Főoldal Városok, látnivalók Genfi-tó – amiket ne hagyj ki semmiképp

Genfi-tó – amiket ne hagyj ki semmiképp [térképpel]

6674
A Genfi-tó látképe

A Genfi-tó Svájc legnagyobb édesvizű tava, a világ egyik leghíresebb tava. A kiflialakú tó 73 km hosszú, szélessége a legszélesebb, középső részen 13,8 km, mélysége pedig 310 méter! 580 km2-nyi területének 60 százaléka Svájchoz, a többi pedig, a déli parti rész Franciaországhoz tartozik. A svájci oldalon Genf, Lausanne és Montreux a legnagyobb tóparti város, a francia részen Evian-les-Bains és Thonon-les-Bains a két leghíresebb üdülőhely.

A francia neve, azaz a Genfi tó másik neve Lac Léman, ami névadójára, Lemanusra utal. Páris trójai király fia volt Lemanus, aki magáról nevezte el a tavat Lacus Lemanusnak.

  1. A Genfi-tó északi partja – a svájci rész
  2. Coppet
  3. Nyon
  4. Rolle
  5. Morges
  6. Lausanne
  7. Vevey és Montreux
  8. Chillon vára
  9. A Genfi-tó francia partja
  10. Bortúrák
  11. Hajókázás
  12. Genfi tó térkép

A Genfi-tó északi partja – a svájci rész

Ikonikus látványosság a Genf kikötőjében magasba szökellő szökőkút, a Jet d’Eau, amit 1886-ban hoztak létre, és 140 méter magasra lövell fel, 200 km/óra sebességgel. Érdemes megtekinteni a genfi látnivalókat, sétálni egyet az Óvárosban, megnézni a Székesegyházat, (Cathedrale de Saint-Pierre), a Városházát (Hotel de Ville), a Maison Tavel palotát, majd felkeresni a belvárostól kicsit távolabb lévő ENSZ Székházat és környékét is.

Genf híres szökőkútja

Coppet

Genf városát elhagyva a Genfi-tó északi partján (La Cote) szebbnél szebb falvak várnak felfedezésre. Ilyen például Coppet is, a Genftől 14 km-re lévő falu, melynek 18. századi kastélya a korabeli szellemi élet központja volt. A kastély ma is látogatható, múzeumában sok érdekességet megtudhatunk a tulajdonos báró és lánya életéről, a kastélyban zajló összejövetelekről.

Nyon

A Coppet-tól északra, 9 km-re lévő Nyon városa több látnivalót is tartogat a turisták számára. Az ókori római időket bemutató múzeum mellett itt találjuk a Genfi-tó múzeumát is, ahol a tóval kapcsolatos festmények, egyéb műtárgyak, emlékek – például gőzhajómakettek – segítségével mutatják be a Genfi-tavat és történetét. A gyönyörű nyoni kastélyban kapott helyet a Történeti és Porcelán Múzeum (Musée Historique et des Porcelaines), a Nyon melletti Pranginsban lévő kastély (Chateau de Prangins) pedig a Svájci Nemzeti Múzeumnak ad otthont.

Nyon városa

Rolle

Rolle bűbájos kisvárosa a 13. századi, Savoya grófja által emelt vár körül épült meg, és bár maga a vár nem látogatható, érdemes sétálni egyet a parton. Egy aprócska szigetet is létrehoztak a part mellett 1835-ben a kikötő építésekor feleslegben maradt földből. Az Ile de la Harpe névre keresztelt kis szigeten álló obeliszk Fréderic César de la Harpe-nak állít emléket, aki egykor I. Sándor orosz cárt is tanította.

Morges

A Genfi-tó északi partjának következő érdekes kisvárosa Morges. A várban található Hadtörténeti Múzeumban (Musée Militaire Vaudois) többek között 10.000 ólomkatona idézi a háborús idők emlékét, tavasszal a város Tulipánfesztiválja vonzza a turistákat. A Morges határában lévő Tolochenaz faluban is érdemes megállni egy picit, különösen filmrajongóknak, itt élt ugyanis 1963 és 93 között Audrey Hepburn amerikai színésznő. Sírja, bronzszobra és háza ma is látható, bár utóbbi sajnos nem látogatható.

Lausanne

A gyönyörű szőlőföldekkel, apró strandokkal és kikötőkkel kísért szakasz után meg is érkezünk a Genfi-tó második legnagyobb városába, Lausanne-ba. Itt található a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és sok egyéb nemzetközi sportszövetség székhelye, így nem véletlen, hogy Lausanne-t sokszor az „olimpia fővárosaként” is emlegetik. Természetesen a város nemcsak a sportról szól, pezsgő kulturális élet, sok-sok érdekes múzeum és művészeti galéria, stílusos üzletek, kiváló éttermek és hangulatos éjszakai élet jellemzi a várost, aminek a felfedezésére mindenképpen érdemes rászánni 1-2 napot.

A Cite hangulatos történelmi negyedének legfőbb nevezetessége Svájc legnagyobb katedrálisa, a csodaszép, gótikus Cathedrale de Notre-Dame, míg a tóparti városrész legismertebb látnivalója az Olimpiai Múzeum (Musée Olympique) és a Chateau Vidy, a NOB székháza.

