Főoldal Városok, látnivalók Willendorfi Vénusz érdekességek + hasznos infók

Willendorfi Vénusz érdekességek + hasznos infók

2585
Willendorfi Vénusz szobra

A Willendorfi Vénusz egy női alakot formázó szobor, ami régészek szerint kb. 29.500 évvel ezelőtt készülhetett. Jöjjön néhány érdekesség a Bécsi Természettudományi Múzeumban megtekinthető híres alkotásról.

Willendorfi Vénusz érdekességek

  • A Willendorfi Vénuszt 1908-ban fedezte fel Szombathy József régész Ausztriában, Willendorf in der Wachau közelében, a Duna menti vasútvonal építése során végzett feltárások közben.
  • A Willendorfi Vénusz magassága 11,1 cm.
  • A telt, női alakot ábrázoló szobor a művészettörténetben a termékenység és a nőiesség szimbólumává vált. Arca kidolgozatlan, nőies vonásai hangsúlyosak.
  • Több (kb. 120 db) hasonló szobrot találtak Európában (többek között Ausztriában és Magyarországon is), ezeket vénuszfiguráknak hívják. Ilyen például a Galgenbergi Vénusz is, ami még a Willendorfinál is idősebb, 36.000 évvel ezelőtti időkből származik. Ez a szobrocska 7,2 cm magas, és alig 25 km-re Willendorftól, Krems város közelében találták.
  • A szobrot szemcsés mészkőből faragták és vörös okker festékkel festették le, amit akkoriban feltehetően temetkezéseknél használtak. Ezt a vérvörös festékréteget a felfedezés után eltávolították a szoborról.
  • Bár az alja törött, az így is látszik, hogy nem állt meg a saját lábán a szobor, valószínűleg kézben tartották. Sokat nem lehet tudni a Willendorfi Vénusz készítéséről, eredeti kulturális jelentőségéről, de valószínűleg kultikus, vallási funkciói lehettek a szobornak.
  • Elsősorban a termékenység, anyaság szimbólumának tartják, de vannak más elképzelések is.
  • Egyes történészek szerint az ilyen és ehhez hasonló kultikus kis szobrokat a nomád kőkorszaki időkben a vadászok magukkal vitték vándorlásaik során, majd halottaik mellé temették.
  • Újabb kutatások szerint az is lehetséges, hogy a Vénusz-szobrok a túlélést jelképezték. Ezek a szobrok ugyanis az utolsó jégkorszakban készültek, és a történészek azt tapasztalták, hogy minél messzebb fedeztek fel egy Vénusz-szobrot a kőkorszaki gleccserektől, annál soványabb volt. Ezért úgy vélik, hogy a szobrok a zsírosabb testek tiszteletére készültek, mert azok jobban bírták a zord időjárási körülményeket. Hogy miért nők a Vénusz-szobrok? A feltételezések szerint azért, mert a teltebb nők a rendkívüli hidegben is képesek voltak gyermekeket szülni, míg a soványabbak nem.
  • A Willendorfi Vénusz a Bécsi Természettudományi Múzeumban van kiállítva, amit a múzeum „Mona Lisájának” tartanak.
  • A múzeumban egy terem közepén önálló vitrinben van kiállítva a szobor, olyan megvilágításban, hogy úgy tűnik, mintha lebegne.
  • A Bécsi Egyetem kutatóinak vizsgálata szerint a szobor alapanyagát adó mészkő valószínűleg a Garda-tó közeléből származik.
  • Az alsó-ausztriai Willendorfban a Venusium nevű régészeti múzeumban a Willendorfi Vénusz feltárásának folyamatát is bemutatják, és láthatunk itt egyéb őskőkori leleteket is.

Egy bécsi városnézéshez a következő cikkben összegyűjtöttük a legérdekesebb helyeket: Bécsi látnivalók

A kép forrása: Steven Zucker

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com