Főoldal Utazás gyerekkel Zotter csokigyár Ausztria –

Zotter csokigyár Ausztria – [minden hasznos infó]

55715
Zotter csokigyár Ausztriában

A Zotter csokigyár Ausztriában, azon belül Stájerországban található. Közel a magyar határhoz, Riegersburg mellett fekszik, és egy igazi csokiparadicsom kicsik és nagyok számára egyaránt. Budapestről 4 óra alatt elérhető a Zotter Schokoladen Manufaktur néven ismert üzem, ezért egynapos kirándulásként is lehet vele tervezni, de érdemes akár néhány napot is a környéken eltölteni.

A Zotter csokoládégyár alapítója, azaz a megszállott csokikirály

A stájer származású, eredetileg cukrászként dolgozó Joseph Zotter 1987-ben, 26 évesen nyitotta meg cukrászdáját Grazban, és már akkor különleges cukrász-kreációiról volt híres. Több cukrászdát is nyitott, majd 1992-ben kezdett a kézműves csokoládékkal is kísérletezni, kamatoztatva kreativitását és a cukrászatban már bátran használt ízkombinációk iránti lelkesedését.

Már akkor kitalálta, hogy 70 grammos táblákkal fog dolgozni, és hogy a csokoládébevonat nem kockákra lesz barázdálva, hanem folytonos lesz a táblákon a bevonat. Első csokoládéi között olyan ízkombinációk voltak, mint például a mák-fahéj vagy a pezsgő-pörkölt dió-marcipán, és kísérletezett már a zöldséges töltelékekkel is. A kiváló csokoládékhoz méltó csomagolás is járt, Zotter 1994-ben emberére is talált Andreas H. Gratze személyében, aki a csokoládék csomagolására gyönyörű grafikákat tervezett, és teszi ezt azóta is rendületlenül.

Zotter csoki grafikák

1999-ben úgy döntött a Zotter-család, hogy a cukrászatot maguk mögött hagyva minden energiájukat a csokoládégyártásnak szentelik, ezért Grazból kiköltözve Riegersberg mellett, a családi birtok istállójának helyén megalapították a Zotter csokoládégyárat. Joseph Zotter három dologból soha nem szenvedett hiányt: ötlet, lelkesedés és kreativitás, és bár kezdetben voltak nehézségek, pár év kitartó munkájának meglett a gyümölcse, mára a Zotter csokoládégyár talán a legismertebb csokigyár Ausztria-szerte, és az egyik leghíresebb a világon.

Hihetetlen, néha már-már bizarr ötleteit nem fél megvalósítani a ma már 60 éven felüli, de még mindig őrületes elánnal dolgozó csokikirály. Mindezt úgy, hogy kulcsfontosságú számára a fenntarthatóság, a bio és fair trade elvének kompromisszumok nélküli betartása. A kakaóbabot közvetlenül Dél-Amerikából szerzi be az elmúlt évtizedek alatt személyesen felkeresett ültetvényekről, az egyéb nyersanyagok egy részét ők maguk termelik, de amit nem, az is garantáltan biogazdálkodásból származik.

Kakaóbab a csokigyárban

Zotter csokigyár látogatás, mindent a szemnek és a szájnak

A látogatóközpont is olyan, amilyennek Zotter urat elképzeljük: színes, sokoldalú, izgalmas, és lépten-nyomon hihetetlen megoldásokat tartogat, amire legmerészebb álmaiban sem gondolna egy átlagos csokirajongó. Az üzem mellé ugyanis egy nagyon profi látogatóközpontot is építettek, ami a magunkfajta Gombóc Artúrok számára tényleg maga a Kánaán.

A túra a csokimoziban kezdődik. Egy érdekes filmből megismerkedhetünk Zotter úrral és történetével (csoportok akár magyar nyelven is kérhetik a filmet), majd pedig megkezdődik a kb. 90 perces séta az üzemben, sok-sok érdekességgel, és még annál is több kóstolóval.

A csokigyár belül

A gyártósor fölé üvegfolyosót építettek, így végig lehet követni a csokoládégyártás folyamatát úgy, hogy közben a belépésnél kapott audio guide lát el minket (akár magyarul is) az egész Zotter-világra jellemző humoros, színes történetekkel kiegészített érdekes információkkal.

Már önmagában ez is nagyon érdekes, de még különlegesebbé teszi az, hogy szinte minden folyamathoz kapcsolódik egy kis kóstoló is. A kakaóbab variációktól kezdve a különféle keserűségű csokoládékon át a kész, töltött csokoládékig minden megkóstolható, megszagolható, amit csak el lehet képzelni a csokigyártással kapcsolatban, és még annál is több.

