontot kell foglalni, és amikor eljön a nap, akkor a lefoglalt időpontra pontosan ott kell lenni (de legjobb, ha már előtte pár perccel odaérünk). A beléptetés ilyen előre megváltott jeggyel általában zökkenőmentes. Onnantól kezdve pedig már nincs más dolgunk, mint élvezni a Louvre kiállításait.

  • Az állandó gyűjtemény és időszakos kiállítások megtekintése 22 euróba kerül, a helyszínen vásárolt jeggyel.
  • Ha szeretnénk elkerülni az akár többórás sorbanállást, akkor lehet venni elővételben olyan jegyet is, amellyel soron kívül mehetünk be a múzeumba. A Louvre belépő online vásárolva 22 EUR (+3 EUR adminisztrációs díj).
    Belépőjegy vásárlása soron kívüli bejutással

Ingyenes a belépés:

  • 18 év alatti fiatalok számára mindennap.
  • 18 és 25 év közötti EU fiatalok számára mindennap.
  • Paris Museum Pass kártyával.
  • Július 14-én.

Louvre nyitvatartás 2024

A múzeum megtekintéséhez néhány óra nem elegendő, inkább napokban mérhető, ezért gyakran hangzik el a kérdés az időszűkében levő utazóktól: Mikor nyit ki reggel a párizsi Louvre?

  • Naponta, kivéve keddenként:
    9:00-18:00 (pénztár zárás: 17:00) (tárlatok zárása: 17:30-tól)
  • Pénteken meghosszabított nyitvatartással:
    9:00-21:45 (pénztár zárás: 21:00) (tárlatok zárása: 21:15-től)

Zárva tart:

  • Január 1.
  • Május 1.
  • December 25.

Mit érdemes megnézni a Louvre-ban?

Könnyű lenne azt mondani, hogy mindent, hiszen ez a világ egyik legjelentősebb művészeti gyűjteménye és megszámlálhatatlanul sok érdekességet tartogat a látogatók számára, de általában a realitás az, hogy maximum 1-2 nap jut a múzeumra, amibe „csak” a legfontosabbak férnek bele.

  • Természetesen a Mona Lisa a leghíresebb látnivaló a Louvre-ban, Leonardo da Vinci remekművét emberek tízezrei nézik meg naponta. Bár jó lenne nyugodtan, hosszasan elidőzni a világ egyik leghíresebb festménye előtt, azt jó tudni, hogy erre az alkotásra kíváncsiak a legtöbben, de ettől persze még nagy élmény saját szemünkkel látni ezt a csodálatos festményt.
  • A múzeumon belül tájékoztató táblák folyamatosan mutatják, merre van a legrövidebb út a Mona Lisához. Ha idő szűkében vagyunk, érdemes ezt követni, de így is beletelik egy kis időbe, míg odaérünk.

A Louvre leghíresebb festménye, a Mona Lisa

  • A Mona Lisa mellett a másik legjelentősebb műkincs, a Milói Vénusz szintén kihagyhatatlan remekmű a Louvre-ban tett látogatás során. Az antik szépség megtestesítőjének tartott szobor i.e. 120-ban készült és 1820-ban talált rá egy földműves az égei-tengeri Mélosz szigetén.
  • Hasonlóan fontos művészettörténeti kincs a Louvre monumentális lépcsőjének tetején álló Szamothrakéi Niké szobor is. Az ókori görög márványszobrot i.e. a 2. században készítették egy győztes tengeri csata emlékére Szamothraké szigetén. A több mint 2,7 méter magas szobor a győzelem istennőjét, Nikét ábrázolja, ahogy épp egy hajóorron áll és szárnyait kiterjeszti.
  • Itt, a Louvre-ban van kiállítva a történelemórákon számtalanszor emlegetett Hammurappi törvényoszlopa is. A babiloni király kódexét tartalmazó oszlop az i.e. 18. századból származik, és 1910-ben találták meg.
  • A Mona Lisa mellett a múzeum másik leghíresebb festménye Eugene Delacroix alkotása, A Szabadság vezeti a népet, ami szintén rendkívül népszerű a múzeumba látogatók körében. A szabadság jelképeként is emlegetett kép az 1830-as júliusi forradalom emlékére készült.

