Főoldal Balaton Szigliget látnivalók – amiket ne hagyj ki 2023-ban

Szigliget látnivalók – amiket ne hagyj ki 2023-ban [térképpel]

6304
Szigliget, tájház

Szigliget a Balaton egyik legszebb települése, egy igazi ékszerdoboz, egy tökéletes kirándulóhely, amit érdemes beiktatni a balatoni nyaralás vagy egy hétvége programjába. A 900 éves település elsősorban a várról híres, de számos egyéb látnivaló is van itt, és hangulata miatt is egyedülálló a Balaton környéki települések között.

  1. Szigligeti Ófalu
  2. Szigligeti vár
  3. Kamon-kő tanösvény
  4. Szigligeti Óvár és kilátó
  5. Avasi templomrom
  6. Szentháromság kápolna
  7. Szűz Mária neve templom
  8. Szigligeti Alkotóház
  9. Látnivalók Szigliget környékén
  10. Szigliget térkép

Szigligeti Ófalu

A szigligeti vár lábánál elterülő Ófalu nádfedeles öreg házai a 18-19. század építkezési szokásait és hangulatát őrzik. A keskeny telkeken egymást érik a nyeregtetős, náddal fedett házak, istállók és pajták, csendesebb napokon olyan érzés itt sétálni, mintha egy skanzenben járnánk.

A parasztházak zömét a várjobbágyok utódai építették, a szép állapotban lévő, egymás fölé épült hófehér házak a régi idők hangulatát idézik. Bár vannak újépítésű házak is, többé-kevésbé azok is a hagyományos építészeti stílust követik.

Érdemes itt sétálni egyet a szigligeti kirándulás során, a nádfedeles házak között sétálva a Balaton és a vár panorámájában is gyönyörködhetünk.

Szigliget Ófalu házak

Szigligeti vár

Meredeken emelkedik ki a tájból a Szigligeti vár. Sokan a Balaton várának is hívják a festői szépségű környezetben épült erődítményt. Fantasztikus panorámája és a település hangulata tényleg egyedi a balatoni várak körében, számos költőt és festőművészt is megihletett. Maga a vár 1260 és 1262 között épült. IV. Béla a tatárjárás után a Pannonhalmi Apátságnak adományozta ezt a területet. A cél az volt, hogy építsenek egy várat a környék birtokai és az itt élő szegények védelmére. A terület ekkor még sziget volt, a település is innen kapta a nevét.

Magyar Bálint neve erősen kötődik a várhoz, aki évtizedeken át védte hadseregével a Balaton környékét a törökök folyamatos támadásai ellen. Nekik nem is sikerült bevenni a várat soha, de I. Lipót császár a 18. század legelején, sok más dunántúli erődítményhez hasonlóan a lerombolásáról rendelkezett. A pusztulása sajnos már korábban elkezdődött, ugyanis egy villámcsapás miatt leégett a vár egy része.

A vár bejáratához meredek, macskaköves út vezet. Nyáron lovagi tornák, várjátékok is színesítik a programot a látogatók számára.

Szigligeti vár

Kamon-kő tanösvény

A szigligeti Kamon-kő tanösvény nevét egy, a vulkanizmus emlékeit őrző, látványos sziklavonulatról kapta. A 6 km hosszú tanösvény Szigliget természeti- és kultúrtörténeti értékeit mutatja be. A kék T-vel jelzett túra 2,5-3 óra alatt kényelmesen bejárható, összesen 290 méter szintkülönbség van benne.

A körtúra kiindulási pontja a vár alatti templom mellett található (a lenti térképen is megjelöltük), végigvezet a település hangulatos utcáin, ahol a népi építészettel ismerkedhetünk meg, majd a szőlő- és nádgazdálkodás történetének ismertetése után elhalad az avasi romtemplom mellett is. A Balaton kialakulásáról, Szigliget növény- és állatvilágáról és a tűzhányók világáról is olvashatunk a Kamon-kő tanösvényen elhelyezett 9 tájékoztató táblán.

Szigligeti Óvár és kilátó

A szigligeti strand felett emelkedő, 182 méter magas szabályos kúp alakú domb a bazaltvulkánosság idején keletkezett, és a Királynő szoknyája nevet kapta. E dombnak az oldalában fedezték fel egy várrom nyomait. A földben és a bokrok között látható kövek egy vár alapfalainak részei lehettek, feltehetőleg a római korból, bár van olyan feltételezés is, amely szerint soha nem épült fel ez a vár, mert amit nappal építettek, az éjjel ledőlt, míg végül abba is hagyták a próbálkozást.

Az Óvári kilátó

A harmadik elmélet szerint a 16. században, a kikötő felügyeletére épült a vár. Hogy pontosan mi az igazság, azt nem tudni, de az biztos, hogy akkor kapta az Óvár nevet, amikor megépült a Szigligeti vár.

A romokra 2013-ban egy fából készült kilátót építettek, ahonnan csodálatos panoráma nyílik Szigligetre, a badacsonyi bazaltorgonákra és a Balatonra. A közelében parkoló is van, ahol 6-8 autó fér el. Innen egy viszonylag meredek lépcső vezet a kilátóhoz az árnyékot adó fák között. Az út kb. 5 perc a tempótól függően. Egész évben ingyenesen látogatható.

Panoráma az Óvári kilátóból
Panoráma az Óvári kilátóból

Avasi templomrom (Csonkatorony/Csonkatemplom)

Szigliget legrégebbi épülete, az avasi Árpád-kori templom romja az egykori révkikötő, Réhely közelében áll, a szigligeti hajóállomástól Badacsony fele vezető út mellett. Avas falu a 12. században a Pannonhalmi Apátság jobbágyfaluja volt. Itt épült fel a 13. században egy római korból megmaradt, egyházi összejövetelek céljára használt épület helyére, annak alapfalait és köveit felhasználva az avasi templom.