Lausanne katedrális

Vevey és Montreux

Lausanne után elérkezünk a svájci Riviérára, melynek két mondén városa Vevey és Montreux a Genfi-tó legelegánsabb, leggazdagabb települései. Híresek és gazdagok kedvelt üdülőhelye ez a környék, megfordult itt Victor Hugo, Ernest Hemingway is, a közelben élt hosszú ideig Charlie Chaplin (múzeumként működő birtoka, a Manoir de Ban látogatható), és ma is igen népszerű a popsztárok, sportolók, divattervezők köreiben. A környéken van háza Michael Schumachernek, Lewis Hamiltonnak is többek között.

A középkorban létesült Vevey partján sétálni már önmagában is egy élmény, de van itt néhány érdekes múzeum, Vevey-ben van a Nestlé csokoládé otthona és számos bortúra is indul ebből a bájos városból. Ilyen az 1990-es évek óta működő borvasút (Train des Vignes) is, ami a dombok között kanyarogva mutatja be a környék bortermelőit.

Vevey

Közvetlenül Vevey mellett fekszik a világhírű Montreux, mely káprázatos, mediterrán mikroklímája és elhelyezkedése miatt a Genfi-tó legnépszerűbb fürdőhelye. Csodálatos tóparti sétányát pálmafák és gyönyörű virágokkal teli park kíséri, főterén Freddie Mercury, a Queen énekesének szobra látható. Nyáron különösen népszerű Montreux városa, a minden év júliusában megrendezésre kerülő montreux-i Jazzfesztiválra a világ minden tájáról érkeznek a vendégek.

Montreux parti sétánya a Genfi tó partján

Chillon vára

Itt van a tó egyik leghíresebb történelmi nevezetessége is, Chillon vára (Chateau de Chillon), melyet Savoya grófjai emeltek a 13. században. A közvetlenül a víz partján lévő kis szigeten álló Chillon igazi képeslapra kívánkozó gyöngyszem a Genfi-tóval, a déli part, valamint a hófödte hegycsúcsok látványával a háttérben. Érdemes be is menni, és körbejárni a várat, szépséges kápolnája, falfreskói és szép, bútorozott szobái miatt mindenképpen megér egy túrát.

Chillon vára

A Genfi-tó francia partja

Noha a Genfi-tó svájci része sokkal több látnivalóval rendelkezik, egy körtúra során érdemes 1-2 települést útba ejteni a francia partszakaszon is. Evian- és Thonon-les Bains a két legnépszerűbb üdülőhely ezen a részen. Ezekben a városokban is lehet egyet sétálni, az igazán nagy élmény azonban Yvoire-ban vár a turistákra.

Aprócska kis ékszerdoboz Yvoire, egy középkori falu a Genfi-tó partján bűbájos hangulattal, rengeteg virággal és már-már mesebeli kis házikókkal. Nem véletlen, hogy sokan csak Yvoire miatt jönnek át a francia részre, szép időben ez a legszebb település a Genfi-tó partján (és sokak szerint egész Franciaországban is). Autóval is megközelíthető, vagy akár hajóval is, mivel van saját kikötője, ahova Genfből és Nyonból is indulnak menetrendszerinti járatok.

Yvoire

Bortúrák

A Genfi-tó északi partja a fentebb említett városok és kisebb falvak mellett szőlőültetvényei miatt is különleges vidék. Már a római korban meghonosították itt a szőlőművelést, amit aztán később a keresztény szerzetesek is folytattak, így igazán nagy múltra tekint vissza a környék, ahogy mondani szokták, tökéletesebb helyet nem is lehetne találni a szőlőművelésre.

Genf és Lausanne között lankásabb, Lausanne és Montreux között meredekebb hegyoldalakon zajlik a szőlőgazdálkodás, ez utóbbi teraszos művelésű szakaszt hívják egyébként a Lavaux vidéknek (ami egyébként az UNESCO Világörökségének is része), míg az előbbi a La Cote. Könnyedén felfedezhető mindkét borvidék a szervezett túrák mellett akár önállóan is, mivel rengeteg gyalogos- és bicikliútvonal van kialakítva, a borgazdaságok pedig jobbnál jobb bor- és gasztronómiai programokat kínálnak.

Szőlőskertek a Genfi-tó mellett

Hajókázás

1823-ban egy Tell Vilmos névre keresztelt gőzhajó szelte át először a tavat, addig csak vitorlások közlekedtek rajta (közülük kettő máig fennmaradt: a Vaudoise Lausanne-ban, a Neptune Genfben látható). A régi időket idézik ugyanakkor a modern hajók mellett ma is közlekedő tradicionális, 20. század elejéről származó gőzhajók.

A Genfi-tó legtöbb városa között menetrendszerinti hajójáratok üzemelnek, így aki szeretné nemcsak a partról, hanem a vízről is megcsodálni a Genfi-tavat és környékét, számos hajós program közül választhat.

Gőzhajó a tó vizén

Genfi tó térkép

Az alábbi Genfi tó térképen feltüntettük a tó partjának városait, látnivalóit. A bal felső sarokban lévő apró nyílra vagy a megjelölt helyekre kattintva további információk láthatók az adott helyről.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com