Főoldal Úti élmény Tarcali bányató: Kék Lagúna hangulat Tarcal mellett

Tarcali bányató: Kék Lagúna hangulat Tarcal mellett

22688
A tarcali bányató más néven tengerszem

Tokajtól alig negyedórányi távolságra, Tarcal mellett igazi kis gyöngyszemre bukkantunk. A híres borvidéken ugyanis található egy gyönyörű, türkizkék színű bányató – a tarcali bányató – a Nagy Kopasz hegy lábánál.

Autóval vagy gyalog is megközelíthető, és bár fürödni benne nem szabad, és a horgászat is tilos, napozni, és pihenni a partján nyugodtan lehet. Kirándulóhelynek is kiváló választás, ugyanis nemcsak a parton, hanem a sziklák tetején is érdemes körbejárni a tavat. A látvány innen talán még lenyűgözőbb. A közelben a piros turistajelzést lehet követni. Egyes szakaszokon, meredek, sziklás részeken a túracipő erősen ajánlott.

Érdemes felsétálni a faluból vagy a tótól az Áldó Krisztus szoborhoz is, ahonnan gyönyörű a panoráma nemcsak a tarcali bányatóra, hanem a környék szőlőtábláira is. Az öt óriási gránittömbből készült szobrot 2015-ben avatták fel, magassága 8,5 méter, súlya legalább 50 tonna. A szobor szépen kialakított úton, illetve lépcsőn közelíthető meg. A közelben pihenők, piknikező helyek biztosítják a turisták számára a még teljesebb élményt.

A tarcali tengerszem partja

A tarcali bányató megközelítése

A 38-as úton Tokaj felől Tarcal felé autózva a legkönnyebb megközelíteni a tarcali tengerszemet. Mielőtt beérkeznénk Tarcalra jobbra kell lefordulni az útról, közvetlenül a lakóházak kezdete előtt. Itt kialakítottak egy parkolót, és innentől táblák is jelzik a helyes irányt. Még néhány száz méteren aszfalt úton haladhatunk, az utolsó kb. 600 métert azonban már kavicsos, köves úton kell megtenni, amelynek a végén tágas parkoló található. Esős időben valószínűleg elég nehéz lehet kocsival megközelíteni.

A tarcali bányató GPS koordinátái: 48.1273, 21.35885

A tarcali bányató mélysége

A tó gyorsan mélyül a partot elhagyva, és bár a pontos adat nem ismert, a tarcali bányató mélysége 10 méter vagy még több is lehet. Többek között ez is az oka, hogy nem lehet benne fürödni. A gyorsan mélyülő vízben ugyanis a felső és alsó rétegek hőmérsékelete nagyon eltérhet egymástól, és a hidegebb rétegekhez érve – például egy vízbe ugrás után – fennáll a szívroham vagy izomgörcs veszélye. Egy másik ok, hogy a bányatavak nem minden esetben kerültek kiürítésre, lehet hogy maradtak benne különböző gépek, felszerelések, amelyek nem látszanak a partról, de beleakadhatna például a lábunk úszás közben. A harmadik ok, hogy számos kiálló szikla lehet a vízben, amelyek szintén nem látszanak a partról, de vízbe ugrás esetén súlyos balesetet okozhatnak. Ráadásul ezeket a tavakat általában nem könnyű megközelíteni, ami tovább nehezítene egy esetleges mentést.

Tájkép a tarcali bányatónál
A tarcali bányató nyáron

A tarcali bányató kialakulása

Keletkezése eltér a bányatavaknál megszokottól. Általában a bányatavak úgy keletkeznek, hogy a bányászati tevékenység idejére a talajvizet lesüllyesztik, majd a bányászat befejezése után a visszatérő talajvíz feltölti a kialakított medret. Itt azonban ettől eltérő módon alakult ki a tó, medrét az esővíz és a környező források töltötték fel.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com