A falu a 15. században elnéptelenedett, a templom is pusztulni kezdett, így a román stílusú templomnak ma már csak a tornya van meg. A négyzetes alapú torony tetejét nyolcszögű kősisak fedi, mellette néhány régi sír is látható.

A kőkecske legendája is az avasi templomromhoz köthető. Eszerint a templom előtt állt egy kőkecske, amit egy török katona hatalmas bárdjával kettévágott, ő ugyanis tudott róla, hogy a törökök által itt hagyott kőkecske tele van aranypénzzel.

Avasi templomrom Szigliget határában

Szentháromság kápolna

Szigliget egyik legszebb pontján áll a Rókarántó Szentháromság kápolna, amit a helyiek Kiskápolna néven emlegetnek. Az öböl keleti részén, a Rókarántó-dombon található kápolna klasszicista stílusú, szentélye félköríves, oromzata felett kis torony magasodik. A minden nap felcsendülő harang 1843-ban készült, füles koronája a mai napig megvan.

A szőlősgazdák kezdeményezésére épült kápolna 1846-ra készült el, akkor a teteje még fazsindelyes volt, ez azonban a második világháború alatti bombázások során leégett. (Őrtoronynak hitték, ezért bombázták.) Szerencsére a kápolna többi része, a belseje, és a szentképek nem sérültek meg. Az 1800-as években készült harmónium még ma is használható.

A Szentháromság-kápolnát este kivilágítják, így ilyenkor is gyönyörű látványt nyújt a Külsőhegyen, nappal pedig a csodálatos szigligeti panoráma miatt is érdemes ide elsétálni. A kápolna előtt álló, mészkőből faragott kereszt a világháborúkban elesett magyar katonák előtt tiszteleg, mellette pedig a közelben lezuhant amerikai katonák emlékműve látható.

Szűz Mária neve templom

A várhoz közeli szigligeti római katolikus templom elődje a 12. századból származik. A várral együtt épülhetett és feltehetően szorosan hozzátartozott a vár és lakosságának életéhez. Azt, az akkor még Szent Magdolna néven ismert templomot a 19. század közepére elhanyagolták, romossá vált, felújítása 1870-re fejeződött be. A középkori templom néhány falát meghagyták, nagyrészét azonban átépítették, és így nyerte el neogótikus, barokk formáját. Az átépítés után a templom neve is megváltozott, Szűz Mária tiszteletére szentelték fel.

Szűz Mária templom

Szigligeti Alkotóház

A szigligeti Alkotóház a település egyik legjelentősebb épülete. A 19. században, klasszicista stílusban épült egykori Esterházy-kastély a magyar irodalmi élet egyik fontos helyszíne. 1952-ben, Bölöni György Kossuth-díjas író kezdeményezésére vált irodalmi alkotóházzá, ahova az írók és költők elvonulhatnak, a „világtól távol” alkothatnak, pihenhetnek.

A szigligeti Várhegy lábánál lévő Alkotóházban a magyar irodalom számos alakja megfordult az elmúlt 70 év alatt, többek között Pilinszky János, Szabó Magda, Füst Milán, Örkény István, Weöres Sándor, Zelk Zoltán, Kassák Lajos, Nemes Nagy Ágnes is eltöltött itt rövidebb-hosszabb időt, és itt írta több művét Kertész Imre Nobel-díjas írónk is.

Szigligeti Alkotóház

Kezdetben csak írókat fogadott a szigligeti Alkotóház, később azonban más művészeti ágak alkotói számára is lehetővé vált a használata. Zenészek, festők, grafikusok is sokan megfordultak itt, de továbbra is az írók és költők vannak többségben.

Az Alkotóház 9 hektáros parkja természetvédelmi terület, ahol ritka fafajok, az ország egyik legnagyobb fenyőgyűjteménye, örökzöld cserjék és sok-sok gyönyörű virág teremt idilli hangulatot az alkotók számára. Az Alkotóházban nyaranta irodalmi tábort, a parkban pedig koncerteket is tartanak.

Szigliget tábla

Látnivalók Szigliget környékén

Ha már mindent megnéztünk, amire kíváncsiak voltunk, és még maradt időnk kirándulni Szigliget környékén, akkor számos lehetőség közül választhatunk. Nem messze található a badacsonyi Kisfaludy-kilátó, ahonnan az egyik legszebb kilátás tárul elénk a Balatonra és környékére, de Badacsonyban sok más látnivaló is vár ránk. Pihenésképpen betérhetünk valamelyik pincébe egy finom ebédre és borkóstolóra.

Szintén a közelben található a Folly Arborétum, ahol páratlan növényvilággal találkozhatunk. Még egy kicsit távolodva, érdemes sétálni egyet Salföld utcáin, megnézni a kőtengert és a Salföldi Majort, ahol betekintést nyerhetünk egy gazdaság mindennapi életébe és több őshonos háziállattal is találkozhatunk.

Hasznos lehet még a környék felfedezéséhez a következő cikkünk: Balaton látnivalók a tó körül

Szigliget térkép

Az alábbi térképen feltüntettük a fentebb bemutatott helyeket, hogy könnyebben meg lehessen közelíteni őket. A térkép bal felső sarkában lévő apró nyílra vagy a megjelölt pontokra kattintva további részletek jönnek elő.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com