Főoldal Városok, látnivalók Sevilla látnivalók, ezeket nézd meg mindenképp

Sevilla látnivalók, ezeket nézd meg mindenképp [térképpel]

1776
Sevilla városa

Andalúzia fővárosa, Sevilla ma már Budapestről is könnyedén elérhető. Néhány órás repüléssel egy egészen más világba csöppenünk ebben a nyüzsgő városban. A csodálatos történelmi épületek, a fantasztikus terek, a hangulatos óváros és a flamenco napokra elegendő programot kínál Sevillában. Sevilla látnivalók igazi tárházával rendelkezik, cikkünkben bemutatjuk a leghíresebbeket, és a cikk végén egy térképen is feltüntettük őket, így könnyebb lesz megtervezni a városnézés útvonalát is.

  1. A sevillai katedrális
  2. Giralda harangtorony
  3. Alcázar
  4. Maria Luisa Park
  5. Plaza de Espana
  6. Metropol Parasol
  7. Pilátus háza
  8. Barrio Santa Cruz
  9. Aranytorony
  10. Flamenco Múzeum
  11. Sevilla látnivalók térképen

A sevillai katedrális (Santa María de la Sede katedrális)

Az első számú sevillai látnivaló az óváros szívében álló, és szinte mindenhonnan látható világhírű sevillai katedrális. A monumentális épület a világ legnagyobb gótikus katedrálisa, az UNESCO Világörökségének része.

A katedrális építése a 15. században kezdődött, és több mint 100 évbe telt, mire elkészült. A korábban itt álló Almohad mecset helyén épült fel, bár egyes részeit (a tornyot, a narancsligetet és néhány oszlopot) megőrizték. Amikor elkészült, a világ legnagyobb székesegyháza volt, megelőzve az isztambuli Hagia Sophia-t is, ma a világ harmadik legnagyobb temploma.

Kívülről is lenyűgöző, de mindenképpen érdemes belülről is megnézni a sevillai katedrálist. A főhajó 117 méter hosszú, 76 méter széles és 40 méter magas. Elképesztő méretek, hihetetlen építészeti remekmű. Felsorolni is nehéz, mi minden látható itt, ezért csak néhányat emelünk ki közülük. Gyönyörű a főoltár, ami Jézus életének jeleneteit mutatja be, és sok-sok gyönyörű alkotást láthatunk olyan híres spanyol művészektől, mint például Murillo, Goya vagy Pedro de Campana.

A katedrális kereszthajójában látható Kolumbusz Kristóf sírhelye, míg a Capilla Real a királyi kápolna, amelyet III. Ferdinánd kasztíliai király tiszteletére emeltek. Ő volt az, aki kiűzte Sevillából a mórokat 1248-ban.

Különleges része a katedrálisnak a Patio de los Naranjos, azaz a Narancsliget. Az itt látható nyolcszögalakú szökőkút a mór mecsethez tartozott, rituális tisztálkodásra használták, mielőtt beléptek a mecsetbe. A narancsliget melletti könyvtárat (Biblioteca Colombina) Kolumbusz Kristóf fia, Hernando Colón hozta létre és máig az egyik legjelentősebb reneszánsz-korabeli gyűjtemény egész Spanyolországban.

Sevilla katedrális

Giralda harangtorony (Torre Giralda)

A katedrális harangtornya, a Torre Giralda Sevilla jelképe, a város talán legismertebb épülete. A 105 méter magas torony a katedrális helyén korábban álló mecset minaretjeként épült meg 1184-98 között. A marrakesi Kutubia-mecset minaretjének mintájára építették, tetején eredetileg aranyozott gömbök volt, ezek azonban egy földrengés során leestek onnan.

A spanyol hódítást követően a mecsetet keresztény templommá alakították, a minaretből pedig harangtorony lett, amit akkor is megőriztek, amikor a mecsetet magát lebontották, és helyére felépítették a katedrálist. A harangtorony tetején lévő szélkakast és szobrot 1568-ban helyezték rá, ez az El Giraldillo, ami a kereszténység győzelmét jelképezi.

A Giralda az egyik legnépszerűbb sevillai látnivaló, tetejéről ugyanis csodálatos panoráma nyílik a városra. Sok hasonló toronnyal ellentétben itt nem lépcsőzni kell, hanem rámpák vezetnek fel. Ennek oka az, hogy a minaret építésekor úgy alakították ki a belsejét, hogy akár lovakkal, szamarakkal is fel lehessen jutni. Ma már erre nincs lehetőség, de turistaként bárki felmehet a harangtorony kilátóteraszára.

