Főoldal Horvátország nyaralás Rab sziget látnivalók, nyaralás + hasznos infók

Rab sziget látnivalók, nyaralás + hasznos infók [2024-ben]

9346
Rab sziget tornyai

A magyar turisták által is igen kedvelt Rab-sziget a horvátországi Kvarner-öböl déli részén található. A Budapesttől kb. 550 km-re lévő sziget az egyik legkönnyebben elérhető horvát sziget, népszerűsége a nyaralók körében töretlen.

A napsütés, a tenger és a szépség szigetén, a Horvátországban ritkának számító homokos strandok mellett jellegzetes kopár hegyek, gyönyörű erdős vidék, Európa-szerte ismert középkori fesztivál és sok-sok remek túra- és bicikliútvonal várja az utazókat. Mi sem bizonyítja jobban azt, hogy csodás erdőket is találunk a szigeten, mint maga a neve. A Rab név ugyanis nem a börtönben élőkre utal, szó sincs erről, az eredeti Arba szóból ered, ami latinul „sötét erdővel borított”-at jelent, és a sziget délnyugati részén lévő erdős vidékre utal.

  1. Rab város
  2. Lopar
  3. Kampor
  4. Dundo erdő
  5. Goli Otok
  6. Supetarska Draga
  7. Túra a Kamenjak csúcsra
  8. Fürdési lehetőségek Rab szigetén
  9. Hajókirándulás Rab szigetről indulva
  10. Szállások Rab szigetén
  11. Rab sziget megközelítése
  12. Vásárlási lehetőségek

A szigeten már az ókorban is éltek, akkoriban „boldog sziget” néven ismerték, és ezt a jelzőt ma is gyakran használják. Fénykorát a középkorban élte Rab szigete, az utóbbi száz évben pedig a turizmusnak köszönhetően vált ismét rendkívül népszerűvé.

Aprócska szigetről van szó, így a természeti szépségek és a kellemes, kisgyerekes családok számára is élvezhető homokos tengerpartok mellett csak néhány látnivaló van, ezeket mutatjuk be az alábbiakban.

Rab város

Rab-sziget látnivalói közül a legnagyobb történelmi múlttal Rab városa rendelkezik. I.e. 350 körül is lakott volt már a város, a ma is látható óvárosi várfal és a város hangulata pedig a középkori fénykort idézi. Rab városa a sziget legszebb és legnagyobb települése (a maga 600 állandó lakosával).

Jellegzetessége, és egyben a sziget jelképe is a város fölé magasodó 4 románkori harangtorony, melyek közül a legrégebbi a 11. században épült. Két toronyba fel is lehet menni, magukra a tornyokra pedig a Szent Kristóf kápolna feletti kilátóteraszról lehet rálátni. Fantasztikus a panoráma a városra és a tengerre is.

Rab város bájos, macskaköves utcákkal teli középkori óvárosa a nappali csend után esténként nagyon hangulatos, az éttermek, bárok körül pezseg az élet. Naplemente idején a kikötőből (Aci Marina) csodálatos a panoráma a városra, ezt is érdemes egy koraesti séta alatt útba ejteni.

Rab városa a szigeten

Főszezonban sok turistacsalogató rendezvény van a városban, élőzene és kisebb-nagyobb fesztivál szinte minden hétvégén van. A legérdekesebb program minden évben a július 27-i Szent Kristóf napja alkalmából rendezett háromnapos ünnepség, a Rabska Fjera. Ilyenkor középkori ruhába bújnak az emberek, korabeli mesterségeket, ételeket mutatnak be, lovagi tornát és jelmezes felvonulást tartanak, így valóságos időutazásra invitálják a nyaralókat.

Az óváros közelében, onnan pár perc sétával érhető el a Komrcar Parkerdő, ami Horvátország egyik legszebb parkja.

