Főoldal Városok, látnivalók 20+1 érdekesség a Rockefeller Centerről

20+1 érdekesség a Rockefeller Centerről

2710
A Rockefeller Center az 5. sugárútról

New York egyik leghíresebb látnivalója, turisták millióinak célpontja a Rockefeller Center, de legtöbben elsősorban a korcsolyapályájáról és a karácsonyfáról ismerik. Pedig a Rockefeller Center sokkal több ennél. Összeszedtük a legfontosabb érdekességeket, belépő árakat, nyitvatartási időt, mindent amit tudni érdemes róla.

  • Bár sokan azt hiszik, a Rockefeller Center egy épületet jelent, mint például az Empire State Building, valójában ez egy 19 épületből álló komplexum, melyet a Rockefeller család hozott létre.
  • John D. Rockefellerről kapta a nevét, ő volt az, aki 1928-ban átvette az épületegyüttest a Columbia egyetemtől, és fejlesztésekbe kezdett 1930-ban. Ő maga elsősorban jótékonykodással foglalkozott, ez a nagy volumenű beruházás volt életének egyetlen, de nagyon is meghatározó üzleti vállalkozása. Célja az volt, hogy létrehozzon egy „várost a városban”.
  • Eredetileg az volt a terv, hogy Operaházat építenek ide a Metropolitan Operával közösen, de az 1929-ben kezdődő Nagy Gazdasági Világválság miatt változtattak az eredeti terveken és Rockefeller végül partner nélkül, teljesen magánvállalkozásként kezdett hozzá a fejlesztésekhez.
  • Rockefeller nem szerette volna, ha a nevéhez kötik az épületegyüttest, de végül a család egyik tanácsadója, aki PR ügyekben is jártas volt, kimondottan azt javasolta, hogy Rockefeller Center legyen a neve, mert így vonzóbb lesz a bérlők számára.
  • Ez volt a modern idők legnagyobb szabású magánépítkezése. 1930-ban kezdődött és 1939-ra készült el teljesen a 14 Art Deco stílusban épült épületből álló komplexum. A projekten összesen 40.000 ember dolgozott.
  • A központi épület 70. emeletén alakították ki 1933-ban a Top of the Rock néven ismert kilátóteraszt, amely az Empire State Buildinghez hasonló népszerűségnek örvend a New Yorkba látogató turisták körében. Sőt, egyesek szerint az elhelyezkedése még jobb is, ráadásul innen magát az Empire State Buildinget is láthatjuk. Itt kevesebben vannak, de a jegyet mindenképpen érdemes előre megváltani konkrét időpontra. Naplemente idején a legszebb, ilyenkor még világosban, és sötétben is megnézhetjük Manhattan fantasztikus panorámáját.

Esti kilátás a Top of the Rock teraszáról

  • Később bővült a komplexum: része lett egy további épület, ami 1947-ben épült és 4, az 1960-70-es években épült nemzetközi stílusban épült felhőkarcoló is.
  • 89.000 négyzetméternyi területen terül el, az Ötödik és Hatodik sugárút között. Összesen 743.000 négyzetméter a belső terek mérete.
  • Fő épülete az úgynevezett 30 Rockefeller Center, melyet Comcast Building, 30 Rock néven is ismernek, míg régebben RCA Building, később GE Building volt a neve. A Rockefeller Center magassága 266 méter. A felhőkarcoló 70 emeletes. Itt található egyébként az amerikai NBC TV-csatorna központja (és néhány studiója is), a 65. emeleten található Rainbow Room pedig Manhattan egyik legcsodálatosabb panorámájával rendelkező étterme.
  • A 30 Rock építkezésén készült 1932-ben Charles C. Ebbets híres fotója (Lunchtime atop a Skyscraper), melyen építőmunkások ülnek 260 méter magasban egy acélgerendán és ebédelnek.