Torre Giralda harangtorony

Alcázar

A katedrálissal szemben van Sevilla másik híres látnivalója, a Real Alcázar. A királyi Mujedár palota néven is ismert Alcázar a granadai Alhambra sevillai „rokona”. Egy gyönyörű, különböző korszakokból származó épületekből és parkokból álló palotakomplexum, több száz éves történelmi múlttal és egzotikus hangulattal. Kihagyhatatlan program Sevillában! A katedrálissal és a Giraldával együtt az Alcázar Real is az UNESCO Világörökségének része.

Az Alcázar a 10. században erődítményként épült a cordobai Kalifátus részére, majd többször is bővült a mór uralom ideje alatt. Miután elűzték a mórokat, gótikus és mór stíluselemek keverékéből álló Mujedár stílusban bővítették tovább a 14. században, de felfedezhetőek reneszánsz és barokk stílusjegyek is.

Gyönyörűen festett csempék, különleges stukkók, árkádok és gazdagon díszített belső terek jellemzik épületeit. Leghíresebb része a tükrös aranykupolájú Nagyköveti terem, valamint a Hajadonok udvara (Patio de las Doncellas).

A paloták mellett nem feledkezhetünk meg az Alcazar parkjáról sem. Gyönyörű pálmafák, mediterrán narancsligetek, illatos rózsabokrok sorakoznak egymás mellett, szépséges szökőkutak és elegáns medencék teszik még csodálatosabbá ezt a helyet, és akkor a parkban sétálgató pávákat még nem is említettük!

A spanyol királyi család még jelenleg is használja az egyik palotát sevillai királyi rezidenciaként, így az Alcazar a legrégebbi királyi palota Európában, ami még mindig használatban van.

Érdekesség, hogy a kert és a Nagykövetek terme filmekben, sorozatokban is fel-felbukkant. A Trónok harca és a Star Wars egyes jeleneteit is itt forgatták. A Trónok harca kapcsán még külön vezetett túrákat is szerveznek az Alcázarban, így a sorozat rajongói sok-sok kulisszatitkot megtudhatnak a forgatásról.

Sevilla látnivaló, az Alcazar

Maria Luisa Park (Parque de Maria Luisa)

A Guadalquivir folyó mellett lévő Maria Luisa Park a 19. században jött létre, a trónörökös nevében adományozták a városnak. 1929-ben nyerte el mai formáját, Nicolas Forestier francia kertész tervei alapján készült el a Világkiállítás alkalmából. A gyönyörű park mintaként szolgált sok más spanyol város parkjainak kialakításakor.

A Maria Luisa Park egy zöld oázis a nyüzsgő városban, egy kellemes hely a kikapcsolódásra. Árnyékos fasorok, kanyargó ösvények, csodás pálmafák, színes virágok, illatos narancsfák és mediterrán fenyők sokasága látható a parkban 34 hektárnyi óriási területen. Különösen szépek a színes csempékkel kirakott szökőkutak és padok, és érdemes végignézni a szobrokat is, melyek – többek között – olyan híres spanyolokat ábrázolnak, mint például Cervantes és Becquer.

Maria Luisa Park

Plaza de Espana

A park közepén lévő Plaza de Espana Sevilla leghíresebb tere, a város egyik legnépszerűbb ingyenes nevezetessége. A téren lévő épületek többsége az 1929-es Világkiállítás Spanyolország-pavilonjának részeként készült, a félköríves alak azt jelképezi, ahogy Spanyolország is felkarolja a résztvevő latin-amerikai országokat.

A 200 méter átmérőjű, félkör alakú tér neo-mudejár stílusban épült Aníbal González tervei alapján. Az épületekben ma kormányzati hivatalok működnek, így bemenni ezekbe nem lehet, de a tér önmagában is csodálatos, nem véletlen, hogy imádják a Sevillában járó turisták, és hogy még filmjeleneteket is forgattak a Plaza de Espana-n.

Plaza de Espana Sevillában

A tér közepét egy csatorna veszi körül, amin akár még csónakázni is lehet, így másik perspektívából is megcsodálható ez a monumentális tér. A csatornát négy bájos híd keresztezi, melyek azt a négy királyságot szimbolizálják – Navarra, Aragónia, Kasztília és León – melyekből Spanyolország létrejött.

Az épületek falai mentén 49 kis fülke látható, melyek a spanyol tartományokat jelképezik (legalábbis azokat, amelyek az építés idején hivatalosan léteztek). A színes csempékkel (azulejókkal) díszített padok az adott tartomány 1-1 híres történelmi jelenetét ábrázolják, és ki van rakva csempékből mindenhol a tartomány címere és térképe is. Spanyol turisták szívesen keresik fel saját tartományuk „fülkéjét”, ahol aztán büszkén pózolnak 1-1 fotó erejéig.