Eszméletlen kreatív minden, amit itt kitaláltak, egyik ámulatból esünk a másikba, ahogy robotkarok adagolják az alapanyagokat, kis libegők szállítják a csokoládét a Mennyország néven emlegetett csokibüfében vagy épp futószalagon jönnek a különféle ízesítésű csokoládék. És akkor még nem is beszéltünk a praliné-hullámvasútról vagy a Mennyek lépcsőjéről, ahol minden második lépcsőfokra jut egy kóstoló, sem a drazsésorról, ahol már tényleg nem lehet betelni a fantasztikus ízekkel.

Zotter csoki adagoló

Könnyű kisértésbe esni már a legelején, de ha van jótanács, amit érdemes a Zotter csokigyárban megfogadni, akkor az az, hogy az elején inkább kevesebbet kóstoljunk, mert a java csak aztán jön, és kár lenne idő előtt telítődni!

Néhány érdekes adat a Zotter csokigyárról

  • 250 tonna kakaóbab és 150 tonna kakaóvaj kerül felhasználásra évente,
  • 400 féle alapanyagot használnak a csokoládékhoz (és minden egyes alapanyag organikus),
  • több mint 500 különböző ízesítésű csokoládé állítható elő, a megrendelők legvadabb ízkombinációit is meg tudják valósítani,
  • 200 ember dolgozik a csokigyárban,
  • a csokigyár 60 százalékban, az állatkert 100 százalékosan napelemek és geotermikus energia felhasználásával működik,
  • évente 150.000 látogató keresi fel a riegersburgi csokigyárat.

Állatkert és csokitemető

A gyár mellett egy élményvölgyként működő ökogazdaság is van, amit szintén érdemes bejárni. Van itt étterem, ahol az ökofarmon termesztett növényekből készülnek az ételek, tágas játszótér és állatsimogató is, de ami miatt kihagyhatatlan, az megint egy őrült, de nagyon kreatív ötlet Zotter úrtól, a csokitemető.

Nem tévedés, itt tényleg csináltak egy temetőt a félresikerült csokiknak, azoknak amelyeket a Zotter-család nagyon szeretett, de a közönség nem annyira, ezért kivonták a forgalomból. Síremléket állítottak többek között a ketchupos-mogyorós csokinak, a mandarinos-édes mustáros ízesítésű csokoládénak, és még jónéhány ízkombinációnak. Bár megkóstolni őket már itt nem lehet, egy könnyet elmorzsolhatunk a sírjuk felett.

Zotter csoki alapanyagok

Zotter csokoládégyár belépő és időpontfoglalás

Érdemes a csokigyár honlapján előre foglalni időpontot, mert bár a helyszínen is lehet jegyet váltani, nem biztos (különösen nyáron, amikor naponta 3-4000 látogató keresi fel a gyárat), hogy azonnal be is tudunk jutni, így az a biztos, ha már megvan a jegy. Az adott időpontra érkezőket egyszerre engedik be. A csokigyár vasárnap és ünnepnapok kivételével minden nap nyitva tart.

Érdemes délelőttre vagy kora délutánra időzíteni a csokigyár látogatást, mert akkor még dolgoznak a csokigyárban, 4-5 óra körül – bár maga a gyár még akkor is bejárható – hazamennek a gyári dolgozók, így az ő munkájukat már nem láthatjuk.

A felnőtt belépő ára a helyszínen 2024-ben 19,90 EUR/fő (májustól 21,90 EUR/fő), a gyerekeknek életkortól függően kedvezményes jegy váltható.

Kóstoló a látogatóközpontban

Programok a környéken

2 óra alatt bejárható a riegersburgi csokigyár, de ha valaki szeretne minden részletben alaposan elmélyedni, vagy egyszerűen csak ráérősen végigjárni, hogy a kóstolásra is jusson mindenhol energia, akkor akár fél-egy napot is el lehet itt tölteni.

Ha belefér a programba, érdemes akár a környéken, Stájerországban is kirándulni egyet, vagy ha még több idő áll rendelkezésre, akkor akár Graz látnivalóit is megnézni.

Zotter csokigyár címe

A csokigyár felé Graz előtt kb. 40 kilométerrel kell lefordulni az A2-es autópályáról az Ilz nevű lehajtónál. Innen még nagyjából 30 perc az út a bejáratig. Ne felejtsünk el még itthon osztrák autópálya matricát venni.

A pontos cím: Bergl 56, 8333 Riegersburg, Ausztria

Készülnek a Zotter csokik

Bonbonok és csokifalatok

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com