Főoldal Balaton Balatoni várak: 7+1 vár, amit fedezz fel 2023-ban

Balatoni várak: 7+1 vár, amit fedezz fel 2023-ban [térképpel]

5577
Nagyvázsonyi vár

Népszerű kirándulási lehetőség a balatoni várak felkeresése. Legyen szó akár egy hűvösebb nyári napról, akár egy tavaszi, őszi hétvégi kiruccanásról, a balatonfelvidéki várak a történelmi emlékek mellett gyönyörű panorámával is csábítják a turistákat. Nézzünk most meg 8 várat, amelyek kedvet csinálhatnak a következő túrához, a cikk végén pedig egy térkép is segít a tervezésben.

Várak a Balaton körül

  1. Szigligeti vár
  2. Nagyvázsonyi vár
  3. Rezi vára
  4. Tátika vára
  5. Sümegi vár
  6. Csobánci vár
  7. Zádor-vár
  8. Veszprémi vár
  9. Balaton felvidéki várak térkép

Szigligeti vár, a legnépszerűbb balatoni vár

A Balaton egyik leghíresebb látnivalója a festői szépségű szigligeti vár, melyet sokan a Balaton várának is hívnak. A falu felett emelkedő Vár-hegyen találjuk, ahova meredek gyalogút vezet fel. IV. Béla adományozta a területet a pannonhalmi bencéseknek abból a célból, hogy építsenek rajta várat birtokai és a környéken élő szegények védelme érdekében. Favus apát gyorsan, két év alatt (1260-62) fel is építtette az eredeti (a későbbiekben többször kibővített) várat, ami 1344-ig királyi kézben, majd nemesi családok birtokában volt.

1697-ben villámcsapás érte a puskaporos tornyot, ezután a szigligeti vár részben romossá vált, 1702-ben pedig a lerombolandó erődök közé sorolta Lipót császár. Felrobbantották, a maradványaiba pedig újra belecsapott a villám, és csak az 1990-es években kezdődött meg felújítása.

Mára lenyűgöző panorámája és Szigliget elbűvölő bája miatt a turisták kedvelt kirándulási célpontja, nyaranta lovagi tornák, várjátékok, esténként koncertek is szórakoztatják a látogatókat. Érdemes megnézni a rekonstruált várkápolnát és középkori várkonyhát, valamint a vár alatti Kisfaludy-galériában látható fegyverkiállítást is. A várban középkori témájú fajátékokból álló játszótér és egy kisebb büfé is van.

Szigligeti vár

Nagyvázsonyi vár

A balatonfelvidéki várak közül a Kinizsi-vár néven is ismert nagyvázsonyi vár a 15. század közepén épült, építtetője a környéket uraló Vezsenyi nemesi család volt. Ebben az időszakban viszonylag békés vidéknek számított a környék, ezért a nagyvázsonyi vár inkább nemesi rezidencia, mint erős védővár volt. Amikor 1472-ben kihalt a család férfiágon, Mátyás király a hadjárataiban tanúsított vitézségéért Kinizsi Pálnak adományozta a várat.

Többször is gazdát cserélt, közben át is alakították, bővítették, 1649-től a Zichy főnemesi család birtokában volt. A Rákóczi-szabadságharc idején vívták az utolsó katonai jellegű összecsapást a nagyvázsonyi vár falai előtt, addigra azonban a Zichy család kastélyt építtetett magának a közelben, így ezután a várat már nem használták. 1955-ben kezdődött meg a népszerű balatoni vár régészeti feltárása és rendbetétele.

Két fő részből áll: a 29 méter magas, kőből épült lakótoronyból és a külső védőfalból. A négyemeletes lakótorony ablakaiból és tetejéről csodálatos kilátás nyílik a környékre. Szűk csigalépcsőn juthatunk egyre feljebb, közben középkori szerszámokat, lovagi ruhákat és fegyvereket bemutató kiállításokat tekinthetünk meg.

Nagyvázsonyi vár

A várlátogatás után érdemes megnézni a mellette található Postamúzeumot is, ahol többek között egy régi telefonközpont használatát is kipróbálhatjuk. Szuper élmény lesz gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. A várba és a postamúzeumba egyaránt érvényes kombinált jegy is váltható a vár előtti pénztárban.