A város hosszan elnyúlik Banjol és Barbat irányába, a három település szinte össze is nőtt már, a Lungo Mare hosszú, tengerparti sétányon végig is járhatjuk őket. Banjol egy nyaralóövezet, melyet kifejezetten azért hoztak létre, mert a turizmus fejlődésével Rab városa már nem bírta befogadni a rengeteg üdülővendéget. Csodás, domboldalban fekvő nyaralóiból Rab óvárosára is rálátni.

Barbat is üdülőövezet, sok-sok új apartmanházzal, és bár évszázadokig kihalt volt, érdekesség, hogy itt egykor görög katonák helyőrsége működött.

Lopar

A sziget második legnagyobb városa Lopar, amely elsősorban a Horvátország egyik legjobb strandjának is tartott Paradicsom-strandról (Rajska Plaza) híres. Hatalmas kiterjedésű homokos partja miatt keresik fel a legtöbben, ez a sziget strandközpontja, itt minden a nyaralókról szól. Minden évben megrendezik a Homokszobor Fesztivált, ilyenkor fantasztikus alkotások készülnek a strandon homokból.

A városban sétálva érdemes megnézni a Keresztelő Szent János templomot, amelyben nemcsak miséket, hanem nép- és komolyzenei koncerteket is rendszeresen tartanak, valamint felsétálni a kompkikötő felett, a fenyőerdőben található Szűz Mária templomhoz is. Itt minden évben szeptember 8-án nagy ünnepséget tartanak, sok-sok programmal.

Loparhoz kapcsolódó érdekesség, hogy a legenda szerint itt született a 4. században Szent Marin kőfaragó, az olaszországi San Marino városállam egyik alapítója is. Erre a mai napig nagyon büszkék a helyiek, ezért ne csodálkozzunk, hogy sok hely (kemping, hotel, stb.) viseli a San Marino nevet Loparban.

Lopar közelében, a sziklás szirtek között található a Medova Buza barlang, amely a búvárok számára lehet érdekes.

Rab sziget kikötő

Kampor

Loparhoz hasonlóan Kampor is kellemes, homokos strandjáról híres. Tengerpartjának különlegessége, hogy egy patak folyik a tengerbe a strand közepén, melynek vize szinte forró.

Maga Kampor egy halászfalu, régi kőházakkal, gyümölcsöskertekkel és mediterrán hangulattal. Nyáron igen zsúfolt, így bájából sokat veszít, de érdemes azért sétálni itt is egyet strandolás után.

Két látnivaló van a településen, egy kolostor és egy történelmi emlékhely. A gyönyörű Szent Eufémia-öbölben álló Szent Eufémia ferences kolostorban kulturális programokkal színesített fesztivált rendeznek minden évben. Az emlékhely a II. világháború idején itt működő koncentrációs tábor emléke előtt tiszteleg.

Dundo erdő

Kamportól nyugatra, a Kalifront félszigeten van egy érdekesség, amit szintén érdemes felkeresni a Rab-szigeten. A Dundo erdő (Dundovo) egy egyedülálló, védett, 109 hektáros, fenyvesekből és tölgyekből álló erdő, ami remek kirándulási úti cél túrázóknak, bicikliseknek és azoknak is, akik egyszerűen csak szeretnének egy frissítő, erdei sétát tenni a sok napozás, strandolás közepette.

A kabócák hangjától zajos erdőben sétálva gyönyörű öblöket is láthatunk, sőt, akár fürödni is lehet.

Olivafa a szigeten

Goli Otok

Loparral szemben van a kopár Goli Otok (Meztelen sziget), mely természeti adottságai és nagyon tagolt partvonala miatt nem volt alkalmas arra, hogy település jöjjön létre rajta. Arra viszont alkalmasnak találták, hogy egy börtönt és munkatábort hozzanak itt létre, így 1949-1988 között Jugoszlávia egyik legszigorúbb politikai börtöne működött a szigeten.