Padok és fülkék a Plaza de Espana-n

A Plaza de Espana nappal és esti fényekben is lenyűgöző látvány, a világ egyik legszebb tere.

Metropol Parasol, egy modern sevillai látnivaló

A sok-sok történelmi nevezetesség mellett a Metropol Parasol egy egészen különleges szupermodern épület, ami nagyon is megérdemli, hogy szerepeljen a sevillai látnivalók toplistáján. Ez a világ legnagyobb, fából készült építménye.

A La Encarnacion téren lévő Metropol Parasol 2011-ben készült el Jürgen Mayer német építész tervei alapján. Az épületet úgy is szokták becézni, hogy „Las Setas”, azaz „A gombák”, mert olyan, mintha 6 gombafej lenne egymás mellett, bár valójában 6 óriási ernyőt alkot ez az egyedi forma.

Az épület tetején, 26 méter magasan van kialakítva a turisták által kedvelt hullámzó sétány és kilátópont, ahonnan remek panoráma nyílik Sevilla városára.

A Parasol alagsorában van az Antiquarium, ami egy régészeti terület római, gót és mór leletekkel.

Metropol Parasol

Pilátus háza – Casa de Pilatos

Nem olyan nagy, mint az Alcázar, de az óvárosban található Pilátus-háza is egy nagyon szép, autentikus andalúz palota, amit érdemes megnézni a sevillai városnézés során. A spanyol mudejár, barokk és az olasz reneszánsz stílus keveréke figyelhető meg a 16. századi kúria épületén.

Gyönyörű termek, római kori szobrok, színes csempékkel kirakott falak jellemzik, és még egy kisebb kertje is van, ami szintén nagyon hangulatos.

Bár magántulajdonban van, az év nagy részében a turisták számára is nyitva áll, és audioguide segítségével végig lehet járni Pilátus-házát. És hogy honnan ered a név? Állítólag Pilátus jeruzsálemi házának mintájára épült.

Pilátus háza is érdekes Sevillai látnivaló

Barrio Santa Cruz

Sevilla leghangulatosabb, és épp emiatt legfelkapottabb városrésze a Santa Cruz városnegyed, ami egykor a város zsidónegyede volt.

Keskeny, macskaköves utcák, fehérre festett és színes, virágokkal tarkított épületek és hangulatos terek sora várja itt a turistákat, közel az Alcázarhoz.

Narancsfákkal teli udvarai szinte vonzzák a látogatókat, még a sokadik után sem lehet megunni őket. Rengeteg kávézó, étterem és tapas-bár is van itt, és bár van néhány híresebb utca a negyedben, ezek felkeresése mellett érdemes kicsit el is veszni a santa cruzi sikátorok labirintusában, mert sok kis apró, eldugott helyet fel lehet fedezni.

Barrio Santa Cruz

Aranytorony – Torre del Oro

Az ikonikus torony 1220-ban épült, és eredetileg a sevillai védőfal része volt, évszázadokon keresztül fontos szerepet töltött be a város védelmében, hogy megvédje azt a folyó felől érkező betolakodóktól. A 36 méter magas torony katonai őrtoronyként épült a Guadalquivir folyó partján, és régen arany csempék borították, innen ered a neve. A legfelső szintet a 18. században építették hozzá.

Kápolnaként, börtönként és lőporraktárként is használták, a 20. század elején nyilvánították műemlékké. Ma múzeumként működik, a Tengerészeti Múzeum kapott benne helyet, tetejére pedig fel is lehet menni, kilátóteraszáról a környék panorámáját lehet megcsodálni.

Aranytorony

Flamenco Múzeum (Museo del Baile Flamenco)

Sevillában járva nincs, aki ne találkozna a flamenco-val, így nem csoda, hogy rengeteg helyen lehet flamenco előadásokat látni. A Flamenco Múzeumban pedig még a tánc történetével is megismerkedhetünk, valamint láthatunk az interaktív kiállításon ruhákat, jelmezeket és flamenco bemutatót is.

Aki pedig igazán szeretné átérezni, mit is jelent ez a tánc, akár flamenco táncórán is részt vehet, Sevillában természetesen erre is van lehetőség.

Sevilla látnivalók térképen

Az alábbi térképen feltüntettük Sevilla látnivalóinak, nevezetességeinek pontos elhelyezkedését. A bal felső sarokban lévő apró nyílra kattintva további információk jelennek meg a megjelölt helyekről.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com