Főoldal Városok, látnivalók Invalidusok dómja belépő – plusz hasznos infók

Invalidusok dómja belépő [2024-ben] – plusz hasznos infók

3961
Invalidusok dómja

Az Invalidusok, a Párizs 7. kerületében található gyönyörű épületkomplexum és park méltó helyet foglal el a párizsi műemlékek listáján. A palota és a dóm, az épület előtti tér, a dóm előtt összefutó sugárutak, az itt található rendkívül gazdag fegyvermúzeum, és a tény, hogy az Invalidusok Dómjában van Napóleon sírja, mind-mind hozzájárultak ahhoz, hogy az Invalidusok párizsiak és turisták számára egyaránt fogalommá vált. Az alábbiakban összeszedtünk sok-sok érdekességet és hasznos információt. Az Invalidusok dómja belépővel tekinthető meg, amelyet érdemes már a látogatás előtt beszerezni, ha nem szeretnénk a helyszínen kialakuló sorokban várakozni.

  1. Invalidusok dómja belépő
  2. Invalidusok nyitvatartás
  3. Az Invalidusok megközelítése
  • Az épületek többsége a 17. században (1671-76 között) épült XIV. Lajos megrendelésére, aki hadseregének sebesült, hajléktalan katonái részére építtette. A palota (az Invalidusok Háza, azaz Hotel des Invalides), homlokzata 210 méter széles, és érdekessége, hogy minden manzárdablakot más-más fegyverdíszes keretbe foglaltak. A palotát Libéral Bruant francia építész tervezte, a dóm Jules Hardouin-Mansart mesterműve.
  • A klasszicista stílusban megépült palota 13 hektáros területen terül el, az épületkomplexumban kb. 3000 katonát szállásoltak el, illetve ápoltak, de volt olyan időszak is, amikor 6-7000 főt láttak el a palota falai között.
  • A beteg, rokkant vagy csak egyszerűen leszerelt katonák itt ellátást, szállást kaptak, így nem kerültek az utcára. Itt alakították ki a királyi fegyvertárat is, ahonnan aztán 1789-ben a forradalmárok több mint 30.000 puskát vittek magukkal a Bastille ostromához. Napóleon háborúi idején tele volt a kórház, tulajdonképpen akkor kapta vissza az intézmény a régi szerepét.
  • Az Invalidusok Dómja 1706-ra készült el, és maga a Napkirály avatta fel, az akkor „Párizs csodájának” számító templomot. A dóm csillogó kupolája a francia klasszicizmus egyik remekműve, Párizs látképének fontos része, hivatkozási pontja. Művészettörténészek szerint ilyen szép egyházi épületet azóta sem építettek Franciaországban.

Az Invalidusok dómjának kupolája

  • A templom dísze a lenyűgöző, aranyozott kupola, a tetején az égbe – vagy legalábbis 105 méter magasságig – szökő hegyes kis toronnyal. Alaprajza görög kereszt formájú, nyolc belső, kisebb kupoláját gyönyörű freskók díszítik, a márvány mozaikpadló pedig még XIV. Lajos korából származik.
  • Napóleon aranyoztatta újra a kupolát, és a templomot Franciaország nagyjainak temetkezési helyévé emelte. Napóleon sírja is az Église du Dome-ban áll, a kupola alatti kör alakú, üvegezett, nyitott kriptában. Bonaparte Napóleon Szent Ilona szigetén hunyt el 1821-ben, majd 19 évvel később, 1840-ban szállították haza, és helyezték itt örök nyugalomra.
  • Napóleon szarkofágja vörös gránitból készült. Joachim Visconti tervezte, körülötte azon nagy csaták helyszínei olvashatók, ahol Napóleon győzelmet aratott. Azért választották a vörös gránitot, mert az ókori rómaiak ezt alkalmazták a császári síroknál. A probléma az volt, hogy hiába keresték, nem tudták beszerezni sem Franciaországban, de még Olaszországban és Görögországban sem. Végül 1846-ban Oroszországban sikerült beszerezni. Egy hatalmas expedíció keretében 15 óriási gránittömböt hozattak onnan, egy tömb 200 tonnát nyomott. Csak a szállítás beletelt egy évbe, majd további két évig tartott a megformálása.

Napóleon sírja

  • A kripta márványpadlója csillag formájú, nyitott galéria veszi körül a sírt. 12 óriási szoboralak jelképezi a császár nagy hadjáratait, kezdve az 1797-es itáliai csatákkal egészen az elvesztett 1815-ös belgiumi háborúig. A kripta bronzkapuja felett olvasható Napóleon híres mondása: „Azt kívánom, hogy hamvaim a Szajna partjain nyugodjanak, a franciák között, akiket olyannyira szerettem”.
  • Egy külön cellában van elhelyezve Napóleon kardja, amit Austerlitznél viselt, a kitüntetései, a kalapja – mindezekre a császár szobra tekint le. A 2,6 méter magas, aranyozott, fehér márványból készült szobor koronázási díszben ábrázolja Napóleont.
  • Itt nyugszik Napóleon fia és testvérei, valamint számos jelentős francia katona is.

Invalidusok dómja belépő 2024-ben

A belépőt érdemes akár már az utazás előtt, online beszerezni, ha nem szeretnénk a helyszínen kialakuló sorokban várakozni. Az így megvásárolt jeggyel egyből a bejárathoz mehetünk és nem kell a jegypénztárhoz fáradni. A jegy nemcsak a Musée de l’Armée-ba és Napóleon sírjához biztosít belépést, hanem az időszakos kiállítások, a francia erődítmények térképeit és makettjeit bemutató Musée des Plans-Reliefs, valamint a Musée de l’Ordre de la Liberation, a Felszabadítási Érdemrend történetét bemutató kiállítás is megtekinthető vele.

Invalidusok nyitvatartás

Ahogy az előző fejezetben írtuk, a belépőjeggyel több kiállítást is lehetőségünk van megtekinteni, ezért mindenképpen érdemes úgy érkezni, hogy legyen néhány óránk a felfedezésre.

Hétfőtől vasárnapig minden nap reggel 10 óra és délután 18 óra között tart nyitva az épületkomplexum. Minden hónap első péntekén egészen 22 óráig lehet látogatni a kiállításokat. Fontos információ, hogy a jegypénztárak 30 perccel a zárási időpont előtt már bezárnak.

Mindössze három nap tartanak zárva a múzeumok az évben: január 1., május 1. és december 25.

Az Invalidusok megközelítése

A legkönnyebben a 13-as (Saint Francois Xavier megálló) vagy a 8-as (École Militaire megálló) metró segítségével közelíthető meg az Invalidusok dómja, de a párizsi látnivalók közül több is aránylag közel fekszik, így elképzelhető, hogy gyalog is átsétálhatunk, ha a közelben fekszik az előző úti célunk.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com