Főoldal Városok, látnivalók Sacre Coeur érdekességek +

Sacre Coeur érdekességek + [hasznos infók, belépő]

4725
Párizs, Sacre Coeur bazilika

A Párizs fölé magasodó gyönyörű Sacre Coeur a bohém Montmartre-negyed ékköve, egy olyan párizsi nevezetesség, amit kár lenne kihagyni a városnézés programjából. Összeszedtünk néhány érdekességet és pár praktikus információt a székesegyházról.

  1. Sacre Coeur érdekességek
  2. Sacre Coeur belépő árak
  3. Sacre Coeur nyitvatartás

Sacre Coeur érdekességek

  • A Montmartre tetején álló bazilika helye már az ősidőkben is vallási jelentőséggel bírt, és a Sacré Coeur előtt is állt már ezen a helyen egy templom. Mivel ez volt a város legmagasabb pontja, a hívők úgy vélték, hogy itt lehetnek legközelebb Istenhez és a mennyországhoz.
  • A Montmartre jelentése „a Mártírok hegye”, és a helyi vértanúkról kaphatta a nevét, akik itt haltak meg a keresztényüldözés során. Többek között Párizs első püspöke, Dénes is itt halt vértanúhalált i.u. 250 körül, ami után évszázadokon keresztül zarándokok sokasága járt a Montmartre tetejére imádkozni.
  • A Sacre Coeur a 19. század végén épült meg. Alexandre Legentil és Hubert Rohault de Fleury, két katolikus üzletember fogadalmat tett a francia-porosz háború 1870-es kitörésekor: ha Franciaország elkerüli a fenyegető porosz támadást, akkor templomot építenek Krisztus Szent Szíve tiszteletére. Hosszú volt a háború, és a poroszok végül legyőzték Franciaországot, de a két üzletember tartotta magát fogadalmához: Istennek kiengesztelésként az ország bűnei miatt és a háborúban elesett 58.000 francia katona emlékének tiszteletére kezdeményezték a Sacré Coeur megépítését, amit a Nemzeti Parlament jóvá is hagyott. Egy, Párizs minden pontjáról jól látható templomot építettek a francia nép közreműködésével.
  • Paul Abadie tervei alapján épült meg román-bizánci stílusban. Nagy hatással volt a tervezőre az isztambuli Hagia Sophia és a velencei Szent Márk Bazilika. (De vannak, akik szerint a Taj Mahalra hasonlít a leginkább.)
  • A talaj laza szerkezete miatt nagyon hosszú ideig tartott az építkezés. Már maga az alapozás is sokáig tartott, több hónapot vett igénybe, mert 33 méter magas oszlopokra volt szükség, hogy ne süllyedjen az épület az agyagos földbe.
  • 40 millió frankba került a Sacré Coeur bazilika megépítése. Párizs lakosai finanszírozták az építkezést, az adományozók neve látható is a bazilika belsejének falain, az építésnél felhasznált kövekbe vésték ugyanis a neveket.
  • 39 évbe telt, míg teljesen elkészült a Sacré Coeur. A bazilika 1914-ben nyílt meg, de kitört az I. világháború, így csak azután, 1919-ben szentelték fel.
  • A korabeli szokásokkal ellentétben nem Szűz Máriáról nevezték el a bazilikát, hanem Krisztus szívének dedikálták.
  • Öt kupolája van, belsejét márvány és mozaik borítja, alaprajza görögkereszt alakú. A székesegyház 85 méter széles, 35 méter hosszú, 83 méter magas.
  • Itt látható a világ egyik legnagyobb mozaikja. A szentély felett látható Felséges Jézus mozaik Krisztust ábrázolja, 475 négyzetméter nagyságú és 1923-ra készült el.