A horvát Alcatrazként is emlegetett szigetet manapság hajókirándulások keretében lehet meglátogatni. Az egykori börtönsziget lepusztult, romos épületeiben láthatjuk a cellákat, az étkezőket és azokat a műhelyeket is, ahol a rabok kerámiatermékeket készítettek. A férfiakat itt, a nőket pedig a szomszédos Sveti Grgur szigetén tartották fogva, oda is át lehet menni hajóval.

Supetarska Draga

A sziget egyik legrégebbi települése, Supetarska Draga egy hatalmas öböl partján található a sziget észak-nyugati részén. A csendes kis halászfaluban van Rab-sziget legjelentősebb történelmi látnivalója, az 1059-ben épült, és ezzel a sziget legöregebb templomának számító Szent Péter (Supetar) bazilika. Június 29-én minden évben ünnepséggel tisztelegnek Szent Péter előtt.

Érdekesség búvárkodni vágyóknak, hogy van itt, a Sorinj-fok közelében egy elsüllyedt ókori hajó, melynek amfora szállítmánya ma is látható a tenger fenekén.

Túra a Kamenjak csúcsra

Autóval, biciklivel vagy akár gyalog is feljuthatunk a sziget legmagasabb pontjára, azaz a Kamenjak csúcsra, amely 410 méter magasan található. A csúcson holdbéli táj fogadja a túrázókat, és persze lenyűgöző kilátás a környék szigeteire, illetve Rab városára. Aki autóval szeretne feljutni, annak mindenképpen érdemes tisztában lennie azzal, hogy az út rossz minőségű és keskeny. A túrázóknak is kemény terepre kell készülniük, ajánlott a bakancs viselete, de legalábbis egy zárt cipő. Rab városából és Loparból is indul turista út a csúcsra. A hegy tetején található egy étterem is.

Fürdési lehetőségek Rab szigetén

A szigeten nagyon változatos helyeket lehet találni a fürdéshez és a napozáshoz egyaránt. Több, homokos, lassan mélyülő strand is van, ami ideális a kisgyermekes családok számára, de vannak vadregényes, sziklás partszakaszok, védett öblök is, ahol lehet úszni és búvárkodni. A sziklás, aprókavicsos részeken érdemes fürdőzés közben és a parton is úszócipőt viselni, ami egyrészt kényelmesebb közlekedést tesz lehetővé a köveken, másrészt védelmet nyújt a tengeri sünök szúrásaival szemben.

Ha van saját napernyőnk vagy strandsátrunk, akkor érdemes magunkkal vinni, de a legtöbb esetben van lehetőség napernyő bérlésére is. A kiépített részeken többféle vízisportot is kipróbálhatunk. Az egyes strandokról, pontos elhelyezkedésükről, a parkolási lehetőségekről bővebb információkat a következő cikkben gyűjtöttünk össze: Rab sziget strandjai részletesen

Rab város a tengerről

Hajókirándulás Rab szigetről indulva

Több lehetőség is van a közeli szigetek felfedezésére. Választhatjuk a menetrend szerinti kompokat, de akár benevezhetünk egy szervezett hajókirándulásra is. A legközelebbi két sziget Krk és Pag, amely elérhető komppal, illetve a szárazföldön Fiume (Rijeka).

Szervezett hajókirándulások keretében további szigetekre is eljuthatunk, például Losinj szigetére vagy a szomszédos Goli Otokra, amelyről fentebb is írtunk már. Útközben lehet, hogy delfinekkel is fogunk találkozni. Ha van engedélyünk, akkor bérelhetünk is hajót, amellyel felkereshetjük a sziget rejtett strandjait.

Hajó a sziget mellett

Ha a közeli Pag vagy Krk szigetére szeretnénk kirándulni, akkor a legolcsóbb lehetőség a komppal történő átkelés. A kompra nemcsak autóval, hanem biciklivel és motorral is felmehetünk. Rab város kikötőjéből az út kb. 45 perc Pag szigetére. Krk szigetére Loparból indulnak a hajók, az út kb. 1,5 óra. A pontos menetrendről érdemes tájékozódni a hajótársaság honlapján.

