Főoldal Városok, látnivalók Angyalvár belépő – plusz hasznos infók, érdekességek

Angyalvár belépő [2024-ben] – plusz hasznos infók, érdekességek

5277
Róma, Angyalvár

Az Angyalvár Róma egyik leghíresebb látnivalója, amit mindenképpen érdemes beiktatni a római városnézés programjába. Kedvcsinálóként összegyűjtöttünk róla néhány érdekességet és hasznos információt, többek között a belépő árakat és a nyitvatartást.

  1. Angyalvár érdekességek
  2. Az Angyalvár belülről
  3. Angyalvár nyitvatartás
  4. Angyalvár belépő 2024-ben
  5. Az Angyalvár környékének térképe

Angyalvár érdekességek

  • Hadrianus császár építtette saját magának és utódainak mauzóleumként. Több más városrendezési intézkedése is volt, de számára ez volt a legfontosabb.
  • Volt már a császároknak temetkezési helye, Augustus mauzóleuma azonban megtelt a korábbi császárok földi maradványaival, ezért volt szükség új temetkezési helyre.
  • Az Angyalvár i.u.130 körül épült, a korábban itt lévő Domitius kertjei helyén. Közel 80 évig szolgált császári temetkezési helyül, később Aurelianus falának lett a része, majd erődként és börtönként is működött.
  • Sokáig úgy is hívták, hogy Hadrianus Mauzóleuma (Mausoleo di Adriano), csak a 6. században kapott új nevet, azóta hívják Angyalvárnak (Castel Sant’Angelo).
  • Az Angyalvár volt évszázadokon keresztül Róma legjelentősebb erődje és a pápák végső menedéke.
  • Az egész épületet körülveszi egy galéria, amit körbe is lehet járni. Gyönyörű kilátás nyílik innen a Tiberisre és Rómára.
  • Nevét egy különös csoda miatt kapta az épület. A legenda szerint Szent Gergely pápa látni vélte Mihály arkangyalt a mauzóleum felett, aki kardját visszahelyezte tokjába, ezzel jelezve, hogy véget ért a Rómában tomboló szörnyű pestisjárvány.
  • Az épület csúcsán eredetileg a császár szobra állt, helyére később a ma is látható angyal került. Szent Mihály arkangyal szobra 1770-ben készült el, és a tetőteraszon közelről is megtekinthető.
  • Érdekesség, hogy Puccini Toscájában is megjelenik ez a helyszín, a főhősnő ugyanis innen, az Angyalvár tetejéről veti magát a mélybe.
  • Sok támadás és fosztogatás érte az Angyalvárat, a gótok támadásai miatt tűnt el a császári hamvak egy része, valamint az épület tetejét díszítő eredeti bronz- és márványszobrok is.
  • A sok támadás miatt a 14. században a római lakosok megpróbálták lebontani, de szerencsére nem jutottak sokra, csak a külső márványburkolatot szedték le róla.

Angyalvár esti fényekben

  • Az Angyalvár igazi monstrum. A hengeralakú erődítmény 60 méter átmérőjű, rendkívül erős, masszív épület. Alapja egy 84 méter oldalú négyszög.
  • A pápák – tudva, hogy milyen biztonságot nyújt ez az épület – egy átjárót építtettek, ami a Szent Péter bazilikát kötötte össze az Angyalvárral. III. Miklós pápa ötlete volt, hogy a Vatikánt körülvevő egykori városfal tetején titkos folyosót épít. A 800 méteres titkos folyosó kívülről észrevehetetlen volt, a bazilika melletti apostoli palotákból indult, és az Angyalvárban végződött. Néhány perc alatt ki tudott itt menekülni a pápa a Vatikánból.
  • Itt menekült ki elsőként VI. Sándor, Borgia-pápa 1494-ben, amikor a francia VIII. Károly csapatai elől menekült, valamint VII. Kelemen pápa is, aki 1527-ben menekült az Angyalvárba V. Károly, német-római császár zsoldos serege elől.
  • A Borgo-átjárón (Passetto di Borgo) keresztül tudtak kimenekülni a Vatikánból szükség esetén a pápák.
  • A Sant’Angeló híd (az Angyalhíd) vezet az Angyalvárhoz, amit 10 angyalszobor díszít. Az angyalokat Bernini és tanítványai faragták.
  • Innen, a hídról a legjobb a rálátás az Angyalvár körbástyájára, ezért még akkor is érdemes elsétálni ide, ha esetleg nem fér bele az időbe, hogy belülről is megnézzük az Angyalvárat.

Az Angyalvár belülről

Kívülről is lenyűgöző látvány, de belül is sok érdekességet tartogat. Láthatóak egyrészt a császári temetkezőfülkék és az őket körülvevő spirális folyosó, és van itt egy hadtörténeti múzeum is, többek között olyan kincses ládákkal, amiben a pápák menekítették ki a templomokból az értékes kincseket vészhelyzetekben. Látható továbbá az Angyalvárban a pápai lakosztály is, sok-sok gyönyörű freskóval és művészi alkotással.

Ízelítőt kapunk a börtönkorszakból is. Meg lehet nézni az Angyalvárban a rabok celláit és a kínzó- és kivégzőkamrát is. Itt raboskodott többek között Giordano Bruno is.

Angyalvár nyitvatartás

A római Angyalvár keddtől vasárnapig reggel 9 óra és este 19:30 között tart nyitva, a jegypénztár 18:30-kor zár.

Zárva tart minden hétfőn, valamint: január 1., május 1. és december 25. napjain.

Angyalvár belépő 2024-ben

Ahogy a Colosseum, a Vatikáni Múzeumok és megannyi más látnivaló Rómában, az Angyalvár is rendkívül népszerű a turisták körében, ezért érdemes előre, online megváltani a jegyet.

Belépőjegy ára az Angyalvárba:

A múzeumba való belépés a hónap első vasárnapján mindenki számára ingyenes, előzetes foglalás nem szükséges.

Hétvégéken és munkaszüneti napokon különösen sokan vannak, ezért ezt érdemes figyelembe venni a tervezéskor.

Az Angyalvár környékének térképe

Az alábbi térképen jelöltük az Angyalvár és a két legközelebbi metrómegálló pontos elhelyezkedését a könnyebb megközelíthetőség, áttekinthetőség érdekében. Róma többi látnivalója

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com