A Sacre Coeur belülről

  • A harangtorony 83 méter magas és a világ egyik legsúlyosabb harangját rejti, ami a savoyai egyházközség ajándéka volt Párizs számára. A Savoyarde (hivatalosan Francoise Marguerite) néven ismert harang méretei lenyűgözőek: a harang 3 méter átmérőjű, a harangtest 18 tonna, míg a nyelv 850 kg súlyú. Hangja 10 km távolságra is hallható. Az Alpokban lévő Annecy-i Paccard nevű cég készítette a harangot, és 1895-re lett kész. 21 lóval vontatták fel a Montmartre tetejére. Csak nagyobb ünnepeken használják.
  • A messziről is szinte világítóan fehér Sacre Coeur különleges építőanyagának köszönheti szinte hófehér, máig csillogó színét. Abadie egy Souppe melletti kőbányából hozatta a speciális Travertínó követ hozzá, ami nagyon ellenálló és jól bírja a vizet, esőzést is. Sőt, nemhogy nem árt neki a víz, hanem kölcsönhatásba lépve a kővel kalcit válik ki belőle, ami tisztítja és így folyamatosan fehéren tartja a követ. Ugyanebből a kőből készült a Diadalív és a III. Sándor híd is.
  • A bazilika két oldalán 1-1 bronzszobor áll. Az egyik Szent (IX.) Lajost ábrázolja, a másik Jeanne d’Arc-ot.
  • A II. világháború alatt bombatalálat érte a Sacré Coeur-t, 1946-ban kezdődött meg a restaurálás.
  • Az Eiffel-torony után a Sacré Coeur csúcsa Párizs második legmagasabb pontja. Maga a Montmartre dombja 130 méter magas, a bazilika kupolája pedig 91 méter magas, így a legteteje 221 méter magasan van. Csak az Eiffel-torony „előzi meg” a maga 300 méteres magasságával, a harmadik legmagasabb épület pedig a 210 méter magas Montparnasse-torony.
  • Párizs egyik legnépszerűbb látnivalója, a francia templomok között a második (illetve ma már az első). A Sacré Coeur-t évi 11 millió turista keresi fel, míg a sajnálatos, 2019-es tűzvész óta zárva tartó Notre Dame-ot évente 13 millióan látogatták meg.
  • A székesegyház alatti kriptában, kőurnában őrzik a megépítését kezdeményező Legentil szívét, és látható itt az alapkő is.
  • A bazilika ingyenesen látogatható, de a kriptába és a kupolába csak jegy birtokában lehet le- illetve felmenni. Fotózni és videózni tilos a bazilika belsejében.
  • A Sacré Coeur kupolájából fantasztikus panoráma nyílik a városra, szinte az összes párizsi látnivaló látható. Lift nincs, 300 lépcsőt kell megmászni, hogy feljussunk, de megéri, mert páratlan élmény, ahogy a lábunk előtt terül el Párizs városa. Esti fényekben is csodálatos a látvány, ha a kupolába már nem is lehet ilyenkor felmenni, a Sacré Coeur előtti lépcsőkön üldögélve is gyönyörködhetünk a városban.

A bazilika előtti lépcső

  • A karibi Martinique szigetén – ami szintén francia fennhatóság alatt áll – van egy kistestvére a bazilikának. A Sacré Coeur kicsinyített mása 1915-ben épült meg az ottani vulkán kitörése miatt hontalanná váló lakosok előtt tisztelegve.

Sacre Coeur belépő árak

A bazilikába a belépés ingyenes. A kupolába viszont csak belépő vásárlásával lehet felmenni. A kupolába 300 lépcső megmászása után lehet feljutni. Lift sajnos nincs, de a panoráma páratlan a városra. A belépő ára felnőtteknek 5-8 euró.

Sacre Coeur nyitvatartás

  • A bazilika mindennap reggel 6:30-tól este 22:30-ig tart nyitva.
  • A kupola is mindennap nyitva tart az alábbiak szerint (az időjárás befolyásolhatja az adott napi nyitvatartást):
    márciustól október végéig: 10:00-19:00
    november 1-től: 10:00-18:00
  • A kripta jelenleg nem látogatható.
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com