Főoldal Városok, látnivalók Gozo, Málta apró szigete

Gozo, Málta apró szigete [hasznos infók]

2678
Azúr ablak

Gozo Málta második legnagyobb szigete, egy tökéletes kirándulóhely, amit akkor is jó szívvel ajánlunk, ha csak 1-2 nap, és akkor is, ha egy komplett nyaralásnyi idő jut rá. Összegyűjtöttük a legérdekesebb gozói látnivalókat, melyek között hangulatos üdülőhely, csodás tengerpart, bámulatos öblök és különleges épületek is vannak.

  1. Azúr-ablak
  2. Ramla-öböl, Gozo legszebb strandja
  3. Kalüpszó és Tal Mixta barlang
  4. Ta’Pinu bazilika
  5. Rabat, illetve Victoria
  6. Marsalforn
  7. Ggantija templomromjai
  8. Rotunda
  9. Málta Gozo komp menetrend
  10. Gozo térkép

Azúr-ablak

Ha Gozó, akkor Azúr-ablak, így mi is ezzel kezdjük a látnivalók bemutatását, bár sajnos már csak múltidőben beszélhetünk róla, mivel 2017-ben az Azúr-ablak összeomlott. Egy igazi természeti csoda volt Gozó nyugati partjánál, a Dwejra-öbölben. Egy 28 méter magas sziklakapu, ami nevét a tenger káprázatosan szép színéről kapta. Keletkezése közel 500 évbe telhetett, az első feljegyzések a különleges képződményről a 19. századból származnak. Ahogy egy barlang eróziójából létrejött, úgy sajnos az idő múlásával a további erózió és a tengeri hullámok hatása miatt az ív egyre gyengébb lett, míg végül egy nagy vihar során 2017 márciusában összeomlott.

Az Azúr-ablak a 80-as és 90-es években a búvárok körében is igen népszerűvé vált, akik a környező sziklák alatt rejtőző barlangokat és a tengeri életet kutatják. A közvetlenül az Azúr-ablaknál lévő beltenger a legismertebb a búvárok és strandolók körében, ez a Kék Lyuk, de sok más remek, búvárkodásra alkalmas gyönyörű hely van még a Dwejra-öbölben, így aki kerüli a tömeget, annak érdemes kicsit távolabb menni az Azúr-ablaktól.

Az Azúr-ablak nemcsak képeslapok és utazási magazinok állandó szereplője volt, de filmekben is fel-felbukkant. A leghíresebb „szerepe” a Trónok harca című sorozatban volt, amit épp csak pár évvel az összeomlás előtt forgattak.

Mindig is ez volt a legnépszerűbb turistalátványosság a szigeten és bár az Azúr-ablak már nem látható, a hely továbbra is kedvelt turistacélpont. A sziklás parton sétálgatni és gyönyörködni a tenger látványában továbbra is óriási élmény, kár lenne kihagyni a gozói kirándulás programjából.

Ramla-öböl, Gozo legszebb strandja

A Ramla-beach Gozo legismertebb strandja, ahol selymes, vöröshomokos part, csodaszép kék tenger, és bámulatos környezet várja a strandolókat. Az erdős dombokkal és meredek sziklákkal körülvett Ramla-öböl sekély, nyugodt vize a szikrázó napsütésben gyönyörű látványt nyújt, itt még akkor is érdemes eltölteni néhány órát, ha egyébként alapvetően nem a strandolás miatt utaztunk Gozo szigetére. A kiépített strandon minden megvan, amire szükség lehet, zuhanyzó, mosdó, éttermek, bárok és napernyőkölcsönzők is vannak, így semmire sem lesz gondunk, ha a Ramla-beachet választjuk. Érdekessé teszi, hogy a strand közepén áll egy Szűz Mária szobor. Parkolni ingyenesen lehet.

Ramla-öböl, Gozo legszebb strandja

Kalüpszó és Tal Mixta barlang

A Ramla-beach felett, egy meredek sziklán található Tal-Mixta barlangot is érdemes felkeresni. Igaz, mászni kell hozzá egy kicsit, de a kilátás miatt tényleg megéri felmenni, mert egészen csodálatos a Ramla-öböl vöröshomokos partját látni innen. Naplemente idejére érdemes időzíteni a kirándulást, mert akkor a legszebb a látvány, de természetesen ezt mindenki más is így gondolja, így általában ilyenkor sokan vannak itt, erre számítani kell.

A Tal-Mixta barlangot gyakran keverik az öböl másik oldalán lévő Kalüpszó-barlanggal (Calypso Cave). A legenda szerint ez Kalüpszó nimfa barlangja, az a hely, ahol Odüsszeusz a nimfa fogságába esett. A hiedelmek szerint a barlangot labirintus kötötte össze Kalüpszó palotájával, de ennek semmi nyoma nincs a barlangban. Maga a barlang egyébként nem látogatható, mert nagy az omlásveszély, ezért nem biztonságos.

Ta’Pinu bazilika

A Ta’ Pinu bazilika egy kicsit messzebb van a többi látványosságtól, de érdemes időt szánni rá, mert igazán lenyűgöző épületről van szó. 47 méter magas harangtornya már messziről látható, a monumentális épületet eltéveszteni sem lehet, Gharb településtől 700 méterre van, tekintélyparancsolóan áll a határban, ahogy mondani szokták, „a semmi közepén”.

