Főoldal Balaton Rezi vár – minden hasznos infó

Rezi vár – minden hasznos infó [térképpel]

3645

Kedvelt úti cél a kirándulók számára a Rezi vár, amely a Keszthelyi-hegység Meleg-hegynek nevezett vonulatán, 418 méter magasan áll. Szép kilátás nyílik a közeli és távolabbi tanúhegyekre, a Tapolcai-medencére, a Balatonra. A vár környékén hévizes eredetű barlangokat is találunk.

A vár története

A hegytetőn a 13. század végén építtetett várat a Pécz nemzetség, ami 1378-ban a Lackfi család birtokába került Nagy Lajos király adományaként. 1397-ben azonban Zsigmond király kivégeztette az ellene lázadó főurak vezérét Lackfi Istvánt, aki ekkor az egyik legerősebb és legbefolyásosabb főúrnak számított, a család vagyonát pedig elkobozta.

Ezután néhány évtizeden keresztül sűrűn változott a vár urának személye, majd 1433-tól Gersei Pethő Péter és László tulajdonába került, nekik adta örök adományul Zsigmond király. A vár ezt követően évszázadokig a Pethő család irányítása alá tartozott, a törökök sosem tudták elfoglalni. Sajnos a család anyagi helyzete egy idő után nem engedte meg a vár megfelelő szintű fenntartását, ezért állapota folyamatosan romlott. A 17. században kihalt a Gersei Pethő család, ezt követően a Festeticsek kapták meg a várat és a környező birtokokat.

Mára mindössze néhány fal maradt az egykor hosszan elnyújtott, szabálytalan alaprajzú hegyi várból. Csak a lakótorony alapja és keleti fala és az előudvar egyes falai állnak a hegytetőn. A 2000-es években kezdődött el a vár területének régészeti feltárása és falainak lassú helyreállítása. Fekvése miatt a vár rendkívül nehezen volt támadható, ugyanis három oldalról a magas várfalak folytatásaként meredek sziklafalak vették körbe, a várkapu előtt pedig szárazárkot alakítottak ki.

Rezi vár megközelítése

A Keszthelytől északra, 8 km-re lévő rom autóval is megközelíthető. Reziben már táblák jelzik, hogy merre kell indulni. Az út az elején aránylag jó minőségű földút, a szántóföldek után viszont egyre meredekebb és rosszabb minőségű úton lehet végül elérni a parkolót. Jó tudni, hogy innen már csak kb. 15 percet kell sétálni a várig, a túra enyhén meredek, erdei úton vezet.

A fennsíkra érkezve egy erdei pihenőt találunk, ahol piknikezhetünk is a padoknak és asztaloknak köszönhetően, de akár szalonnát is süthetünk. Ez a fás, árnyékos liget egyébként az egykori huszárvár területe, ahol a vár lovassága volt elhelyezve. Innen néhány méterre található a vár bejárata, amelyet évszázadokkal ezelőtt várárok és két torony szegélyezett. A tornyok helye befedésre került.

Túrázók akár gyalog is felmászhatnak a falu központjából indulva, a kék színű „L” turistajelzést kell követni a kb. 5 km-es túra alatt (egy irányban). Tanösvény vezet végig a várhoz, eligazító és információs táblákkal, így eltévedni lehetetlen.

A balaton környéki várak közül ez is az egész évben ingyenesen látogathatók közé tartozik.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com