Főoldal Városok, látnivalók Dózse palota belépő, érdekességek, hasznos infók

Dózse palota belépő, érdekességek, hasznos infók

491
Dózse palota Velencében

A Dózse-palota Velence egyik leghíresebb épülete, a Szent Márk téren, a Szent Márk székesegyház mellett áll. A város legnépszerűbb műemléke, évente 1,5 millió látogató keresi fel. Nézzünk néhány érdekességet az épület történelméből, illetve néhány hasznos információt a látogatás megtervezéséhez: nyitvatartás, Dózse palota belépő ár.

  1. Dózse palota belépő
  2. Nyitvatartás

Dózse palota érdekességek

  • Ki is volt a dózse? A dózse volt a legmagasabb politikai pozíciót betöltő személy a Velencei Köztársaságban.
  • A palota a 14-15. században épült, több részletben. 1340-ben kezdődött az építkezés és 1424-re fejeződött be. Már korábban is állt itt egy vár, a 9. században építtette az akkori dózse, de azt még vízzel teli várárok vette körbe. Ezt az eredeti épületet folyamatosan bővítették, alakították, és tulajdonképpen ez volt a kiindulópont a mai Dózse-palotához, de mire elkészült az új, addigra az eredetiből már csak egy kis darab maradt beépítve a palotába.
  • Az évszázadok során több tűzvész is volt a Dózse-palotában, így jelentős károk érték, de a gondos restaurálás eredményeként ma is gyönyörű állapotban van.
  • Ikonikus, márványcsipkés homlokzata a velencei gótika remekműve. A Canal Grande fele néző homlokzat szépsége több festőt is megihletett, a leghíresebb festmény Claude Monet: A velencei Dózse-palota című képe.
  • A Dózse-palota a Velencei Köztársaság legfontosabb épülete volt. A palota egykor a fejedelem lakhelye és az államhatalom központja volt hosszú évekig. Itt volt a dózse lakosztálya, valamint számos kormányzati és bírósági hivatal.
  • Alsó szintje árkádos, 38 db, isztriai kőből faragott oszlop díszíti. Az eredeti oszlopokat már lecserélték és azok a múzeumban láthatóak. Második szintje kőcsipkés loggia, harmadik emelete pedig egy zárt szint, amit rózsaszín és fehér márványlapok díszítenek.

Dózse palota szintjei

  • Az oszlopoknak nincs talapzata, a tengerszint emelkedése miatt ugyanis meg kellett emelni a móló szintjét és így az oszlopok talapzata is le lett fedve.
  • A loggiasor falán még ma is látható néhány nyílás, melyeken be lehetett dobni a feljelentéseket.
  • A Dózse-palota oszlopai között van két oszlop, ami eltér a többitől, nem fehér, hanem vörös márványból készült. Általában e két oszlop között jelent meg nagyobb események, ünnepségek, ceremóniák alkalmával a dózse, és ez volt az a hely, ahol a halálos ítéleteket is kihirdették. Bizonyos esetekben itt akasztották fel a halálra ítélt arisztokratákat, elrettentő példaként a velenceiek számára. Úgy tartják, hogy az oszlopok vörös színe a vért szimbolizálja!
  • Belső udvara is árkádos kialakítású, különlegessége az Óriások lépcsője, melyen a dózsékat megkoronázták. Két monumentális szobor áll a lépcsők tetején: Mars és Neptunusz alakját Sansovino álmodta meg, Velence szárazföldi és tengeri hatalmát szimbolizálják.
  • Az Aranylépcső (Scala d’Oro) a dózse lakosztályához vezető, arannyal díszített impozáns lépcső. 29 éven át épült, ezt a díszlépcsőt használta a dózse a ceremóniák során.
  • A Dózse-palotában kezdettől fogva voltak cellák, eleinte hideg, nyirkos, tengervíz által félig elöntött sötét „kutak” (pozzi-k), később a padlástérben, vékony ólomlemezek alatt kialakított ólomkamrák (piombi-k), melyekben télen nagyon hideg, nyáron elviselhetetlen forróság volt. Egy idő után azonban nem volt elég hely a börtönnek a palotán belül, ezért a XVI. században új börtönt építettek, közvetlenül a Dózse-palota mellett. Azért, hogy az ítélethozatal után azonnal át is lehessen vinni az elítélteket a börtönbe, összekötötték a palota keleti szárnyát a börtönnel, ez a híres Sóhajok hídja.
  • A Dózse-palotában raboskodott többek között a világ leghíresebb nőcsábásza, Giacomo Casanova is. A kicsapongó életéről híres csábítót (a vallást nyilvánosan megsértő) varázslást idéző tevékenysége miatt tartóztatták le és a Piombi-nevű cellák egyikébe helyezték. 5 évre ítélték, de 15 hónap elteltével megszökött a Dózse-palotából. Akciófilmekbe illő szökésének történetét éveken keresztül mesélte amerre csak járt, és még életében írásban is kiadta.

A palota belseje

  • A Velencei Köztársaság bukása után a Dózse-palota kulturális intézményeknek adott otthont, majd 1923-ban megnyitották a közönség előtt és azóta múzeumként bárki által látogatható. A Palotában többek között megnézhetjük a Tízek Tanácsának Kamaráját, a Nagy Tanácstermet, a Sóhajok hídján átkelve több cellát és a kivégzőkamrát is. Gótikus festményeket, középkori hadászati tárgyakat, szobrokat, korabeli berendezési és használati tárgyakat, és az akkori világ szerinti legpontosabb ábrázolást mutató földgömböt is láthatunk a múzeumban.
  • A Nagy Tanács termét hatalmas festmények díszítik, a leghíresebb Tintoretto „Paradicsom” című alkotása, ami a világ egyik legnagyobb, vászonra festett képe.

Dózse palota belépő 2024-ben

A belépő megvásárlásával nemcsak a palota tekinthető meg, hanem az alábbi múzeumok is. Ahogy a bevezetőben is említettük, a Dózse palotát évente 1,5 millió turista keresi fel, és gyakran alakulnak ki akár több órás sorok is, ezért érdemes előre, online megvásárolni a jegyet, amely ráadásul soron kívüli bejutást biztosít és ugyanannyiba kerül, mintha a helyszínen vennénk meg.

  • Dózse-palota ( Palazzo Ducale)
  • Correr Múzeum (Museo Correr): Művészeti és történeti múzeum
  • Nemzeti Régészeti Múzeum (Museo Archeologico Nazionale)
  • Marciana Könyvtár Nagytermei

A fenti múzeumokba a belépő (összesen):

Dózse palota nyitvatartás

A Dózse palota az év minden napján nyitva tart a következő időpontokban.

  • November 1-március 31: 9:00-18:00 (jegypénztár: 17:00-ig)
  • Április 1-október 31: 9:00-19:00 (jegypénztár: 18:00-ig)

Velence további nevezetes helyeit egy néhány napos városnézéshez a következő cikkben gyűjtöttük össze: Velence látnivalók, nevezetességek

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com