Szállások Rab szigetén

A gyönyörű természeti környezet, a homokos strandok és a gyors megközelíthetőség miatt nagyon népszerű a magyar turisták, kisgyerekes családok körében. Rab szigetén több száz szállásból választhatnak a nyaralásra érkezők. Az olcsóbb apartmanoktól kezdve a teljes ellátást nyújtó szállodákig, villákig minden típusú szállásból válogathatunk. A kiválasztásnál érdemes figyelni a számunkra fontos szempontokra, például az elhelyezkedésre: strandhoz közeli vagy az óvároshoz közeli legyen? Az ingyenes parkolási lehetőség is fontos szempont lehet. Vannak ugyanis szállások, ahol a parkolásért éjszakánként külön díjat számítanak fel.

Apartmanok

Az apartmanok, magánszálláshelyek kínálatában nagyon eltérő lehet az egyes szállások elhelyezkedése és minősége. Habár több száz apartmanból lehet válogatni, ha júliusban vagy augusztusban szeretnénk a szigeten pihenni, akkor akár már hónapokkal korábban érdemes lefoglalni az ideálisnak tűnő szállást, mert a legjobb helyek még a nyár előtt el szoktak kelni. Az árak fejenként és éjszakánként kb. 7.000 forinttól kezdődnek, de a tengerre néző panorámával, modern berendezéssel, jó felszereltséggel rendelkező apartmanok ára ennek a többszöröse is lehet. Az igényeinknek leginkább megfelelő szálláshely megtalálásában jól jöhet egy szálláskereső honlap, ahol számos szűrési lehetőség segítségével gyorsan és kényelmesen találhatjuk meg a számunkra legmegfelelőbb, legjobb és legolcsóbb szállást. Keresek egy jó apartmant Rab szigetén!

Szállodák

Szállodából csak néhány van a szigeten, és jellemzően drágábbak is a magánszálláshelyeknél, viszont általában több szogáltatást nyújtanak a vendégek számára mint az apartmanok. Érdemes itt is áttekinteni, hogy az elhelyezkedés és a kínált szolgáltatások alapján melyik szállodában töltenénk el legszívesebben a szabadságunkat. A sziget összes szállodájának listája ide kattintva tekinthető meg.

Rab sziget megközelítése

Rab szigete a leggyorsabban megközelíthető horvátországi szigetek között van. A Budapest Rab sziget távolság kb. 550 km, az útvonal nagyrészt autópályán halad. Az utolsó 80 km-t már autóúton kell megtenni, illetve Stinica városában kompra kell szállni, ahonnan 30 perc alatt visz át a hajó Misnjak kikötőjébe. A szigeten már nincsenek nagy távolságok, 15-20 perc alatt szinte mindegyik település elérhető. Az út összege a magyarországi matricából, a komp díjából és a horvátországi autópályadíjakból (fizetős kapuk) tevődik össze. Az autópályadíjak összege átszámítva oda-vissza összesen kb. 14.000 forint az árfolyamtól függően. A kompra a személyautó díja oda-vissza 200 kuna, a retúr felnőttjegy 34 kuna, a gyerekjegy 16 kuna.

Rab sziget látképe

Vásárlási lehetőségek

A nagyobb horvát boltláncok közül a Konzum és a Tommy több üzletét is megtalálhatjuk a szigeten. Főként Rab város környékén vannak élelmiszerüzletek, de Lopar mellett is fekszik egy nagyobb Konzum. A nagyobb láncok boltjai mellett természetesen kisebb élelmiszerüzletek, pékségek is vannak.

A lenti Rab sziget térképen bejelöltük a bemutatott látnivalókat, fürdőhelyeket, nagyobb üzleteket. Az egyes helyekről további részleteket a bal felső sarokban lévő apró nyílra vagy a megjelölt pontokra történő kattintással lehet megtudni.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com