A párizsi Louvre érdekességek

  • Naponta kb. 15.000 ember jár a Louvre-ban, melyek 70 %-a külföldi turista.
  • 2018-ban rekordot döntött a látogatók száma: abban az évben összesen 10,2 millió látogató járt a Louvre-ben.
  • A párizsi Louvre múzeum a világ legnagyobb múzeuma: 60.600 négyzetméteren több mint 380.000 kiállítási tárgy van itt kiállítva.
  • Ha minden egyes kiállítási tárgyra 30 másodpercet szánnánk, még akkor is 100 teljes napba telne, míg mindent végignéznénk.
  • 1190-ben épült a főépület, de akkor még nem múzeum, hanem erődítmény volt. A 16. században aztán királyi palotává alakították, és végül 1793-ban, amikor a királyi család kiköltözött Versailles-ba, akkor lett az épületből múzeum.
  • Induláskor összesen 537 festmény volt a múzeumban. Ma a Louvre galériájában kb. 7.500 festmény van kiállítva, melynek 70%-a francia művészek alkotása.
  • A 17. század elején IV. Henrik megnyitotta az akkor még palotaként működő épület kapuit a művészek számára: festők, szobrászok költözhettek be, hogy ott merítsenek ihletet műalkotásaikhoz. Ezt aztán később beszüntették, mert az, hogy a művészek ott is éltek, óriási káosszal járt.
  • Napóleon átnevezte a múzeumot Napóleon múzeummá, és 5.000 kiállítási tárggyal bővítette a múzeum állományát, nagyrészt a hadjáratai során szerzett/elkobzott kincsekkel. Később, Napóleon bukása után ezeket visszaadták tulajdonosaiknak.
  • Uralkodása alatt Napóleon még a Mona Lisát is kisajátította, saját hálószobájába vitette.
  • A Mona Lisa a Louvre leghíresebb festménye, emberek millió utaznak ide, csak hogy rápillanthassanak Leonardo da Vinci híres képére. A (sokak várakozásával ellentétben viszonylag kicsi), 53×77 cm-es festményt golyóálló üveg és saját testőrök védik. Hogy kit ábrázol a festmény, az máig rejtély. Bár a Louvre hivatalos álláspontja szerint Lisa Gherardinit, egy firenzei textilkereskedő feleségét ábrázolja, egyes kutatók szerint inkább Lisa del Giocondo, Gherardini sógornője ihlette a festményt. Mások szerint valójában da Vinci nőiesített önarcképe ez a festmény, amivel rejtett homoszexualitását próbálta megjeleníteni.
  • A Mona Lisának egyébként saját postafiókja is van, annyira sok kedves levelet kap a világ minden tájáról.

A piramis a Louvre előtt

  • 1911-ben a Louvre egyik dolgozója ellopta a festményt. Bezárkózott egy szekrénybe, és ott várta meg a zárórát, leakasztotta a festményt, megvárta, míg reggel kinyit a múzeum, majd kabátja alá rejtve a Mona Lisát, egyszerűen kisétált a múzeumból. Csak két évvel később került vissza a múzeumba a festmény, miután a tolvaj megpróbálta a firenzei Uffizi képtárnak eladni, akik azonnal feljelentették. (Elmondása szerint semmi rosszat nem akart, csak szerette volna visszavinni a festményt da Vinci szülőföldjére.)
  • Az alatt a két év alatt, amíg nem találták meg a festményt, a múzeum látogatói szabályosan gyászoltak: virágokat, apró ajándékokat, üzeneteket vittek magukkal, és otthagyták a festmény helyén, sőt, sokan az üres helyét is ugyanolyan áhitattal nézték, mint ahogy a festményt nézték volna, ha ott lett volna.
  • A második világháború alatt a műalkotások jelentős részét vidéki kastélyokba és apátságokba menekítették. Párizs megszállásával egy időben szinte napok alatt megszervezték a történelem egyik legnagyobb műkincsmentő-akcióját. Pár nap alatt teherautókra pakolták a Louvre kincseit, és 37 konvojban titokban vidékre szállítottak mindent. A szinte üres épületet a nácik a lopott, elkobzott festmények és műalkotások tárolására használták.
  • A legenda szerint a Louvre-nek még saját szelleme is van, Belphegor.
  • A 21 méter magas üvegpiramis 1989-re készült el, és bár ma már Párizs egyik ikonikus épülete, építésekor sokan ellenezték, nemcsak a klasszikus épülettől eltérő stílusa miatt, hanem azért is, mert ez volt az első olyan, a múzeumhoz kötődő épület, amit nem francia tervező tervezett (a kínai-amerikai Ieoh Ming Pei tervezte). A nagy piramis mellett van 3 kisebb piramis is a téren.
  • 2013-ban a Louvre dolgozói sztrájkot kezdtek, ezért be is kellett zárni egy rövid időre a múzeumot. Az történt ugyanis, hogy egyre több fiatalkorú zsebtolvaj bukkant fel a múzeumban (18 éves kor alatt ugyanis ingyenes a belépés). Meglátták a lehetőséget a rengeteg külföldi turistában, ők maguk ingyen ki-be járkálhattak, így egy idő után rendszeresen azért jártak oda, hogy pénztárcát, fényképezőgépet, telefont lopjanak. Amikor aztán a teremőrök és múzeumi alkalmazottak lefülelték őket, akkor velük kezdtek veszekedni, vitatkozni, és tarthatatlanná vált a helyzet, ezért sztrájkba kezdtek a dolgozók.
  • Az eredeti műalkotásokat védik, a másolást azonban nem tiltják. Azoknak, akik szeretnének replikákat készíteni, minden nap 9:30-13:30 között van lehetőségük a festmények tanulmányozására, és saját festőállványaikat is bevihetik. Az azonban kikötés, hogy nem lehet a replika ugyanolyan méretű, mint az eredeti, és nem másolhatják le az eredeti festő aláírását.
  • 2017-ben megnyílt a világ második Louvre Múzeuma Abu Dhabiban.

Párizs további nevezetességeit egy néhány napos utazáshoz a következő cikkben gyűjtöttük össze, nyitvatartásokkal, belépő árakkal: Párizs látnivalók, nevezetességek

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com