A nagyvázsonyi vár nyáron a főút melletti nagyobb parkolóból néhány perces sétával közelíthető meg, szezonon kívül egészen a vár bejáratánál található kisebb parkolóig autózhatunk.

Rezi vára

Rezi vára a Keszthelyi-hegység Meleg-hegynek nevezetett vonulatán, 418 méter magasan áll. A hegytetőn a 13. század végén építtetett várat a Pécz nemzetség, ami később a Laczkffy család birtokába került, majd Gersei Pethő Péter és László kapták örök adományul Zsigmond királytól.

A 16. század végére a Rezi vár elpusztult, valószínűleg a törökök gyújtották fel a szomszédos Tátikával egy időben, mindössze néhány fal maradt az egykor hosszan elnyújtott, szabálytalan alaprajzú hegyi várból. Csak a lakótorony keleti fala és az előudvar egyes falai állnak a hegytetőn.

A Keszthelytől 8 km-re lévő rom autóval is megközelíthető, táblák jelzik Reziben, merre kell indulni, de jó tudni, hogy a közelében lévő parkolótól is kell még kb. 15 percet sétálni. Túrázók akár gyalog is felmászhatnak a falu központjából indulva, nekik kb. 5 km-es túrára kell számítani (csak oda). Tanösvény vezet végig a várhoz, eligazító és információs táblákkal, így eltévedni lehetetlen.

Szép kilátás nyílik a távoli hegyekre és a Tapolcai-medencére, a vár környékén hévizes eredetű barlangokat is találunk. A vár egész évben ingyenesen látogatható.

Tátika vára

Zalaszántó közelében, a Keszthelyi-fennsík egyik 413 méter magas bazaltcsúcsán áll Tátika várának romja. A tatárjárás előtt épült eredeti vár a Balaton környéki várak egyik legrégebbike, és az ország legrégebbi magánvára. Nevét építtetőjéről, Tádenka birtokosról kapta.

A várat IV. Béla király elkoboztatta, és a veszprémi püspöknek adományozta, aki az eredeti várat lebontatta, és helyére másik várat építtetett. Hasonlóan a Rezi várhoz, a Tátika is a Gersei Pethő család birtokába került, de mivel ők egyik várat sem tudták fenntartani, így a 16. században a Tátika is pusztulásnak indult.

Mára csak a várfal romjai, a lakótorony maradványai és pár boltozatos beomlott pince maradt meg. Viszonylag népszerű a kirándulók körében, mert a várromról csodálatos kilátás nyílik a Balaton-felvidékre.

Zalaszántótól északra, egy jól kitáblázott túraútvonal vezet a Tátika várhoz, ami egész évben ingyenesen látogatható.

Sümegi vár

A sümegi vár Magyarország egyik legjobb állapotban fennmaradt középkori vára, ami méltán népszerű a Balaton környékén nyaralók körében. A vár legrégebbi része az 1260-as években épült, majd a 14-16. században erősítették meg és bővítették ki, fénykorát az 1500-as években élte. A Rákóczi-szabadságharc után, 1713-ban felgyújtották, és ezután teljesen pusztulásra volt ítélve. 1957-ben kezdték meg feltárását, helyreállítását.

A 87 méter magas Várhegyen álló sümegi várban középkori hangulat fogad minket, ott sétálgatva betekintést kaphatunk a vár egykori lakóinak mindennapjaiba, megismerkedhetünk a vár történelmével. Van itt várkonyha, pékműhely, kínzókamra, kovácsműhely is, a gyerekeket pedig különféle játékok is várják. Érdemes körbejárni a vár alatt kialakított Történelmi Élményparkot is.

A Sümegi vár tornya

Itt szokták megrendezni a lovasjátékokat is, mely során látványos lovagi tornát láthatnak a nézők (a szereplők jelmezei, az aláfestő zene, és minden apró részlet ezt a hangulatot szolgálja). A lovagi torna után középkori lakomát is tartanak a Lovagteremben.

Csobánci vár

A 13. században, a Tapolcai-medencében épült várból mára már sajnos csak néhány fal maradványait tudja megtekinteni, aki felkapaszkodik a hegy fennsíkjára. Egykor fontos szerepet játszott a környék védelmében, a törökök elleni harcokban, azonban a Rákóczi-szabadságharc idején a várat az osztrák császári hadsereg elfoglalta, majd lerombolta.

