Főoldal Repülőjegy ártesztek Illetékek és adók az árak nélkül

Illetékek és adók az árak nélkül

4331

Mostanában sok vita van a repülőjegyek végső árát illetően. A teljes ár feltüntetése kötelező legyen-e a reklámokban, honlapokon, vagy maradhat az eddigi gyakorlat, azaz az árak feltüntetése az egyéb illetékek, díjak és adók nélkül. Hogy megkönnyítsük a véleményformálást, összegyűjtöttük, melyik fapados, mekkora díjat számol fel budapesti indulású járatain.

Sokan megtévesztőnek érzik, hogy a reklámokban szereplő 10, 999, 1990 stb. forintos repülőjegy árakhoz a foglalás során még több ezer forintos díj adódik hozzá illetékek, adók és egyéb szolgáltatási díjak formájában, így az akciós ár többszörösét is elérheti a végső fizetendő összeg. Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy az akciós fapados jegyek ára sokszor még a plusz díjakkal együtt sem éri el a hagyományos légitársaságok illetékek, adók nélküli árait. Természetesen most pusztán csak az árakat tekintjük, és nem említjük az egyéb szolgáltatásokat, például az ingyenes szendvicset, üdítőt, napilapot stb., amelyeket a hagyományos légitársaságok nyújtanak azért, hogy növeljék az utasok kényelmét.

Az árak jobb összehasonlíthatósága érdekében az Európai Bizottság javaslatot nyújtott be, amelynek értelmében a jövőben a légitársaságok csak a teljes, valódi árat tartalmazó reklámokkal hirdethetnék járataikat, amivel elkerülhetőek lennének a félreértések. Sokan ugyanis úgy vélekednek, hogy egyes légitársaságok a repülőjegyek árának egy részét is az illetékekbe építik bele, így egy olcsóbbnak tűnő jegy végső ára magasabb is lehet, mint egy másik légitársaság ajánlata, ahol az akciós jegy drágább ugyan, de alacsonyabb illetékeket kell kifizetni.

Az Európai Bizottság javaslata adta az ötletet, hogy megnézzük, melyik fapados légitársaság, mekkora díjat számít fel különböző jogcímeken, az alap jegyáron felül. Az összehasonlíthatóság kedvéért csak a Ferihegyi repülőtérről induló járatok díjait gyűjtöttük össze. A teljesség kedvéért még azt mindenképpen le kell írni, hogy a plusz díjak egy részét a légitársaságok a repülőtereknek fizetik ki, ami azért fontos, mert a diszkont légitársaságok többsége Budapesten az 1-es terminált használja, amelynek díjai alacsonyabbak, mint a nagyobb, 2-es terminál díjai.

A legkisebb díjat a SkyEurope oldalán találtuk, náluk 3278 forintot kell hozzáadnunk az alapárhoz. Az easyJet honlapján kereken 4000 forintot találtunk az adók és illetékek mellett feltüntetve. Sorban utánuk a Norwegian és a Jet2 légitársaság következik 4904, illetve 5612 forintos tételekkel. Nem sokkal magasabb a Sterling díja sem, itt 5993 forinttal kell számolni, ha átszámítjuk a 22 eurót. A legmagasabb díjakat az Air Berlin, a Germanwings és a Wizz Air számítja fel. Az Air Berlin, amely a 2-es terminált használja, adók és illetékek címén mindössze 10 eurót számít fel, de ehhez még hozzá kell adni 18 euró kerozin pótdíjat, és így jön ki a 28 eurós, 7628 forintos végösszeg. A Germanwings jegyeinél 8069, illetve 8780 forintos díjakkal találkozhatunk attól függően, hogy Stuttgartba, vagy Kölnbe szeretnénk repülni. Az adókért és illetékekért a legtöbbet a Wizz Airnél kell fizetnünk. A 8990 forintos összeg legnagyobb részét a kerozin pótdíj teszi ki, amely 4060 forint.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com