Lunch Atop a SkyScraper, a híres fotó

  • A Radio City Music Hall is a komplexum része. 1932 végére készült el, akkor a világ legnagyobb és legfényűzőbb színházának számított. A 6000 férőhelyes Music Hall Manhattan egyik legnépszerűbb turistalátványosságává vált, belső tere a világ egyik legjelentősebb Art Deco stílustára. Filmbemutatók, világsztárok koncertjei, Tony és Grammy díjátadók is voltak már itt. A világ leghíresebb előadói számára egy igazi kultikus helyszín. 70 éve hagyományosan minden karácsonykor megrendezik itt a Radio City Christmas Spectacular című műsort.

Radio City Music Hall New Yorkban

  • A Rockefeller Center (illetve annak főépülete, a Comcast Building) előtt felállított karácsonyfa is turisták millióit vonzza a városba minden évben. A fa mérete változik, a legmagasabb fa 30 méteres volt, a legkisebb 18 méter. A Rockefeller Center vezető kertészének vannak bevált lelőhelyei a fa beszerzésére, de van lehetőség egyéni felajánlásokra is. Bárki jelentkezhet és felajánlhatja saját fáját a Rockefeller Center honlapján, így választották ki például 2015 karácsonyfáját is, amit egy család ajánlott fel, tartottak tőle ugyanis, hogy a túlméretes fa rádől a házukra, és gondolták, tökéletes helye lehetne Manhattanben. A felajánló család mindig VIP meghívót kap a karácsonyfa égőinek felkapcsolási ünnepségére.
  • A főkertész általában forma és erősség alapján választja ki az év karácsonyfáját. Fontos, hogy minden irányból gyönyörű legyen – még felülről is, ezért helikopterről is megtekintik döntés előtt a fát – és hogy elbírja a nehéz díszeket és a rengeteg égőt. A fát kb. 50.000 égővel világítják ki, amely összesen 8 km-nyi huzalt jelent. 2004 óta egy 3 méter átmérőjű, 25.000 Swarovski kristályból és törhetetlen üvegből készült csillag a fa csúcsdísze. (Ára kb. 35.000 dollár, míg a fa nagyjából 25.000 dollárba kerül.)
  • Az első karácsonyfát még az építkezéseken dolgozó munkások állították 1931 karácsonyán, a gazdasági világválság közepén szerényen papírgömbökkel, tobozokkal, áfonyafüzérekkel, konzervdobozokkal díszítették. A fa azóta is a túlélés, az újrakezdés jelképe. 1944 karácsonyán, a kivilágítatlan fát a világháború végének reményében, míg 2001 decemberében, a szeptemberi tragédia utáni újrakezdés szellemében állították.
  • A hatalmas energiaigény miatt 2007 óta a Rockefeller tetején elhelyezett napelemekből nyert energiával biztosítják a rengeteg égő működtetését. Naponta 1200 kWh energiát spórolnak így meg, ami kb. négy 180 négyzetméteres családi ház egyhavi energiaigénye – egyes számítások szerint.
  • Évek óta hagyomány, hogy a lebontás után újrahasznosítják a fenyőfát. Sokáig az volt a szokás, hogy felaprították és az így kapott hatalmas adag mulcsot átadták a cserkészeknek, hogy eladják, majd az így szerzett bevételt a cserkészek rendezvényeire fordíthassák. A törzs nagy részét egy időben az amerikai olimpiai lovaglócsapat kapta meg, akik az ugratók akadályait is ebből készítették. Néhány éve azonban már a Habitat for Humanity szervezet kapja meg a fát további hasznosításra. Volt olyan év, amikor ajtókeretet készítettek rászorulók számára épített házakba, máskor New Orleans-ban építettek belőle faházakat, hogy a Katrina hurrikán áldozatait segítsék. Minden évben találnak valamilyen nemes célt, amire fel lehet használni a fát, így karácsony után is jó helyre kerül a hatalmas fenyő.
  • Többször is előfordult, hogy hóbortos kalandorok megpróbáltak felmászni a karácsonyfára. A többség csak a móka kedvéért teszi, de arra is volt már példa, hogy valaki politikai üzenetet akart kommunikálni ezzel az akcióval. Akármi is a motiváció, a karácsonyfa megmászása rendőrségi ügynek számít, nem érdemes ezzel próbálkozni.
  • Október közepétől március közepéig tart nyitva a korcsolyapálya, ahol bárki korizhat egyet, ha át szeretné élni a filmekben oly sokszor látott élményt. Telente kb. fél millió ember keresi fel ezért az életre szóló élményért a Rockefeller Centert korcsolyázóként vagy nézőként. Maga a korcsolyapálya sem egy újkori hóbort eredménye, már 1936 óta megvan, akkor szerzett tudomást ugyanis a kültéren is megvalósítható műjégpálya technikai kivitelezésének lehetőségéről Nelson Rockefeller, és úgy vélte, jó mulatság lenne ezzel bővíteni a Rockefeller Center szolgáltatásait.