Nemcsak a vár romjai miatt érdemes elindulni a hegy teteje felé, ugyanis út közben több helyen csodálatos panorámában gyönyörködhetünk, a legszebb kilátás pedig a 376 méter magasan elhelyezkedő csúcsról tárul elénk. Tiszta időben Keszthelytől egészen Tihanyig be lehet látni a környéket, a tanúhegyeket, a Káli-medencét, a Balatont és a szőlőskerteket, présházakat. Sokan a legszebb balatoni panorámával rendelkező helynek tartják. Ne lepődjünk meg, de megfelelő időjárási viszonyok esetén siklóernyősökkel is találkozhatunk, akik a csúcsról indulnak repülőútjukra.

A vár meghódítására a Gyulakeszi mellett kialakított parkolóból a kék és zöld jelzéseket követve érdemes elindulni, az útvonal többnyire jól ki van jelölve, esős időben azonban csúszos, sáros, veszélyes lehet, ezért célszerű a megfelelő cipővel készülni a kirándulásra.

Zádor-vár

A várat a 14. században kezdték építeni, de a veszprémi káptalan sokáig perben állt az építtetőkkel arra hivatkozva, hogy a várnak helyt adó birtok az ő tulajdona. Zádor vára így aztán nem is készült el soha teljesen. A vár udvara egykor 60×70 méter alapterületű lehetett, az ezt övező falakból néhánynak a maradványai láthatók a turisták számára.

A várat Pécsely felől jól kitáblázott murvás, földúton lehet megközelíteni, de jobb az autót Pécselyen hagyni, és a Zádorvári úton indulva, gyalog megtenni az oda-vissza kb. 5 kilométeres túrát. Az út nagy része szőlőskertek és présházak mellett vezet, végül egy erdei szakaszon keresztül jutunk az egykori vár romjaihoz. A végén egy kicsit nehezebb, lépcsős emelkedőre számítsunk. Itt padokkal és szalonnasütővel rendelkező pihenőhely és a vár történetéről szóló tájékozató táblák mellett egy-két játék is várja a kirándulókat. A kilátás a környékre és a Balatonra egyaránt gyönyörű.

Barnag felől is megközelíthető a vár a vegyesbolt mellől induló Zádorvári úton haladva, majd a piros nyilakat követve. A távolság itt is kb. 5 km lehet oda-vissza.

Veszprémi vár

Kicsit kilóg a balatoni várak sorából az utolsó vár, mert nem kell hozzá megmásznunk egy hegyet vagy erdőben barangolva követni a turistajelzéseket. Veszprém közepén, a város nagy részéről is jól látható helyen épült a Veszprémi vár, amely egy 40 méterre kiemelkedő sziklán helyezkedik el. Az 500 méter hosszú várban érdemes tenni egy kellemes sétát akár nyáron, akár az ősz elején, amikor a környék színpompás panorámája is hozzájárul az élményhez.

Ne egy klasszikus felépítésű várra számítsunk, a várkapun áthaladva barokk és klasszicista paloták, épületek, templomok váltják egymást a macskaköves út mentén. Érdemes megfigyelni a gyönyörűen megmunkált, hatalmas kapukat is. Az utca végén Gizella és István szobra magasodik felénk. Itt megállhatunk és gyönyörködhetünk a tájban és az alattunk elterülő völgy házaiban.

István és Gizella szobra a várban

Balaton felvidéki várak térkép

A cikkben szereplő sorrendben a Balaton környéki várak elhelyezkedése látható az alábbi térképen. A térkép bal felső sarkában lévő apró nyílra vagy a sorszámokra kattintva jönnek elő a megjelölt helyek mögötti elnevezések, részletek. További érdekes helyeket is összegyűjtöttünk téma szerint csoportosítva az alábbi cikkben: Top 6 Balaton térkép

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Szállást keres? Partnerünk kínálatában világszerte több ezer szállás között lehet válogatni, és több szempont szerint lehet szűrni, így biztos, hogy végül a számunkra legjobb szállást a legjobb áron foglalhatjuk le. Próbálja ki!

Booking.com