Főoldal Városok, látnivalók Michelangelo, Dávid szobor: 15 érdekesség és belépő infók

Michelangelo, Dávid szobor: 15 érdekesség és belépő infók

19971
Dávid szobor Firenzében

A Dávid szobor Michelangelo egyik leghíresebb műve, a reneszánsz kor egyik, ha nem A legnevesebb alkotása. Firenzében a Galleria dell’Accademia-ban található. Az alábbiakban összegyűjtöttünk sok-sok érdekességet a szoborról, illetve néhány hasznos információt a belépőjegyről és a nyitvatartásról.

Dávid szobor érdekességek

  • A firenzei Dávid szobrot Michelangelo egyetlen carrarai márványtömbből faragta ki. Ezt a hatalmas márványtömböt az egyház eredetileg más célra szánta. Herkules-szobrot akartak belőle készíttetni a Dóm számára, és bár az a munka 1464-ben elkezdődött (Agostini di Duccio dolgozott rajta), soha nem fejeződött be, mert nem találtak senkit, aki befejezte volna. A szobrászok azért nem vállalták a munkát, mert rossz minőségű volt a márvány, nehéz volt vele dolgozni.
  • A márványtömb félig kifaragva, elárvultan hevert a firenzei dóm udvarán, a kortársak csak úgy emlegették, hogy Az Óriás (Il Gigante). Bár volt egy jelentkező, aki vállalta volna a munkát, az utolsó pillanatban a döntőbizottság az akkor 26 éves Michelangelora bízta azt.
  • Michelangelo Buonarroti 1501-ben kezdett hozzá a munkához, és 3 évig dolgozott rajta.
  • Michelangelo a szabad ég alatt dolgozott, ha esett, ha fújt, gyakran étlen-szomjan. 400 aranyat kapott a szoborért.
  • 1504. szeptember 8-án leplezték le a szobrot, bár már korábban is közszemlére tették, a mester ugyanis már 1503 júniusára elkészült a nagyrészével, később már csak kisebb simításokat végzett rajta.
  • A Dávid szobor magassága 5,17 méter, súlya 5 tonna.
  • A reneszánsz időszakban több Dávid-szobor is készült Firenzében. Donatello és Verrocchio alkotásai a bibliai ábrázolást követték és serdülő fiúként ábrázolták Dávidot, a Góliáttal vívott győztes csata után, Góliát fejével a szobrok lábánál.
  • Ezzel szemben Michelangelo Dávidot elszánt, fiatal férfiként ábrázolta, aki harcra, győzelemre készül. Nem a csata után, hanem előtte, feszülten, de koncentrálva az előtte álló küzdelemre.
  • Nemcsak a pillanat megragadásában, de kivitelezésében is formabontó volt Michelangelo Dávid szobra. A szobor teljes meztelensége ugyanis szembement a középkori hagyományokkal, kötöttségekkel. A város elöljárói lenyűgözőnek találták a gigantikus szobrot, és nem botránkoztak meg az újszerű ábrázoláson.

Michelangelo Dávid szobra

  • Arról, hogy hol helyezzék el a szobrot, egy bizottság döntött, melynek tagjai között volt Leonardo da Vinci és Sandro Botticelli is. Szerették volna, ha a firenzei Dóm tetejére kerül a Dávid szobor, de mérete és súlya miatt ezt hamar elvetették, és végül a Palazzo Vecchio előtti téren helyezték el. Csak pár száz méterre volt a műhelytől a tér, de így is egy heti megfeszített munkába telt, míg átszállították a szobrot. Itt állt egészen 1873-ig, akkor került át mai helyére, a Galleria dell’Accademia dísztermébe.
  • Eredeti helyén, a Palazzo Vecchio előtt ma egy másolat áll.
  • Többször is megsérült a Dávid szobor. Először 1512-ben a talapzatát érte sérülés egy, a Palazzo Vecchio-t ért villámcsapás következtében. 1527-ben politikai zavargások voltak Firenzében, ekkor a szobor bal karja eltört. A darabjait összeszedték és Cosimo Medici kérésére 1543-ban megkezdték a restaurálását.
  • Később is többször restaurálták, de volt, aki többet ártott munkájával, mint használt. 1843-ban Aristodemo Costoli egy lábujjat restaurált a szobron, de sajnos a munkához, és az egész szobor megtisztításához egy nagyon agresszív, savas anyagot használt, ami nem tett jót a márványnak.
  • Szakértők szerint – bár nagyon lassú a folyamat, de egyértelműen látszik, hogy – a márványon apróbb repedések vannak, ami hosszabb távon nagyobb gondot is okozhat, kérdéses, hogy meddig fogja bírni a hatalmas súlyt. Szeizmológusok szerint a látogatók lábdobbanásainak rezgései apránként ugyan, de repedéseket okoznak a márványon, ezért most ennek kiküszöbölésén dolgoznak.
  • 2019-ben készült el a legkisebb, egy milliméter nagyságú Dávid-szobor a zürichi egyetem egyik kutatócsoportjában. 3D-s technológia segítségével készült el a miniatűr szobor, és bár művészettörténeti jelentősége nincs, látványos és jópofa jelképe a nanotechnológiában elért eredményeiknek.

Dávid-szobor belépő 2024-ben

A Galleria dell’Accademia az Uffizi Képtár után a legnépszerűbb firenzei múzeum. A Dávid szobor mellett Michelangelo szobrai közül több is megtekinthető, illetve számos további szobor és festmény más művészektől. Háromféle jegytípus elérhető a megtekintéséhez (személyi igazolvány vagy útlevél bemutatása szükséges az életkor igazolásához).

  • Teljes árú jegy: minden 25. életévét betöltött EU állampolgár számára
  • Kedvezményes jegy: 18 és 25 éves kor közötti EU állampolgárok számára
  • Ingyenes jegy: 18 éves kor alatt mindenki számára

A helyszínen a jegy típusától függően ugyan néhány euróval olcsóbb a jegy, mintha online vásárolnánk, viszont valószínűleg csak napokkal későbbi időpontra tudnak majd belépőt adni, ezért érdemes már legalább 2-3 héttel korábban, elővételben beszerezni a jegyeket, így ráadásul soron kívül juthatunk be a múzeumba: Belépőjegy soron kívüli bejutással

Galleria dell’Accademia nyitvatartás

A múzeum hétfőnként zárva tart, a többi napon reggel 8:15 és este 18:50 között tart nyitva. Az utolsó látogatókat 18:20-kor engedik be.

Zárva tart a következő napokon: január 1., május 1., december 25.

Firenze további nevezetes helyeit egy 1-2 napos városnézéshez a következő cikkben gyűjtöttük össze: Firenze látnivalók, nevezetességek

Az alábbi térképen a múzeum elhelyezkedése látható, illetve megjelöltük a Firenzei dóm és az Uffizi képtár helyét is.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com