A legenda szerint egy helyi asszony hangokat hallott, melyek az „Üdvözlégy” elmondását kérték tőle. Az akkor már itt álló kisebb templom mellett elhaladva történt ez az eset, majd később több csodaszerű eseményt is a történtekhez és Szűz Máriához kötöttek, így végül ennek a régi templomnak a helyén kezdték meg a ma látható bazilika építését.

1920-ban kezdődött az építkezés és 1932-ben szentelték fel a Ta’Pinu bazilikát, amit olyan méretűre terveztek, hogy képes legyen befogadni az ide érkező zarándokok sokaságát. Máig ez a különleges szentély Málta és a környező szigetek egyik legfontosabb zarándokhelye.

Ta Pinu bazilika

Rabat, illetve Victoria

Victoria, Gozo nem hivatalos fővárosa, a sziget kulturális, gazdasági és kereskedelmi központja. A város nevét az angol királynő, Viktória aranyjubileuma alkalmából kapta 1887-ben, bár a helyiek gyakran még ma is a Rabat nevet használják.

A város szívében található Citadella az egyik legjelentősebb gozói látnivaló. Ez az ókori múlttal rendelkező erődítmény mai formájában a 16. században épült, gyönyörű környezetben, magas sziklákon. A Citadella bástyái a város fölé magasodnak, belátni innen nemcsak a várost, de szinte az egész szigetet is.

Citadella falai

A Citadellán belül szűk sikátorok, bűbájos kanyargós kisutcák alkotnak labirintust, ahol kellemesen el lehet sétálgatni. Említést érdemel a régi börtön, ahol ma múzeum üzemel, valamint a Régészeti és a Folklór Múzeum is. A barokk stílusú katedrális a 17. században épült, különlegessége, hogy a templom közepén van egy festmény a mennyezeten, ami olyan hatást kelt, mintha lenne ott egy kupola, pedig valójában nincs.

A Citadella történelmi múltja és kulturális jelentősége mellett a helyi kereskedők és mesterek otthona is volt. A területen még ma is vannak kézművesboltok, találunk itt üvegfújókat, ékszerészeket és sok más művészt is, akik egyedi, helyi termékeket készítenek és árulnak.

Victoria, katedrális

Marsalforn

Nem hagyhatjuk ki Gozo látványosságai közül Marsalfornt sem. Ez a tündéri kis halászfalu az egyik legnépszerűbb üdülőhely a szigeten. Családbarát strandja, kristálytiszta vize és hangulatos kikötője miatt méltán szerepel Gozó kedvenc célpontjai között.

Máltaiak és külföldiek egyaránt szeretik Marsalfornt, főszezonban meg is telik vendégekkel, akik az egész napos strandolás után nagyokat sétálnak a partmenti sétányon. Nyaranta rengeteg a program, élettel telnek meg az éttermek, bárok és helyi szállodák.

Ggantija templomromjai

Gozo egyik legjelentősebb történelmi látnivalója a Ggantija templomrom, ami egy egyedülálló régészeti helyszín, a világ legrégebbi, szabadonálló építménye (a Stonehenge-nél is régebbi). Az UNESCO Világörökségének része, a történelem iránt érdeklődők számára egy kihagyhatatlan program Gozo nevezetességeinek felfedezése során.

I.e. 3600-3200 körül épülhetett ez a templom, feltárása a 19. század első felében kezdődött. A megalitikus ikertemplom méretei lenyűgözőek, a templomromok hatalmas kőtömbökből épültek fel, egyes kövek elérik az 50 tonnát is. Neve is erre utal, a ggant ugyanis óriást jelent, a közhiedelem szerint ugyanis óriások építették.

Rotunda

Ha pedig már hatalmas épületekről beszéltünk, meg kell említenünk Gozo látnivalói között a Rotunda templomot is. A sziget legrégebbi településén, Xewkija központjában lévő Rotunda 74 méter magas, 45.000 tonnás kupolája az egész szigetről jól látható, gigászi mérete a világ legnagyobbjai közé emeli.

Az épületet a 20. század elején építették, és körülbelül húsz évig tartott az építkezés. A templom tervezője, D’Amato, aki a templom belső tereit is díszítette, építészeti stílusa keveredik a barokk és a klasszikus stílusok elemeivel.

Rotunda Gozo szigetén

Málta Gozo komp menetrend

Ha sikerült kedvet csinálnunk hozzá, akkor ideje azt is tisztáznunk, hogy lehet eljutni a szigetre. Vallettából is indulhatunk, de csak ha gyalogosan akarunk átmenni a szigetre. Az út kb. 45 perc egy irányba. Tavasztól őszig szinte óránként indulnak napközben a kompok, szezonon kívül sokkal kevesebb a járat.

A másik lehetőség, hogy a sziget csücskéből, Cirkewwa város kikötőjéből induló komppal hajózunk át Gozóra. Ebben az esetben kocsival, motorral, biciklivel együtt is átmehetünk a szigetre. Innen 25-30 perc az út, Gozo szigetén pedig mindkét esetben Mgarr kikötőjébe érkezik a komp. Néhány euró a jegy fejenként, ha gyalogosan megyünk. A komp menetrend szerint egész évben 15-45 percenként indul, sőt még éjszaka is vannak járatok. Cirkewwa kikötőjéből olcsóbb a kompra a jegy.

A szigeten érdemes autót vagy elektromos biciklit bérelni, de be lehet nevezni szervezett túrákra is.

Gozo térkép

Az alábbi térképen megtalálhatók a cikkben bemutatott helyek. A megjelölt pontokra kattintva további részletek, információk olvashatók. A legnagyobb sziget nevezetes helyeiről a következő cikkben írtunk: Málta látnivalók

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com