Korcsolyapálya a Rockefeller Center előtt

  • Bár sokan csak kívülről járják körbe az épületeket, érdemes egy-egy felhőkarcoló előcsarnokába is bekukkantani, csodálatos falfestmények és szobrok díszítik az épületek belső tereit. A kívül található Prometheus szobor egy igazi ikonikus New York-i szobor, amit mindenképpen érdemes megnézni, ha a Rockefeller Centernél járunk.

Prometheus szobor a Rockefeller előtt

  • A téren látható zászlósor is része a Rockefeller Centerről bennünk élő képeknek, ami nem véletlen, hiszen 200 lobogó sorakozik itt. Általában az ENSZ tagországainak, az USA államainak zászlói és aktuális eseményekhez köthető jelképes zászlók láthatóak itt, de nemzeti és állami ünnepeken minden zászlóhelyen az amerikai lobogó díszeleg.

A zászlósor a Rockefeller előtt

  • 2010-ben egy Lego rajongó építész elkészítette a Rockeller Center Lego-másolatát is a Lego Építészeti sorozatának részeként.

Mielőtt felmehetnénk a kilátóteraszra szigorú biztonsági ellenőrzésen kell átesni. Kést, szúrásra alkalmas tárgyat, valamint étel és italt nem lehet felvinni magunkkal.

Top of the Rock nyitvatartás

A lift nagyon gyorsan eléri a 70. emeletet, ahol az üvegfallal körülvett teraszra kilépve gyönyörködhetünk a manhattani panorámában. A fenntartókodás nincs időtartamhoz kötve, tetszőleges ideig nézelődhetünk a teraszon. Felmehetünk akár még világosban és megvárhatjuk nyugodtan, míg besötétedik, és kigyulladnak Manhattan fényei.

  • Naponta:
    8:00-24:00 (az utolsó lift 23:00-kor megy fel a toronyba)

Rockefeller Center, Top of the Rock belépő árak

A belépőjegyet előzetesen kell megvásárolni online vagy a helyszínen. A vásárlás során ki kell választani a kívánt időpontot, de az egy adott időpontra foglalható jegyek száma korlátozott, ezért ha biztosra akarunk menni, akkor érdemes legalább néhány héttel korábban foglalni, pláne ha a nyári csúcsidőszakban, naplemente környékén szeretnénk feljutni.

Egy kicsivel drágábban vásárolhatunk rugalmas jegyet is, amivel nem vagyunk egy konkrét időponthoz kötve, hanem választhatunk, ami például rossz idő esetén tud nagyon jól jönni vagy ha bármi más közbejönne, ami miatt nem tudunk megjelenni az előre lefoglalt időpontban. A rugalmas jegy megvásárolható online erre a linkre kattintva. A fix időpontra szóló jegyek pedig erre a linkre kattintva. A Top of the Rock belépő árai az alábbiak:

  • Felnőttjegy (rugalmas): 41.37 USD
  • Felnőttjegy (fix időpontra): 38 USD
  • Gyerekjegy (6 és 12 éves kor között, rugalmas): 34.84 USD
  • Gyerekjegy (6 és 12 éves kor között, fix időpontra): 32 USD
  • 62 éves kor felett (rugalmas): 39.20 USD
  • 62 éves kor felett (fix időpontra): 36 USD
  • 6 éves kor alatt ingyenes
  • Naplemente körüli időpont foglalása esetén 10 dollárral többe kerülnek a jegyek.

A Top of the Rock megközelítése

Az alábbi térképen látható a bejárat az információs pultokhoz, illetve a kilátóteraszhoz vezető liftekhez.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com